עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

הודעה לעיתונות: חיזוק הביטחון דרך חיזוק השיתוף - יום עיון ברמת-רחל של פורום החשיבה השיתופית
הודעה לעיתונות: חיזוק הביטחון דרך חיזוק השיתוף - יום עיון בקיבוץ רמת-רחל של פורום חשיבה שיתופית


26.7.2004
שי אלט - דובר הזרם השיתופי
נייד: 052-3864247
אימייל: altshay@yahoo.com
פורום חשיבה שיתופית באזור המרכז ויהודה, התכנס ב-22/7 בקיבוץ רמת-רחל, סמוך לירושלים. מעל ל-40 איש מ-13 קיבוצים באו לשמוע את ח"כ אורית נוקד, שביחד עם רכז הזרם השיתופי, אמרי רון ורכז המעגל השיתופי, דגי חבויניק היו מהדוברים העיקרים של המפגש.

את האירוע פתחה מזכירת קיבוץ רמת רחל, זהבה אליהו, ששטחה בפני הנוכחים את גלגולו של תהליך שבתחילתו היה הקיבוץ רווי משברים ותסכולים, ובסופו ייצוב המצב ואח"כ פריחתו של הקיבוץ המתמודד עם "בעיה" של מצוקת דיור לבנים המתדפקים על שערי הקיבוץ. זהבה לא פסחה על הבעיות אתם מתמודד כל קיבוץ שיתופי - כמו הפרטה ושינויים מבניים, וציינה שבקיבוצה למוד משברים ופילוגים מן העבר הונהגו הסדרים ליברליים מאוד לגבי קליטת הבנים, שהניבו קליטה של 100% מהבנים! דבר המקנה לקיבוץ יכולת התפתחות ותחושות סיפוק המתבטאות בסופו של דבר בתוצר הסופי.
ח"כ אורית נוקד
אחריה סקרה ח"כ אורית נוקד, את עיקר פעולותיה למען חקיקת זכויותיהם של הקיבוצים באשר הם. היא פירטה את עיקרי החוק החדש, שעבר בקריאה ראשונה וקיבל את ברכתו של רה"מ - החוק להגנה על חברי קיבוצים מפני פינוי מדירותיהם בעת פירוק או כינוס נכסים. גם החוקים המבטלים את האפליה של חברי הקיבוצים בנוגע לקצבאות שארים, אלמנים, נכים וכדומה עברו תחת אחריותה של ח"כ נוקד וזכו לתשבחות ממשתתפי הפורום.
דגי חבויניק תיאר את היחסים בין "הזרם" ו"המעגל" לתנועה הקיבוצית והעומדים בראשה. תיאור של יחסים בעייתים. לדעתו, למרות מרב המאמצים להגיע להבנות בנושאים של איוש עמדות במחלקות התנועה - ע"י גיוס פעילים בעלי אוריינטציה שיתופית - נתקלים העושים במלאכה ביחס לא אוהד מצד הגורמים בתנועה הקיבוצית. דגש מיוחד שם חבויניק על הרצון להגיע אל אוכלוסיות הצעירים בקיבוצים, במיוחד על שכבות הגיל - 30-40, כאשר מתוכנן כנס גדול של הצעירים בגילאים הללו, אותו מארגן חבויניק ביחד עם אלי ברמן. במסגרת ההכנות נעשים ביקורי עבודה תכופים בקיבוצים ברחבי הארץ, שם נפגשים המארגנים עם צעירים בגיל הנ"ל.
אמרי רון
אמרי רון הרצה בפני הנוכחים על ההיגיון שמאחורי "התקנון הרדום", שמתנה את המעבר לשכר דיפרנציאלי בהפעלת קרן לעזרה הדדית לחלשים, ובשיוך נכסים לפי הוותק. "אילו התנועה הקיבוצית הייתה ממליצה על קבלת עקרונות "התקנון הרדום", במקום על "רשת הביטחון" - לא היה צורך במהלך התנועתי הנוכחי בנושא "הערבות ההדדית", כאשר בקיבוצים רבים הסוסים כבר ברחו מהאורווה."
אמרי רון גם ציין את העובדה לפיה קיבוצים אחדים מקפידים על מודל משולב, שבו לא נוצרים פערים חברותיים-כלכליים גדולים - מתוך שיקולי מס ולרוב לא מתוך דאגה כנה דאגה לחבר.
את המפגש סיים מריו טיוב, מנכ"ל תאגיד הייעוץ "מעוף לקיבוץ" - אשר תיאר את הפתרונות אותו מציע התאגיד לפתרונות בעיות: תעסוקה, פרנסה, ניהול נכון וכדומה. התאגיד עובד כרגע ב-10 קיבוצים בכל רחבי הארץ.
דגי חבויניק
סיכם דגי חבויניק:
"חיזוק הביטחון דרך חיזוק השיתופי, אינו רק סיסמה יפה כי אם דרך שלאורה אנו פועלים. נמשיך בעוד אירועים מהסוג הזה בו המשתתפים נוכחים לדעת שישנם דרכים נוספות מעבר לדרך הדטרמיניסטית של ההפרטה ופירוק ערכי הקיבוץ".

נכתב בתאריך
26/7/2004הרשמה לניוזלטר שלנו