עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

פינלנד לא לבד
פינלנד לא לבד

רונן סנדר, 10.5.2005

 asway@netvision.net.il


כמו במאקרו הישראלי, גם במיקרו הקיבוצי רבים מקובעי המדיניות בקיבוצים, מנהלים בקיבוצים או פעילים בכירים מבית לאונרדו ששבויים ברעיונות המוטעים של הפרטות גורפות, שכר דיפרנציאלי ושיוך דירות. בשני המקרים, עד כדי כך שבויים באידיאולוגיה הקיצונית שלהם  שמרשים לעצמם לכופף את המציאות, העובדות וכללי מנהל תקין. ניתן להביט על הת'אצ'ריזם הניאו ליבראלי הישראלי כדי להקיש על המתרחש בקיבוצים.

מאז הטירונות לא טירטר אותי אף אחד כמו ביבי. כל פעם שהוא מנסה להצדיק את המדיניות הכלכלית הניאו-ליבראלית שלו הוא שולף שפן מהכיס, איזו מדינה שעל פיו עשתה שינוי ניאו-ליבראלי והצליחה בגדול. כל פעם אני נובר באינטרנט להוציא חומר, ללמוד מה באמת נעשה ואם זה ימשך כך בסוף אסבול משברי הליכה.

העיתונאי גדעון עשת הביא את הדוגמא של פינלנד לאחר סיור שערך שם. אבל מלבד פינלנד רובן המכריע של המדינות המתורבתות שומרת על מידה רבה של שפיות ואחריות כלכלית, מבלי להיגרר לקיצוניות הת'אצ'ריסתית שהוקאה מחמת הסלידה אפילו באנגליה. אחריות המבוססת על הראיון שלשמו קיימת מדינה ולאום, שאם לא נהיה תלויים האחד בשני נהיה תלויים האחד ליד השני.

רונלד ריגן בארה"ב (עם גירעון תקציבי ההיסטרי), ת'אצ'ר באנגליה,  ניו זילנד, סינגפור (שהיא לא בדיוק דמוקרטיה), ואירלנד. אם להקל בשיפוט, ביבי נתלה על אירלנד כנראה בלי הבנה רבה - ברדידות האופיינית לו. בשבועות האחרונים עשיתי חריש קטן על אירלנד, כולל שיחת טלפון לחברים בעיר לימריק והנה כמה נתונים מעניינים על המדינה, מדינה הקטנה שעשתה קפיצה מדהימה מעוני מחפיר עד שהשנה דורגה ע"י האקונומיסט במקום הראשון בעולם:

אירלנד החלה את הפיתוח המואץ שלה לאחר צרופה לשוק המשותף. מדינה קתולית דתית שבמשך שנות כיבוש בריטי נאור אוכלוסייתה התדלדלה מכ 9 מליון אזרחים ל 4 מיליון היום, הפרוסים על שטח הגדול פי 3.5 מישראל. אם לחפש קרן אור בכיבוש הבריטי באירלנד, הרי זו העובדה שהאירים נאנסו ללמוד אנגלית ושאוכלוסייתה צעירה יחסית למדינות אירופה האחרות, אבל מבוגרת יחסית לישראל.

בתחילת הדרך, בניגוד לחכמי הכלכלה הישראלית, אירלנד יזמה דווקא מדיניות של הגדלת הביקושים ע"י הורדת מס תאגידים והבאה יזומה של חברות איכותיות שמיקמו את הפעילות היצרנית שלהן באירלנד. מדיניות הסובסידיות של השוק האירופאי העבירה מעל מיליארד איורו כל שנה לאירלנד וכסף זה סייע לממשלה להקטין גירעון תקציבי ולהשקיע בפיתוח.

בניגוד לדימוי שמנסה ביבי להעביר לנו, מס הכנסה אינו נמוך כלל באירלנד. למרות שירד לאורך השנים הוא עדיין גבוה למדי. 42% מס הכנסה 4% ביטוח לאומי ועוד 2% מס בריאות. סה"כ 48% מס אם נוסיף לזה עוד 10.75% ביטוח לאומי שמשולם ע"י המעסיקים הרי שנטל המס הישיר על עבודה גבוה למדי.

בשנת 1999 הבינה הממשלה כי מדיניות הרחבת הביקושים הגיע לקיצה עם ירידה דרמאתית של שיעור האבטלה ארוכת הטווח לכ 2% ולחצים אינפלציונים. הממשלה שינתה כיוון ונקטה במדיניות היצע Supply side theory)) אגרסיבית.

בין 2000 ל2006 יזמה הממשלה תוכנית פיתוח של כ 300 מיליארד ₪  (52 מיליארד איורו) שכ 90% מהתכנית ממומנת ע"י הממשלה האירית ולא גופים פרטיים. בניגוד לתיאוריה הבסיסית הדוגלת בהורדת מיסים השקיע אירלנד בפיתוח הון אנושי ותשתיות כדי לשחרר צווארי בקבוק.

80 מיליארד ₪ (14 מיליארד אירו) מהתקציב הנ"ל הוקצו לפיתוח הון אנושי כדי להתגבר על בעיית המחסור בידיים עובדות שהוא צוואר הבקבוק העיקרי. המסמך המנתח את שוק העבודה הוא אחד המסמכים המקצועיים ביותר שקראתי בזמן האחרון - משנת 2000 פרסמה הממשלה האירית עוד מספר מסמכים העוקבים אחרי התהליך.

כלכלני האוצר המתנגדים נחרצות לשכר מינימום טוענים שעלויות שכר גבוהות פוגעות בכלכלה. באירלנד הכלכלה כנראה עובדת אחרת: שכר המינימום עומד על 43 ₪ לשעה להכפיל ב20 יום 6,880 ₪ לחודש - בערך כפול מישראל.

עוד כמה נתונים על מערכת הרווחה מפיהם של חברים באירלנד:

  • לימודי חינם (בלי כאילו) מגיל 4 עד אוניברסיטה.
  • קצבת ילדים חודשית 100 איורו (559 ₪)
  • קצבת ילדים לאמהות חד הוריות 140-160 איורו לשבוע.
  • כל אם חד הורית זכאית לשלוח את הילד למעון שכולל גם צהרון בעלות של 80 איורו לחודש כדי שתוכל לצאת לעבוד. לאמהות חד הוריות גם זכאות בסיוע בשכר דירה ועוד.
  • בבתי ספר של מעוטי אמצעים (הכול יחסי) מקבלים הילדים מזון במשך שהותם בבית הספר.    

משתתפים בסימפוזיון על פינלנד במכון טבנקין העלו את הצורך הדחוף להתארגנות שתתן משקל נגד לרוח הכלכלית הרעה שנושבת בישראל.

ביום העצמאות 2005, כאשר מעל מחצית התנועה הקיבוצית מופרטת לדעת בנוסח החזון הניאו-ליבראלי הרדיקאלי, לא נשארה לקיבוצים שום אלטרנטיבה לכלכלה הישראלית. מה שנשאר זה להיזכר במשפט שכתב לפני כמה שנים בידיעות אחרונות המרצה גדעון עשת: "הקיבוצניקים מיישמים היום את הקפיטליזם באותו להט שהוריהם יישמו את הקומוניזם בתחילת דרכם"


הכותב בעל תואר שני בכלכלה חקלאית מאוניברסיטת אברדין, סקוטלנד.
לתגובות ואו שאלו מוזמנים לכתוב לדואר אלקטרוני:    asway@netvision.net.il
 


 


נכתב בתאריך
10/5/2005הרשמה לניוזלטר שלנו