עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

נשים בקיבוץ - כיצד להתקדם תוך כדי קונפליקט | מעבר הקיבוצים לשכר דיפרנציאלי- מהלך רגרסיבי עבור הנשים בתוך הקיבוץ
נשים בקיבוץ - כיצד להתקדם תוך כדי קונפליקט


שי אלט - דובר הזרם השיתופי, 17.11.04
נייד: 052-3864247
אימייל: altshay@yahoo.com
מעבר הקיבוצים לשכר דיפרנציאלי - מהלך רגרסיבי עבור הנשים בתוך הקיבוץ.
זהו אחד מהדברים הבולטים שעלו בכנס נשים, משפחה וקרירה בקיבוץ השיתופי.
כ- 80 נשים ומס' גברים, השתתפו ב-14/11 בכנס בקיבוץ צובה (מלון "בלמונט"), שנערך מטעם הזרם והמעגל השיתופי, שעסק כולו בקידום מעמד הנשים בקיבוץ.
הכנס נפתח בברכתה של ברכה גרינבאום, עובדת סוציאלית ומוותיקות הקיבוץ המארח. בברכתה היא הדגישה את הצורך של הנשים לקדם את מעמדן למרות ואולי אף בגלל, הקונפליקט הגדול בין מקומם בקרירה ובמשפחה. אחריה עלתה ח"כ אורית נוקד (מפלגת העבודה- שפיים). ח"כ נוקד דיווחה על פעילותה הפרלמנטארית במשך התקופה שבה היא מכהנת בכנסת. היא הציגה שלל מרשים של יוזמות חקיקה (90 הצעות חוק משלה ועוד 80 אליהן היא הצטרפה) בעיקר בתחומי ההתיישבות, וותיקים, צעירים, בעלי צרכים מיוחדים וכן בנושא קידום מעמד האישה. באות הכנס, שלחו לה ברכת יישר כוח גדולה ואיחולים להמשך מוצלח. בשלב הזה הוצגה דוגמת קיבוץ רמת-רחל, כדוגמה להצלחה קיבוצית- שיתופית- נשית. המדובר על קבוצת נשים שיזמו והקימו ענפים משלהן ואף נוטלות חלק פעיל ומכריע בתפעול המלון המקומי.
שכר דיפרנציאלי בקיבוצים = מהלך המסיג את הנשים אחורה!
אסתר מורדוך - לבנון (גזית, מרצה בסמינר הקיבוצים ומכללת אורנים) נשאה את הרצאת הפתיחה והמרכזית של הכנס. היא ברכה חמות את ח"כ נוקד, אך ציינה שהמכשול הוא תמיד באכיפת החוקים ולא בחקיקתם. אסתר המגדירה את עצמה כפמיניסטית- סוציאליסטית- שיתופית, יצאה כחץ שלוח כנגד מעבר הקיבוצים לשכר דיפרנציאלי בו היא רואה מהלך רגרסיבי ביותר לגבי הנשים. ע"פ דבריה, רוב הנשים לא תזכינה בסופו של דבר במשכורות הגבוהות (בדומה למצב הנשים במשק הישראלי) ודינן יהיה בסופו של דבר חזרה לתפקיד עקרת הבית הפרובינציאלית. היא יצאה חוצץ כנגד אלה הטוענים שמשמרי הרעיון השיתופי הם "דינוזאורים שסופם להעלם". לדבריה "הקיבוץ השיתופי הוא האוונגרד האמיתי והמוחשי עבור הנשים. זוהי עובדה הזוכה להכרה גדולה ובינלאומית בכל פורום נשים-סוציאליסטיות, בהם היא משתתפת". דבריה רגשו את הקהל וזכו לתגובות נלהבות.
נשים בקיבוץ- הכוח החלש
רקפת זוהר (סופרת מעין שמר), הציגה את הנשים ככוח החלש בקיבוץ. היא יצאה בביקורת על מיעוט הגברים בכנס, בראותה בעניין המוגדר נושא של גברים ונשים כאחד. לדעתה הקיבוץ היה מראשיתו שבוי בתפיסות מגדריות וזאת למרות מהפכנותו בתחומים רבים. הניכור של הנשים כלפי הקיבוץ הוא עמוק וזאת אף על פי שהן רשמו הצלחות בהעברת מרכז הכובד למשפחה מהקיבוץ, ויצירת בסיס כוח חזק, גם היא רואה את המחיר הכבד ששילמו הנשים כתוצאה מתהליכי ההפרטה, "שהחזירו את הנשים להיות עקרות בית". יחד עם זאת היא אינה מחמיאה לקיבוץ השיתופי כיום וטוענת "שספק אם יש לו פתרונות לבעיות האישה בקיבוץ". אך, היא רואה ברעיון השיתופי, כרעיון נשי ומצער אותה שבמקום שיתוף וקואופרציה הפך הקיבוץ למקום של קולקטיביזציה, כולל רעיונית. היא קוראת להפוך את הקיבוץ "למקום יותר פלורליסטי ופחות מונוליטי, דבר שיגדל את הסיכויים של הנשים בקיבוץ".
תמונת מצב - נשים בישראל השנת 2004
שרה אדום (המכון לייעוץ ארגוני וקיבוץ ב"ז) ציירה תמונה עגומה של מצב הנשים בישראל ובקיבוץ. היא השתמשה בדוגמה של הכנסת, בה יש רק 18 ח"כיות, 2 שרות ו- 4 מנכ"ליות, דבר הלא מתקרב ליחס של הנשים באוכלוסייה. למרות השיפור שחל במעמד האישה בניהול הציבורי, הרי ככול שעולים במדרג נמצא פחות ופחות נשים. גם אדום דרשה מהזרם השיתופי לעסוק יותר בעניין זה. ולחברות הקיבוץ באשר הן "לפקוח עין על נושא התקציבים בתהליכי השינוי, כדי להבטיח את צורכי הנשים ומעמדן הנפגעים קשות בתהליכים הללו".
נשים-תרבות!
בלה בן-ארי (גבע) דיווחה על פעילות תרבות אינטנסיבית ומרשימה ביותר בשתי הקדנציות שלה כרכזת ו.תרבות בקיבוצה. היא מאמינה כי התרבות שומרת על הרקמה החברתית של הקיבוץ גם השיתופי וגם המשתנה. דוגמאות לכך הובאו בסרט קצר שהציגה.

