עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

נכים, פנסיה, צמיחה, על תנאי הנכים, מצוקת הגמלאים ועל רוח חדשה בקליטה. מדיוני צוות ההיגוי של הזר"ש
נכים, פנסיה, צמיחה
מאת מערכת "שווים", 30.8.2005

על תנאי הנכים, מצוקת הגמלאים ועל רוח חדשה בקליטה. מדיוני צוות ההיגוי של הזר"ש 

צוות ההיגוי המצומצם של הזר"ש שמע (17.8) דיווח של אמרי רון על תוצאות פגישותיו עם ח"כ אורית נוקד ועם אבשלום דולב, רכז ועדה של ועדת הרווחה של הכנסת לטיפול במעמד הנכים בקיבוצים. בפגישות הוסכם כי יפורטו תנאי הנכים במסגרת הערבות ההדדית שהומלצה על ידי ועדת הסיווג וכי ועדת הנכים – בדומה לוועדת הסיווג - תתייחס לתנאי המינימום ב"קיבוצים המתחדשים" בלבד. זאת  כדי לא להפוך את תנאי המינימום ב"מתחדשים" לתנאי המקסימום בשיתופיים.

הנרי אלקסלסי (אגף משימות) הציג בפני הצוות את בקשתו מן הזר"ש להיות מעורב במאמץ להקמת קרן סיוע לגמלאים בקיבוצים הדיפרנציאלים. לדבריו יש קיבוצים בהם לא זוכים הגמלאים למילוי צרכיהם האלמנטאריים, כולל חוסר יכולת לרכוש תרופות חיוניות. עמיקם אוסם (מזכירות התנועה)  דיווח על המאמצים הנעשים בתנועה בנושא הפנסיה ואמר שהסכומים הנדרשים לסגירת פערים מגיעים ל-2.5 מיליארד ₪. אמרי רון העלה את בעיית תקיעות  המהלך לשימוש במניות תנובה – הכולל פטור ממס על המניות - לצורך צבירה פנסיונית, בשל הקושי לחלצו מידי הבנקים. סוכם שהזר"ש ישתתף בכל מאמץ תנועתי בנושא הפנסיה, אם יתבקש ע"י מזכירות התנועה.

עמיקם אוסם, הרכז החדש של המטה לצמיחה דמוגרפית, שהיה אורח המפגש, יצא נגד קו הקיצוצים הרווח בממסד התנועתי ונגד העברת תקציבים ליועצים על-חשבון תקציבי הדרכה תנועתית. לדבריו יש לקיים מחלקת קליטה עבור הקיבוצים השיתופיים שאליהם מופנות רוב בקשות הקליטה.

עוד הציג את חשש "המתחדשים" מפני קליטת חברים חדשים שיתחלקו בעוגה ואת הניסיונות להמציא מעמד של "חבר חדש" שלא יהיה שותף בנכסים. לדעתו על כל הקיבוצים לגדול ויש חובה להאחיד את המסר התנועתי בנושא הקליטה.

צוות ההיגוי התרשם מהחידוש שבדברי אוסם, ומגישתו החיובית לקליטה והבטיח לשתף פעולה עם המחלקה לצמיחה דמוגרפית ככל שיידרש. כן קרא הצוות להקים מחדש את מדור לקליטה, ולגייס חברים לפעילותה.


נכתב בתאריך
30/8/2005הרשמה לניוזלטר שלנו