עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

"לברית ולא ליצר" | תשבת אמרי רון לראיון ב"דף הירוק" 3.3.05
"לברית ולא ליצר"

אמרי רון, הזרם והמעגל השיתופי, 9.3.2005

טלפון:  03-5301382
פקס: 03-5301387
דוא"ל: 
shituftk@takam.co.il

אמרי רון

בעקבות ראיון עם גברי ברגיל בדף הירוק, 2.3.05

 

לא מתאים למזכיר תנועה לתפקד כ"חוליית חיסול"... לחסל את הקיבוץ הארצי (המזכיר האחרון...), את הזרם השיתופי, לגמור חשבון עם קיבוצים וחברים, והכל בראיון אחד - נראה קצת מוגזם, בייחוד על רקע הצהרותיו ההפוכות של המזכיר החדש, זאב (ולוולה) שור, על "הזרם השיתופי כמגדלור".

 

מפאת כבוד האדם והתפקיד - לא אתייחס כאן להשמצות חסרות השחר שנכללו בראיון עלי ועל קיבוצי. אני בטוח שגברי כבר מצטער עליהן, ואם לא - זה יקרה כאשר יסתברו לו העובדות לאשורן.

 

אבל נראה שיש בכל זאת צורך להבהיר דברים בכל הקשור לקיומו או אי קיומו של הזרם השיתופי, והאבחנה בינו לבין המעגל השיתופי.

 

 1. ברור לכל, שאילו התנועה הייתה מתנהלת, על פי החלטותיה המכוננות, בשני מעגלים לגיטימיים - לא היה קם הזרם השיתופי... הוא קם משום ההרגשה, שבפועל התנועה מתנהלת באורח חד צדדי, לכיוון הדיפרנציאלי בלבד, הן ברמת העקרונות שניסחה, הן בייצוג התנועה כלפי רשויות ממלכתיות, הן במערכת ההדרכה וההסברה שלה, והן במבנה והרכב האגפים.

  מאז שקם - הזרם השיתופי מנהל מערכת ענפה של הסברה בקיבוצים, בקורסים, בסדנאות, ימי עיון וכנסים, והכל בכ-4 י"ע של פעילים ובתקציב מגוחך המהווה 3% בלבד מתקציב התנועה.

 2. כזכור, לפני כשנה וחצי (אוגוסט 2003) קבעה ועדת הסיווג הציבורית ולאחריה הממשלה שני סיווגים לקיבוצים: השיתופי והמתחדש. בעקבותיהן, גם מזכירות התנועה קיבלה החלטה רשמית על הפעלת התנועה בשני מעגלים.

  ואולם למרבה הצער - בפועל לא מומשו ההחלטות, ולא קוימו כלל ההבטחות בכל הקשור לגיוס פעילים והקצאת אמצעים לכיוון השיתופי.

 3. לקראת שנת התקציב 2005 גובשה במוסדות הזרם השיתופי (בסיועו של חיים ילין) הצעה חדשה להפעלה של התנועה בתקציבים ראויים לשני המעגלים. הצעת התקציב הוגשה למזכירים - ונדחתה על ידם.

 4. לדעתי חשוב מאד, שגברי ייצא בהקדם האפשרי מאווירת ההתמודדות וה"חיסולים", שנשבה מהראיון הנ"ל, וישתף פעולה עם ולוולה במאמץ ליצור שיתוף פעולה חדש ואמיתי בין שני מעגלים לגיטימיים בתנועה אחת.

  בכוחות משותפים אפשר לשקם את התדמית הציבורית של התנועה הקיבוצית, לנסח מחדש את צידוק הקיום המשותף של התנועה, לבנות ביחד מודלים קואופרטיביים המבוססים על ערבות הדדית, משק שיתופי וניהול משתף, לעמוד על זכויות החבר לעת הפרטה, לגבש הצעות לחידוש העזרה ההדדית בין קיבוצים, להפעיל תכניות בינוי וקליטה, לטפח את "מעגל הקבוצות" ואת הקשר עם בני הקיבוצים, בקיצור להפעיל תוכנית עבודה משותפת לשני המעגלים, המתאימה למציאות הפלורליסטית החדשה.

 5. הזרם השיתופי קם בהחלטת 28 קיבוצים שיתופיים, ורק הם מוסמכים לקיים או לבטל אותו. מוסדותיו, לרבות רכז הזרם, נבחרים על ידי קיבוצי הזרם, ולא מכוח מינוי תנועתי.

אם המעגל השיתופי, שהוא אכן גוף תנועתי לכל דבר, יקבל יותר לגיטימציה, יותר אמצעים (תקציבים וכ"א, מה לעשות, זה שם המשחק) ואם התנועה תתפקד באורח משותף ולא חד כיווני - יש לשער שהזרם יהיה מיותר, שכן הפונקציות שהוא אמור למלא בתקציבו הדל - יתממשו על ידי המעגל השיתופי, כלומר על ידי התנועה.

אבל חשוב להדגיש, כי הברירה לממש את התהליך הנ"ל - עומדת כולה באחריות המזכירים.

וכמו כן - על פי החלטותינו החוזרות ונשנות - עד שהתרחיש שלעיל אמנם יקרה, כלומר עד שהפעלת המעגלים תתקיים בפועל ולא רק בניירות ובהבטחות - הזרם השיתופי ימשיך בפעולותיו, ואף ירחיב אותן, במימון מקורות תנועתיים ואחרים, פנימיים וחיצוניים.

 

ראו את הריאון "מזכיר אחרון לקבה"א

 


עוד באתר הזרם והמעגל השיתופינכתב בתאריך
9/3/2005הרשמה לניוזלטר שלנו