אח"כ הנחתה כרמית גיא מגישת חדשות וותיקה מ"קול ישראל" ובעצמה בת קיבוץ, פאנל של 3 רכזות משק- לאה בן יצחק (שדה אליהו), עירית שרון (מעברות), וכוכי שקולניק (ניר יצחק). מסתבר שעדיין בשנת 2004 קשה מאוד לאישה להגיע לתפקיד זה, וגם לאחר שהגיעה, היא לפותה בצבת של קונפליקטים בין קרירה למשפחה.

גם מקומה של ענת מאור, לא נפקד מהנואמות בכנס. מאור פעילה וותיקה בתחום קידום מעמד האישה, סיכמה את פעילותיה הפרלמנטאריות והציבוריות בתחום זה. היא הציגה את 2 ספריה שיצאו בנושא הנ"ל.
את דיון הסיכום, הנחתה באלגנטיות מרשימה, אסתר פורשר (בארות יצחק), אם ל-8 ילדים ומנהלת זה שנים רבות (כ-18 שנה) אולפן לעולים חדשים. בדיון זה הועלו בכמה צורות ואופנים, הצורך להמשיך ולחזק את מעמד האישה. כמו כן חולקו מחמאות חמות לאנשי קיבוץ צובה (וסינדי שטייף בפרט) על האירוח הלבבי.

מארגן הכנס אלי ברמן:"היה זה כנס שעמד בציפיות. המשתתפות הרבות הרחיבו את דעתן וצוידו עם הרבה חומר למחשבה ויישום, כיצד לבסס ולהרחיב את מעמד האישה בכלל ובקיבוץ בפרט."


עוד באתר הזרם והמעגל השיתופי


נכתב בתאריך
17/11/2004הרשמה לניוזלטר שלנו