עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

הנייר סבל בשקט | תגובה למאמר "מגה-פרוייקט ארנון אבני - 10.3.05
הנייר סבל בשקט

רונן סנדר, 11.3.2005

 asway@netvision.net.il


מוטב לו לטיפש שיחריש מאשר לפתוח את פיו ולהסיר כל ספק. את המשפט הזה מתקשה ארנון אבני להפנים ולכן מומלץ שידפיס אותו במספר וורסיות גראפיות מאירות עיניים ויתלה אותן בנקודות מפתח בסטודיו שלו.

ממאמרו המביש של ארנון אבני ב"הדף הירוק" (10.3.05), מסתבר שלאבני יש בכלל בעיה קשה להפנים עובדות. עניין הפנמת העובדות "בעייתית" מאוד בקרב אנשי כלכלה וניהול המרשים לאידיאולוגיה להשתלט על מוחם על חשבון הרציונל – אבל אבני הוא בכלל גרפיקאי וכשכזה היה עדיף לו שכאשר הוא מתבטא בנושאים כלכליים ניהוליים יציב סימן שאלה בסיומה של כל פיסקה מתחכמת שהוא מעלה על דפי העיתון.

הויכוח האם האידיאלים הם שגרמו לקיבוצים המסורתיים לזינוק מרשים בביצועיהם העסקיים, או היה זה העושר שאיפשר לקיבוצים לדבוק באידיאולוגיה מעניין ומורכב. אבל העובדות מצביעות על קיבוצים שהיו על סף התהום כמו אייל, יזרעאל, יראון, משמר העמק וניר דוד שדווקא הצליחו לעשות קמבק מרשים כקיבוצים שיתופיים, לצאת מהמשבר וחלקם צברו הון מרשים בכול מדד עסקי. גם נחל עוז הדיפרנציאלי עבר מהפכה דווקא בזכות איש ניהול שיתופי שגם ביצע מספר תיקונים שיתופיים בקיבוץ.

אולי יספר לנו אבני על קיבוץ דיפרנציאלי אחד שהמעבר לרשת ביטחון הביאה אותו לתפנית המזכירה את הפריצה הדרמטית שעברו הקיבוצים שציינתי למעלה? על קיבוצים דיפרנציאלים קורסים שומעים חדשות לבקרים אבל על נס כלכלי בקיבוץ דיפרנציאלי? – שתף אותנו אבני, אם יש לך מידע אטרקטיבי כזה, אל תשמור את זה בבטן. אם אין לך דוגמא, אני מציע שתפנה לכתב אריק בשן, במאמרו על קיבוץ משמר העמק "פריחה מאוחרת" (ידיעות אחרונות 23.2.05) כתב אריק בשן: ".... משמר העמק הוא אימפריה כלכלית של ממש. בניגוד לקיבוצים רבים אחרים, הוא לא עשה זאת בעקבות שינוי באורחות חייו השיתופיים,".

ממאמרו של אריק בשן ניתן להבין שקיבוצים שעשו שינוי באורחות חייהם (כנראה שכר דיפרנציאלי) נהפכים להצלחות פיננסיות מרשימות לפחות כמו משמר העמק -  ואנחנו לא ידענו.

את התסכולים על ההרס והחורבן הכלכלי שמביאה ועוד תביא השיטה הדיפרנציאלית על קיבוצי רשת הביטחון והתנועה הקיבוצית, מוציא אבני על איש מבוגר החרד לגורלו: אברהם שרון, בצורה מכוערת וחסרת בסיס. הדף הירוק שהיה אמור לעשות צנזורה מינימאלית על איכות החומרים שהוא מפרסם נותן לאבני במה חופשית ללכלך. 

בעקבות כתבתי על הבלונים הגיב אילן על שאלה מנחה בגוף המאמר. תגובתו של אילן ממחישה את האבסורד של הדברים. אילן אמנם חושב שאני מפריז כאשר אני מנבא את פרוק רוב קיבוצי רשת הביטחון, הוא לא לבד. גם אם היה אדם רץ על חוף הים דקה לפני וצועק לצאת מהים כי הצונמי מתקרב היו מביטים עליו בתימהון. נמתין בסבלנות ונראה, זה לא ייקח שנים. בכול מקרה, אילן, במידה ואתה רוצה להעמיק בעניין אתה מוזמן ליצור קשר.


ראה מאמרים קשורים:
מגה-פרויקט, ארנון אבני, נירים, "הדף הירוק, 10.3.2005
כשהבלון יתפוצץ | על מסמך המלצות התנועה ל"ערבות הדדית בקיבוץ", רונן סנדר , 20.2.2005

הכותב בעל תואר שני בכלכלה חקלאית מאוניברסיטת אברדין, סקוטלנד.
לתגובות ואו שאלו מוזמנים לכתוב לדואר אלקטרוני:    asway@netvision.net.il
 


הרשמה לעידכונים באימייל


נכתב בתאריך
11/3/2005הרשמה לניוזלטר שלנו