עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

התנועה הקיבוצית החליטה לעבור מצורת עבודה של פעילים - תנועה, לארגון שמקיים יחסי עובד מעביד
התנועה הקיבוצית החליטה לעבור מצורת עבודה של פעילים- תנועה, לארגון שמקיים יחסי עובד מעביד


שי אלט - דובר הזרם השיתופי, 17.11.04
נייד: 052-3864247
אימייל: altshay@yahoo.com
ההחלטה עלולה להביא לתוספת משמעותית על תקציבה, או לקיצוץ דרסטי של מס' הפעילים

בישיבת המועצה של התנועה הקיבוצית השבוע (יום ה' 11.11) התקבלה החלטה עקרונית על מעבר של תשלום משכורות לפעילי התנועה.להחלטה השפעות משמעותיות וקשות על אופי התנועה, תקציב התנועה ויחסי העבודה ההדדיים שלה עם הפעילים. את ההצעה הביאו מזכירי התנועה, נתן טל וגברי ברגיל, וכן ר.כוח אדם- דפנה קנטור, שצידדו בטענה שעל מנת להשוות את תנאי הפעילים לתנאי השוק הנהוגים בארץ, ובקיבוצים הדיפרנציאליים, יש לעשות רפורמה מקיפה: במקום השיטה הנהוגה עד כה - שבה התנועה משלמת לקיבוץ עבור יום העבודה של הפעיל, כאשר הפעיל מחושב ע"פ 3 דרגות ניהול שהפער הכספי בניהם הוא נמוך, מוצע לעבור לשיטה הנהוגה בחברות במשק הישראלי, ז"א: היחס של התנועה לפעיליה, יהיה בהכרתם כעובדים מן המניין הזכאים ליחס עובד- מעביד , יהיו הסכמי עבודה, פיצויי פיטורין, ובעיקר תתווסף עלות מעביד שזה תוספת מיידית של 30% לקופת התנועה הקיבוצית.
לתוספת הזו תתוסף גם העלייה המתבקשת במשכורתם של הפעילים הבכירים, כדי "לעמוד בסטנדרטים הנהוגים במשק", ובקיבוצים הדיפרנציאליים.
מעניין לדעת גם שבין המתנגדים להצעת המזכירים היה מוטל, גזבר התנועה, שנשא נאום חריף נגד ההצעה. חשוב לציין בהקשר זה - שהתנועה החליטה לקצץ כל שנה כ- 5% מתקציבה ואם יש ברצונה לעמוד ביעד זה יחד עם התוספת הרצינית על התקציב, הדבר יחייב בהכרח הפסקת עבודתם של פעילים רבים.

גם תקינותו של המהלך, מעלה סימני שאלה - לא ברור מדוע, חודשים ספורים בלבד לפני הבחירות למזכירות התנועה, מתעקשים ומעודדים מזכירי התנועה את חברי המועצה ואת פעילי התנועה לתמוך בצעד זה שאולי משפר את משכורתם של כמה פעילים מקיבוצים דיפרנציאליים, אבל מערער את הבסיס העקרוני לתנועה שערך השוויון חרוט על דגלה. גם ספק עם העובדה המציקה שכאמור, מרבית המשתתפים בהצבעה מגיעים מקיבוצים דיפרנציאלים והם הולכים להרוויח ישירות ולשפר משמעותית את תנאי העסקתם בעקבות ההחלטה, יש בכך נוהל תקין.

רכז "הזרם השיתופי", אמרי רון:" זוהי החלטה אומללה מבחינה ערכית, שתביא גם לקיצוץ דראסטי במס' הפעילים של התנועה, בדרך להפיכתה ל"שולחן אינטרסים". מי שרוצה תנועה אמיתית ייאלץ כנראה לחפש אותה במקום אחר."


עוד באתר הזרם והמעגל השיתופי


נכתב בתאריך
17/11/2004הרשמה לניוזלטר שלנו