עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

דמוקרטיה בקיבוץ, בניסיון להתמודד עם הבעיה, כינסו הזרם והמעגל השיתופי יום עיון שנערך במשמר העמק ב-28.4.05 .

דמו-דמו-דמוקרטיה

הזרם והמעגל השיתופי,

טלפון:  03-5301382
shituftk@takam.co.il

הקיבוץ, המתהדר כאחת הצורות החברתיות היחידות בעולם הבנויות על דמוקרטיה ישירה, חווה בשנים האחרונות קושי גדול בהנעת חבריו להשתתף באסיפת החברים.

 

בניסיון להתמודד עם הבעיה, כינסו הזרם והמעגל השיתופי יום עיון שנערך במשמר העמק ב-28.4.05 בהשתתפות למעלה מ- 70 חברים מקיבוצי הצפון והמרכז.

 

הכנס נפתח בהרצאתו של פרופ' אסא כשר, המעיד על עצמו כי הוא מאוהדי הרעיון השיתופי, ועוסק בו בימים אלה בפרוייקט בקיבוץ סמר, זאת לאחר פעילות ממושכת ופוריה בגן שמואל.

 

בהרצאתו: בנושא ההיבט הערכי של הדמוקרטיה בקיבוץ, משך כשר קווי דמיון בין יישום הדמוקרטיה במדינה ובקיבוץ. תפיסת הדמוקרטיה כ"שלטון העם" הינה חלקית ביותר, קבע כשר, משום שבסוגיות החיים העיקריות לא קובע רוב העם, כמו שנהוג בטעות לחשוב (בבחירת נשיא ארה"ב  רק חלק מצביע, והרוב של חלק זה מהווה פעמים רבות מיעוט מאזרחי ותושבי ארה"ב).

 

לאחר ניתוח מושגי יסוד בדמוקרטיה, קבע פרופ' כשר כי העיקר בדמוקרטיה היא ההוגנות וההגינות שבתהליכים, כך במדינה וכך גם בקיבוץ. יש להבטיח הגינות והוגנות בתהליכי קבלת ההחלטות, המשקפות יחס מוסרי של שמירה על עקרון כבוד האדם.

יש לשמור שמי שהכח הופקד בידיו, במדינה כמו בקיבוץ, יהא נתון כל העת להשגחה ולביקורת, והדבר מחייב שקיפות.

 

בהתייחסו לסוגיה האקטואלית של משאל העם, קבע פרופ' כשר, כי הוא מתנגד לו בגלל שני טעמים: נושא ההתנחלות לא הובא בתחילתו למשאל העם, והמעבר למשאל עם אינו רק צעד טכני אלא מהווה שינוי מהפכני של צורת המשטר.

 

אין בעולם דמוקרטיה מושלמת, ויש צורך במאמץ תמידי כדי לקיימה – בעולם, במדינה ובקיבוץ.

פאנל של 3 מזכירי קיבוץ וותיקים: חן צור – משמר העמק, ספי בארי – יגור, נבות ציזלינג – עין חרוד איחוד,  בהנחייתו של אלישע שפירא מעין השופט  -  דן במבחני הדמוקרטיה בקיבוץ של היום, בנוגע ליחסי פרט וחברה, קיבוץ ומפעל, ובשיח הציבורי.

שפירא ציין כי ניהול דמוקרטי ומשתף נקבע בזמנו כאחד מארבעת היסודות של הזרם השיתופי, ולמרות  שנראה כי הוא מובן מאליו, הוא נפגע ראשון בתהליכי השינוי. הדוברים עמדו על הצורך בהשגת הסכמות חברתיות רחבות ועמוקות לפני קבלת החלטות עקרוניות, על הצורך להנהיג (ולא רק לנהל), וכן על הצורך להישמר מעריצות הרוב, אך גם מעריצות המיעוט.

 

בחלקו האחרון של היום הוצגו פתרונות טכנולוגיים-אלקטרוניים לשיפור ולחיזוק הדמוקרטיה הקיבוצית, את השקיפות והשתתפות החברים.

 

ישראל רפפורט הציג תפישת אינטרה-נט פנים קיבוצי להצגת כל מידע מהמוסדות לחברים, דוחות מהועדות, דוחות כספיים, סיכומי ישיבות, מעקב החלטות, מקום לביטוי ודיונים בין החברים, לתיעוד הנעשה בכל תחומי הקיבוץ, תרבות, בריאות חגים ועד'.

דוד גלעד, מזכיר משמר העמק, הציג מערכת הצבעה אלקטרונית מהבית, שלא פגעה בכהוא זה באסיפה ואפילו הכפילה את שיעור המצביעים.

יהודה תלמי ממשמר העמק הציג מערכת ווידיאו, המייצרת 44 יומני מגאזין בשנה, וזוכה לרייטינג הצפייה הגבוה במדינה.

 

סיכם: אלי ברמןעוד באתר הזרם והמעגל השיתופי


 נכתב בתאריך
5/5/2005הרשמה לניוזלטר שלנו