עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

למחיקת היסטוריה מלאה, הקש "רשת ביטחון"
למחיקת היסטוריה מלאה, הקש "רשת ביטחון"


רונן סנדר, 30.11.04
כשלמדתי אומנות או ספרות בבית הספר התיכון נהגו המורים לפרשן יצירות של אומנים שאינם בחיים, דברים בנוסח "מה התכוון המשורר".

יעקוב דרומי בכתבתו מעיתון הדף הירוק "יחסי עבודה בקיבוץ" (11.11.04)" על יחסי עובד מעביד בחר לבקש מקבוצה של עורכי דין לפרשן משפט מתוך מאמר שלי, "עוזי דיין איש אמיץ". יש לקוות שהפרשנים קראו את כל הכתבה ולא רק את המשפט שחילץ דרומי, אבל לא הייתי חותם על זה. עורכי הדין דווקא נהגו במקצועיות רבה שהשתמשו במילים חמקמקות כגון דומה כי, וקשה להאמין.

דרומי יכול היה כמובן להפנות את שאלותיו אלי ישירות (כי אני עדיין בחיים) והיה זוכה לקבל תשובה הוגנת על כל שאלה הוגנת - כנראה שהיו לו לדרומי שיקולים כאלה ואחרים.

בכתבתו מאשר דרומי דברים שכתבתי כבר כמה שנים: לחברי קיבוץ אין כל זכות בסיסית הנובעת מיחסי עובד מעביד במקרה של פיטורים, עובדה זו ברורה לכול אחרי שכמה חברי קיבוצים הקריבו את מיטב כספם על תביעות חסרות תכלית. עכשיו בחר דרומי לברר את עתיד יחסי עובד מעביד בקיבוץ בשאלה לעורכי הדין. גם כאן גילו עורכי הדין מקצועיות גבוהה, ואכן מתשובתם משתמע שאם וכאשר, קיים סיכוי, בתנאים מסוימים שאולי, עלולים להיווצר יחסי עובד מעביד בין הקיבוץ לחברו – כנראה תיאור מדויק של המצב.

הנה ציטוט ממאמרו של דרומי: ...."כמו גם הוצאת תלושי משכורת, מגבירים באופן משמעותי את הסיכון שבתי הדין לעבודה ישנו את גישתם ויקבעו שבין חבר קיבוץ לקיבוצו, או בינו לבין מקום העבודה בו הוא מועסק, קיימים יחסי עובד מעביד על כל המשתמע מכך. בנסיבות אלו בהחלט יש מקום לשקול מהלך מתוכנן ומושכל של".... סיכון למי??? להנהלות קיבוצים הנוהגות בהון של כולם כבתוך שלהן, סיכון שלא יהיה מספיק כסף להוציא משכורות ענק למי שחפצים בייקרו, סיכון שכל החברים יקבלו את המגיע להם?

ככלל, עורכי דין הם אנשים שהציבור אוהב לשנוא, אולם הם בסה"כ אמורים לייצג את לקוחותיהם על הדרך הטובה ביותר ללקוחות אפילו אם הלקוח מתחתית האשפה האנושית.

הדבר החשוב שעל הקורא לדעת מכתבתו של דרומי ומניסיונם של הקיבוצים הדיפרנציאלים הוא מחיקת ההיסטוריה של הקיבוץ, זכויות היסטוריות של חברים, מאין אתחול כללי לדיסק של המחשב הקיבוצי. עבדת, ניהלת בקיבוץ, הקמת מפעלים ובנית את ההון של הקיבוץ בשתי ידיך, כל זה לא יסייע לך לשרוד את העתיד הדיפרנציאלי. כללי המשחק השתנו וכל מה שנצבר במשך השנים לזכותך על פי הכללים הישנים נמחק. נכון, בכמה קיבוצים עשירים הבטיחו את עתיד המבוגרים, בכמה קיבוצים אפילו משלמים על וותק סכומים מצחיקים שבין 8 ל 12 ₪ על כל שנת וותק. אבל זה בשוליים ולא יחלץ את מי שלא הסתגל לכללי המשחק החדשים, או שגילו כבר לא מאפשר לו להתחיל את החיים מחדש.

· מעניין לדעת אם התשובות המקצועיות של עורכי הדין בכתבה מספקת את חברי הקיבוצים שכבר נכוו ממצבם המשפטי מול הקיבוץ.

· מעניין לדעת איזה הסבר יינתן הפעם לחברים שעומדים בפני הצבעה על שינוי אורחות חייהם מהמאה ה-21 לימי הביניים ועל סיכוייהם לשרוד כלכלית לאחר השינוי לקיבוץ דיפרנציאלי.

· מעניין גם לדעת באיזה עוד שותפות קפיטליסטית מוחקים לבעלי המניות את כל זכויותיהם מבלי שהעניין יגמר בבית המשפט.


הכותב בעל תואר שני בכלכלה חקלאית מאוניברסיטת אברדין, סקוטלנד.
לתגובות ואו שאלו מוזמנים לכתוב לדואר אלקטרוני: asway@netvision.net.il


נכתב בתאריך
30/11/2004הרשמה לניוזלטר שלנו