עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

חינוך מושבי בשדה בוקר

חינוך מושבי בשדה בוקר
מאת עזרא דלומי, 30.8.2005

קיבוצי רמת הנגב "התגרשו" מהנוער העובד ופנו לתנועת המושבים

 

בעשורים האחרונים נשחקו נאמנויות של קיבוצים רבים לתנועות הנוער שלהן. בקיבוצים של הצופים פועלת תנועת הנוער העובד (ולהיפך), בקיבוצי הנוער העובד מדריכים אנשי המחנות העולים (ולהיפך) ולאחרונה החלו בשומר הצעיר לשלוח זרועות אל קיבוצי תק"ם. כמו בספורט אין יותר מחויבות לאגודה-האם, כל קיבוץ ומדריכי הרכש שלו.

 

באזור רמת הנגב הלכו עוד צעד. שם הרחיקו עד לתנועת המושבים שהורידה לאזור "גרעין עודד" שחבריו מדריכים במשאבי שדה, שדה בוקר וטללים. ברביבים, שם מתקשים החברים הוותיקים לוותר על נאמנויות ישנות, לא הצטרפו ליוזמה.

 

זיוה שביט (שדה בוקר), מנהלת המתנ"ס ברמת הנגב, מסבירה שהחתונה של השנים האחרונות עם הנוער העובד (קודם היו כאן הצופים) עלתה על שרטון. "המתנ"ס שלנו הציג צרכים ובקשות, כמו מגורים של הקומונרים באחד מישובי המועצה, עבודה בתוך בית הספר והנחיית מד"צים, אך נציגי  הנוער-העובד לא נענו. מה שמעניין אותם זה בעיקר הקומונות ותנועת הבוגרים. לנו פעילות תנועתית איננה מספיקה, לא מספיקים לנו מדריכים שקופצים לכאן מבאר-שבע. נציגי תנועת-המושבים, שהם "חברה-בת" של הנוע"ל, הסכימו להרים את הכפפה ולהגיע אלינו, בשלב זה לניסיון של שנה."

 

- בעצם את רוצים יותר מתנ"ס ופחות תנועת נוער.

"אנחנו צריכים מודל הדרכה שיתאים לכל הצרכים שיש לנוער בפריפריה. אנחנו לא פוליטיים ואין לנו ציפייה שבני 18 יחנכו אותנו לקיבוץ."  

פסח האוספטר, מזכיר הנוער העובד, לא רואה כל בעיה בהיפרדות.  "ברמת הנגב לא הסתדרו עם החטיבה שלנו העוסקת בקן העירוני והצענו להם חטיבה אחרת, המתאימה לצרכיהם. תנועת המושבים היא חלק מהנוער העובד, כך שזה נשאר במשפחה".