עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

עוזי דיין איש אמיץ | יחסי עבודה בין חבר לקיבוצו ועוד הערות על הנעשה במרחב הקיבוצי
עוזי דיין איש אמיץ


רונן סנדר, 26/9/04
עוזי דיין, שכנראה מכיר בעובדה שלא כל אזרחי המדינה הם מסיירת מטכ"ל או טייסים, ראוי להערכה רבה על פעילותו ונכונותו לשחות נגד הזרם בכול הקשור לרוח הכלכלית הנושבת בישראל. זאת בניגוד לפעילותם הדרוויניסטית של כמה מחבריו לשרות הצבאי כאהוד ברק, מתן וילנאי בהצהרתו האומללה על בתי הספר וביבי שעליו מיותר להרחיב את הדיבור - אנשים שאולי קראו את ספריה של איין רנד בגיל הנעורים אבל השקפת עולמם הכלכלית לא הצליחה להתפתח הרבה מאז.

בשבוע שעמיר פרץ יחד עם ראשי הוועדים הגדולים הצליח (בתקווה) לחסל את הביזיון הפלילי של הלנת שכר עובדי הרשויות, פורסם עוד פסק דין שעניינו יחסי העבודה שבין החבר לקיבוצו, הפעם בנוגע לקיבוץ מרחביה.

פסק הדין שלא הפתיע יתר על המידה, המחזק את מעמדם של חברים בקיבוצי רשת הביטחון כעבדים חסרי זכויות. חברים אשר בעבר נקראו להצביע על המעבר "לכלכלת העבודה" מבלי לרדת לפרטי הרעיון, שבפועל נישל אותם בין היתר מזכויותיהם הקפיטליסטיות ליהנות מדיווידנדים כבעלי הון.

כפי שניתן להתרשם מכתבתו של יעקב דרומי בדף הירוק, פרסום פסק הדין גרם לאנחת רווחה אצל העוסקים בנושא, כנראה הנהלות של מפעלים וקיבוצי רשת ביטחון. אנחת רווחה המעוררת בחילה, אם להתבטא בעדינות – עוד פעם הצליחו הנהלות לדפוק את חבריהם לקיבוץ בסיוע יועצים ועורכי דין שנשכרו בכספי החברים.

למרות הדיבורים וההבטחות של ראשי התנועה, הרי ידוע לכל שברוב קיבוצי רשת הביטחון אין בפועל כל ערבות הדדית והסיוע היחידי הוא פרטני על פי שיקולי דעת של ועדות ובעלי תפקידים, ללא כל נהלים מסודרים ושקיפות.

לכן, על רקע תמיכתם הפעילה של ראשי התנועה במעבר לרשת ביטחון בקיבוצים, חבירתם לעוזי דיין והשתתפותם הפעילה בכנס שדרות הדן בנושאים חברתיים וכלכליים מעוררת גיחוך. מה יש לה לתנועה הקיבוצית לתרום לכנס?

· עניים מבית היוצר של התנועה הקיבוצית שאינם זכאים לזכויות וסיוע מרשויות המדינה?

· תיאוריות חדשות ישנות על פי נוסח ימי הביניים של יחסי עובד מעביד בקיבוצים דיפרנציאלים?

· טכניקות חדשות לנישול בעלי מניות מנכסיהם בעידן הפוסט- מילטון פרידמן?

· תיאוריות חדשות של ניהול עסקים בזול על גב עובדים חסרי זכויות?

חברה, בואו נגיד את האמת, פעולותיו המבורכות לקידום חסרי אמצעים של יואל מרשק מנהל אגף המשימות בתנועה, נראות לרוב חברי הקיבוצים הדיפרנציאלים תלושות מהמציאות הקיומית היום יומית שלהם, בדיוק כמו תמונתו של יואל לבוש בחולצת עבודה כחולה שכמוה עדיין יש לי בארון מתקופת ניהול ענף הפלחה בקיבוץ.

קישורים מהמאמר:
תיק פלסים: "סיטואציית היחסים המשולשים" | אין יחסי עובד מעביד בקיבוץ, יעקב דרמי, הדף הירוק, 23.9.04
קיבוצים בעקבות דוח הועדה הציבורית - מאת דידי לחמן מסר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה - 20.11.03
מצגת ערבות ההדדית - התנועה הקיבוצית
משוט באגף המשימות - אוכוסט 2004


הכותב בעל תואר שני בכלכלה חקלאית מאוניברסיטת אברדין, סקוטלנד.
לתגובות ואו שאלו מוזמנים לכתוב לדואר אלקטרוני: asway@netvision.net.ilלמאמרים אחרונים של רונן סנדר:
פיראטיות קיבוצית - 21.9.04

נכתב בתאריך
26/9/2004הרשמה לניוזלטר שלנו