עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

לשמור על עקרונות הצדק החברתי | חיים ילין בתשובה לגלזר על הוויכוח בין הזרם השיתופי לקיבוץ מתחדש
לשמור על עקרונות הצדק החברתי
חיים ילין, בארי
חיים ילין
המאבק של המעגל השיתופי הוא על שמירת עקרונות הצדק החברתי. לפי תפיסתי - לא לתגמל לפי השוק החופשי, אלא רק בצורה שוויונית. כל מודל אחר יביא את הקיבוץ להיות מושב (חכו לבג"ץ של איילת השחר) ושמירת אמצעי הייצור והנכסים שקיבלנו ממדינת ישראל בהיותנו קיבוץ. תשובה לכתבתו של שלמה גלזר "אף על פי נוע תנוע"
קיבוץ בארי לא שייך לזרם השיתופי ואני אישית לא מרגיש עוף החול. אני כל הזמן הולך עם ראשי מורם וגאה ביצירה שנקראת קיבוץ, שאני שותף לה 28 שנה.

אני מאוד מכבד את הקיבוצים שהחליטו בצורה דמוקרטית לבצע "שינוי", לא ברור לי למה לא מכבדים את הקיבוצים שהחליטו לשמור על עקרונות השיתוף (להלן "השיתופיות").

אני מסכים ששינוי אורחות החיים בתנועה נדחף מלמטה, מהשטח. כדי לנתח אמירה זו יש לבדוק ממה נובע השינוי. אם השינוי נובע ממצב כלכלי - הפתרון הוא בהסדר בנקאי ואין קשר לשום מודל או שינוי, אבל יש קשר ישיר ליכולת התנועה להידבר אם המערכת הבנקאית ולהגיע להסדר (הרי נכסים לא חסרים אלא שיש כנראה אינטרסים חבויים).

אם השינוי נובע ממצב חברתי ("נשבר" לחברים להיות ביחד) - אז אין גם פה משמעות לשינוי כי זה רק עניין של זמן עד שהקיבוץ יהפוך ליישוב קהילתי, מושב עובדים או כל פתרון אחר שגם הוא לא ממשיך להיות קיבוץ. ולכן אם מקובלות הנחות אלו, יש לקיבוצים השיתופיים הרבה מה להפסיד מפני שבסופו של תהליך אנו נצטרך לדאוג לעצמנו, כי אין משמעות להנהגה הקיימת אלא אם היא תתחבר לתנועת המושבים.

יש למעגל השיתופי מודלים של עבודה ופרנסה (ראה מצגת באתר הקיבוצים מש"א). אנו לא פוסלים הפרטות אבל אנו מבינים שהדיון האמיתי עובר על הקו שמחבר בין שוויון לחופש, או איך מתחזקים קהילה כשליחיד יש מספיק חופש פעולה, ללא שבירת הכלים של עקרונות השוויון.

טעות לחשוב שדרך השינוי ניתן לחסל חוב של 40 מיליון ש"ח (ממוצע חוב של הקיבוצים). הדרך היחידה תיעשה במימוש נכסים משותפים כמו תנובה, השתתפויות שונות, ביטוח חקלאי, משקי תק"ם, ניר שיתופי, מקורות ועוד.

שלמה, יש לך את האפשרות לצטט כל משפט וגם להוציא אותו מהקשר (העיתונות השמאלנית!!!!), אבל כאשר באים להציל 100 חברים של קיבוץ במשבר (למרות שהיו לאחר שינוי) משתמשים בכל טכניקה אפשרית כולל נתינת אופציות לעובדים. האכזבה שלי מהזרם היא לא שאין לו פתרונות לקיבוצים במשבר, ההפך הוא הנכון - אני מאוכזב שהוא נתפס שמרני.

המטה לשיוך דירות: כעיתונאי אתה חייב לדייק! ניתן ללמוד הרבה על מחלקת שיוך דירות, אבל למרות כל מה שכתבת, תקציבם ב-2004 הוא 440 אלף ש"ח. יותר גדול מתקציב הזרם: 300 אלף ש"ח (לדייק אמרנו) ומי שחושב שלאחר השיוך יש עדיין קיבוץ אז הוא לא רואה מילימטר קדימה.

על מהימנות הנתונים הכמותיים של קיבוצי השינוי לפני ואחרי (זאת לא דיאטה, וסוקר לא תהיה) - בוא נחכה כולנו להצהרה שייתן כל קיבוץ שיתופי/מתחדש בפני הוועדה לסיווג.

מה זה "פערים סבירים" בקיבוץ שמיר? מי קובע? 1:4, או 1:8 או 1:50 כמו בישראל? איך אחד מדגלינו החשובים "חינוך" מקבל את השכר הנמוך ביותר? איפה מחלקת החינוך? איך מעודדים אנשי חינוך להמשיך כאשר השוק מתגמל אותם בשכר מינימום?

שלמה, המאבק של המעגל השיתופי הוא על שמירת עקרונות הצדק החברתי. לפי תפיסתי - לא לתגמל לפי השוק החופשי, אלא רק בצורה שוויונית. כל מודל אחר יביא את הקיבוץ להיות מושב (חכו לבג"ץ של איילת השחר) ושמירת אמצעי הייצור והנכסים שקיבלנו ממדינת ישראל בהיותנו קיבוץ. את האדמות בג"ץ לקח, אנו לא יכולים להמשיך לעצום עיניים כי מחר זה המיסוי, המים, החלב. כנראה שהחלום לקבל משכורת כמו כל אדם לא הולכת עם מכסות הייצור. לנסות אפשר... אני למדתי לא לסמוך על מנהיגי התנועה, כי כנראה לצדק יש צדדים רבים.

אתה מוזמן לראות ולקבל הסבר על כל המודלים, הרצאה על אחריות ניהולית, קליטה בקיבוץ השיתופי, ביטחון סוציאלי, הסדרי משק קהילה (כן, שלמה, לא צריך שינוי כדי להבין שחיים משכר ולא מרווחים) וכל נושא שתרצה.

דרך אגב- מותר בקיבוץ השיתופי להשתמש בסלולרי מהדור השלישי, ולא על חשבון הקיבוץ. נכון שהתקדמנו!!!
אין אתר הקיבוצים אחראי לכתבות ולתגובות הקוראים

מסמכים חדשים במדור דעת אורחים

נכתב בתאריך
9/12/2004הרשמה לניוזלטר שלנו