עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

בפעם הראשונה, מאז ביטול הסדרי הערבות הפיננסית בין הקיבוצים- יוזם הזרם השיתופי, מהלך של עזרה ושת"פ בין קיבוצים "חזקים" לקיבוצים "חלשים"
בפעם הראשונה, מאז ביטול הסדרי הערבות הפיננסית בין הקיבוצים- יוזם הזרם השיתופי, מהלך של עזרה ושת"פ בין קיבוצים "חזקים" לקיבוצים "חלשים"


שי אלט - דובר הזרם השיתופי, 1.9.04
נייד: 052-3864247
אימייל: altshay@yahoo.com
לאחר סדרה של דיונים ,שהתקיימו במעגל ובזרם השיתופי, שבהם ציינו רמות שיתוף הפעולה העסקי- חברתי, המתבצע בין קיבוצים שיתופיים גדולים וחזקים לקיבוצים אחרים, הוחלט ליזום כינוס, מיד לאחר צום יום- כיפור (27/9),שבו יוצגו הפעולות שנעשו ולאחר מכן דיון בהשתתפות נציגי הקיבוצים על קידום הנושא.

פעולה זו תהיה, צעד ראשוני בכיוון מאז בוטלה הערבות הפיננסית ההדדית בין הקיבוצים- כזכור,במסגרת ההסדרים הפיננסים עם גורמים חיצונים כבנקים, (מתחילת עד אמצע שנות ה-90), הוסכם לבטל את הערבות הפיננסית שהייתה נהוגה בין הקיבוצים באמצעות הקרנות- "קרן השומר הצעיר" ו"קרן התק"ם".

בקיבוץ הארצי נעשה עוד ניסיון לשמר את העזרה החשובה הזו, באמצעות אמנה שתרתום את הקיבוצים למאמץ. האמנה שהייתה מבוססת על יסודות השיתופיות, לא אומצה לבסוף ע"י המזכירים, ובמסגרת איחוד התנועות, היא "נשכחה" וכלל לא נלקחה בחשבון.

המקום היחידי, שפעולות של עזרה ושיתוף פעולה, עוד מתקיימות הוא בקיבוץ הדתי- שהקפיד לשמר את הקרן לעזרה, וכן לעודד קיבוצים "חזקים" לאמץ את הקיבוצים ה"חלשים" הנמצאים בקרבתם. כך אפשר למצוא 3 מקרים בולטים בשנים האחרונות: קיבוץ שדה אליהו "שאימץ" את קיבוץ מעלה-גלבוע, קיבוץ לביא את קיבוץ בית-רימון, וקיבוץ יבנה את קיבוץ מגדל-עוז.

בכנס המתוכנן, ישאו דברים בעלי התפקידים השונים בקיבוצים ה"מאמצים" ובקיבוצים ה"מאומצים", ויפרטו את הפעולות שנעשו ובעיקר כיצד פעולות אלו סייעו ועזרו לקיבוצים המצויים במצוקה. אחד מהם יהיה- יונתן בשיא מקיבוץ שדה-אליהו, שהתפרסם לאחרונה במסגרת מינויו למנהלת הפינוי החד-צדדי מרצועת עזה, אך מוכר מאוד ואהוד בקרב חברי קיבוץ מעלה-גלבוע, לאחר שנשלח מטעם קיבוצו להיות יו"ר ההנהלה המשקית של קיבוץ מעלה-גלבוע.
יונתן בשיא מתאר ומסביר:
" על מנת לסייע לקיבוץ להיחלץ ממצב קשה, צריך לפעול במס' מישורים במקביל: לטפל בבעיית התזרים השוטף, לפתור את בעיית החוב לזמן הארוך, ובמקביל- כל הזמן לראות כיצד פותרים את הבעיה הדמוגרפית (בעיקר ע"י קליטת משפחות חדשות). שדה-אליהו עשתה מס' פעולות בנידון: המינוי שלי ליו"ר ההנהלה המשקית, מתן הלוואה לפתירת החוב לטווח הקצר, ולטווח הארוך-בחינת הוצאת פעילויות משקיות מסוימות מתוך שדה-אליהו למעלה-גלבוע, שכירת חברים ממעלה גלבוע לעבודה בשדה אליהו, ובניית תוכנית מתאר חדשה למעלה גלבוע ע"י ועדת תכנון של שדה-אליהו. פעולות אלו נעשו מתוך ציונות והכרה שמצבנו שפיר ואנו יכולים לסייע בצורה מסוימת. אין לי ספק שקיבוץ שיתופי, יכול להוציא מתוכו, (ביתר קלות מקיבוצים מופרטים), אנשים למשימות כאלה. "
עזרה דומה לזו, נרשמה בשנים האחרונות גם בין הקיבוצים- בארי לנחל עוז ,שחיים ילין מי שהוביל את שיתוף הפעולה הזו, ישא דברים בנוסף, בכינוס.

מטרת העל של הכינוס, היא לראות כיצד אפשר לקדם את הנושא כיום ולכן הוזמנו אליו נציגים של הקיבוצים החזקים בתנועה כגן שמואל, יבנה, שדה אליהו, מעגן מיכאל, בארי, חצרים, גבע, משמר העמק, יגור, עין השופט, עברון, יטבתה, לביא, רמת יוחנן, ברעם, ומעברות.

הכנס יצא מתוך ההנחה שבמצב הכלכלי- חברתי כיום, יהיה לא קל לשכנע קיבוצים לעזור לקיבוצים אחרים- ולכן, יושם דגש על בניית אמון מחודש ושקיפות מלאה בכך : שמתן העזרה תינתן אך ורק לקיבוצים שאכן זקוקים לתמיכה וכן שהם עדיין שומרים על רמת שיתופיות וערבות הדדית בין החברים (משתייכים ל"מעגל השיתופי"), זאת מתוך ההיגיון- שקיבוץ בו ישנם פערי שכר אדירים בין החברים אשר לא מסיעים אחד לשני, לא זכאי מוסרית לתמיכה חיצונית.נכתב בתאריך
1/9/2004הרשמה לניוזלטר שלנו