עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

רולניק תוקע למני את המזוז
רולניק תוקע למני את המזוז
יום חמישי, 24 ביוני 2004, 10:29 מאת: גיא רולניק, הארץ
העורך הכלכלי השנון של "הארץ" מראה ליועץ המשפטי מאיפה משתין האפל.
אל: מני מזוז, היועץ המשפטי לממשלה
מאת: גיא רולניק, העורך הכלכלי של "הארץ"

מר מזוז הנכבד,

אני פונה אליך לאחר קריאת הדו"ח שהגשת בנושא הפרשה הידועה כ"אי היווני" הנוגעת לראש הממשלה אריאל שרון, בנו גלעד והקבלן דודי אפל. קראתי את הדו"ח פעמיים ואני רוצה לשתף אותך בהתלבטות דומה שהיתה לי בנושאים שאתה מעלה בדו"ח - משום שלאחר קריאתו נדמה היה לי שיש לי תשובות, והייתי רוצה לבדוק אותן איתך.

הסיפור הוא די פשוט:

ראשי הבנקים הגדולים כועסים עלי, יותר נכון רותחים. בחודשים האחרונים אני מרבה לכתוב טורים המסבירים מדוע יש להפריד את קופות הגמל וקרנות הנאמנות מהבנקים. זה לא עניין חדש - אני מרבה לעסוק בנושא שליטת הבנקים בשוק ההון והיעדרו של שוק מימון חוץ-בנקאי, זה יותר מעשור.

המנהלים בבנקים אינם שבעי רצון מההתנהלות הזאת שלי: הם טוענים שטורים אלה עשויים להשפיע על פקידים במשרד האוצר, פוליטיקאים, ואולי אפילו חברי כנסת וכלכלנים שדנים בנושא הרפורמה בשוק ההון. לדבריהם, העיתוי של כתיבתם - ערב הגשת הדו"ח של ועדת יוסי בכר - הוא בעייתי.

בשבועות האחרונים פנו אלי יו"ר בנק א' ומנכ"ל של בנק ב' וניסו לשכנע אותי שאין צורך להפריד את קופות הגמל מהבנקים. שמעתי אותם, היו להם גם טיעונים כבדי משקל, אבל לא השתכנעתי שיש להם פתרון טוב יותר כדי להביא לשינוי מבני אמיתי בשוק ההון - ובינתיים אני ממשיך לצדד בהפרדת הבנקים מהקרנות והקופות.

צירוף מקרים: בשבוע שעבר חזרתי הביתה, ומה אשתי מספרת לי: אחד הבנקים שכר את שירותיה של בתי (שמה שמור עמי, לצורך העניין היא תיקרא כאן גילי) כדי שתכין לו חוות דעת בנושא המבנה הרצוי של שוק המימון החוץ-בנקאי בישראל.

נכון, לגילי אין הרבה ניסיון בתחום המימון החוץ-בנקאי - אבל אתה בוודאי יודע שניסיון פחות חשוב, מה שחשוב זה מוטיווציה ורצון להצליח.

בבנקים הם הרי לא פראיירים; הם בדקו את הנושא, הם התרשמו מגילי, וחזקה עליהם שהם יודעים מדוע הם מוכנים לשלם לה מיליון שקל במזומן + מע"מ עבור הדו"ח הזה.

אז תראה מני, אני רוצה מיד להבהיר, בתי מוכשרת כשד; איריס הגננת אומרת לי שבגן היא מיד בלטה. אמא אומרת שיש לה אוצר מלים שלא תמצא אצל אף אחד בגילה.

אם יתעוררו איזה שאלות בנוגע לכישורים של גילי - לא תהיה לנו בעיה: סבא אומר שהיא גאון, סבתא אומרת שהיא ילדה יוצאת דופן, ואני בטוח שיועצים אחרים שהבנקים משלמים להם היום הרבה כסף כדי להילחם ברפורמה שמבקש שר האוצר בנימין נתניהו להוביל - יהיו מוכנים גם הם להגיד שמדובר ב"ילדה מוכשרת מאוד".

ובכלל, אם תחפש בבנקים הגדולים תמצא שהם שרפו בשנים האחרונות מיליארדי שקלים בעסקות כושלות - כך שמיליון שקל לגילי (+מע"מ) הוא ממש לא סכום חריג או משהו שאפשר לראותו כ"פיקטיווי".

אבל כעיתונאי ובעל טור שמטיף מדי בוקר לאחרים, ראוי שאדאג שלא רק שהצדק ייעשה אלא גם שייראה. כדי למנוע לזות שפתיים ואת חוסר הפרגון המקובל במקומותינו - אשמח, אם תוכל, לתת לי חוות דעת משפטית מקדמית שמבהירה שאין שום דרך לקשור בין החוזה של גילי לבין עיסוקי העיתונאי.

במסמך ה"פרה-רולינג" הזה שאני זקוק לו ממך אני מבקש, אם תוכל להדגיש שכל ניסיון לקשור בין עסקיה של גילי לבין עיסוקי העיתונאי יהיה בו כדי פגיעה בחופש העיסוק שלי ושל בתי, ואני אהיה זכאי לא רק לתבוע דיבה - אלא נזקים למוניטין והכנסה פוטנציאלית עתידית.

למען הסר ספק: ברור שאני איני מתערב בעסקיה של בתי; אני מקפיד לא לערבב עניינים מקצועיים בעניינים משפחתיים.

ואני כבר מודיע: אני אמשיך להסביר במאמרי את היתרונות בהפרדת קופות הגמל מהבנקים ולנתח את משמעות הריכוזיות בשוק ההון, ואמשיך לראות את עצמי כנאמן לאינטרסים של קוראי "הארץ", הציבור כולו ורק להם.

מובן שאני לא צריך להתחייב שהמאמרים יופיעו באותה תדירות ובאותה חריפות שבה הופיעו עד היום. ככלות הכל גם אני מתבגר ומבין שאף פעם אסור להיות חד צדדי: לכל סוגיה יש שני צדדים ואולי אני אשתכנע שיש היגיון מסוים בהשארת קופות הגמל וקרנות הנאמנות בבנקים.

מה שחשוב לי, מני, הוא שבכל מקרה לא ייפגע שמה של גילי מכל הסיפור הזה: תראה, היא רק בת שלוש וחצי וכל הקריירה המקצועית שלה לפניה. הדבר האחרון שאני רוצה הוא שיגידו שאבא שלה פתח לה דלתות וסידר לה ג'ובים.

בתודה, גיא
לדף הקודם <<<<
למדור בדיחות ומשונות>>>>

שלח את הדף לחברים - למטה לחץ על המעטפה
נכתב בתאריך
9/8/2004הרשמה לניוזלטר שלנו