עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

מבנה מוסדות בקיבוץ השיתופי ודרכי בחירתם
מבנה מוסדות בקיבוץ השיתופי ודרכי בחירתם


שי אלט - דובר הזרם השיתופי, 14.7.04
נייד: 052-3864247
אימייל: altshay@yahoo.com
במפגש רעיוני מיוחד בקיבוץ שדה-בוקר, אותו יזמו חברי המעגל והזרם השיתופי, ניסו להתמודד עם שאלה זו, ועוד רבות אחרות העולות ממבנה מוסדות בקיבוץ ודרכי בחירתם.
ב- 6/7 התקיים בקיבוץ הדרומי, שדה- בוקר, מפגש רעיוני, אותו יזמו- דגי חבויניק, רכז המעגל השיתופי, ויובל אור, רכז חברתי בדרום. במפגש נכחו כ-30 איש מ-10 קיבוצים מהאזור, שבאו לשמוע ולהשמיע, ובעיקר ללמוד כיצד אפשר להתמודד עם השאלות העולות וצצות בהקשר של הנושא הנ"ל.

יעקב גדיש
יעקב גדיש, הנושא עימו ניסיון רב בתחומים הכלכליים חברתיים ואף היה חבר לאחרונה בועדת בן-רפאל, לבדיקת סיווג הקיבוצים, נשא הרצאה מרתקת שדנה בדרכים השונות להתמודדות עם אותן בעיות. גדיש כיוון בהרצאתו לכך, שלא מדובר רק בשאלה ארגונית ועל כן יש לנסות ולפתור בעיות בדרכים הרבה יותר רחבות. לדוגמה- במקום ש- ו. מינויים תציע את בעלי התפקידים והקיבוץ יגיד את דברו בצורת- "כן" או "לא", כמו שנהוג כיום. יש להקים פאנל רחב של חברים שיבדוק ויציע מועמדים מתאימים לתפקידים הבכירים. הפאנל יבחר את ו. המינויים, שתמשיך מצידה בעבודתה אך במתכונת שונה מהנהוג כיום- היא תציע כמה שמות של מועמדים לכל תפקיד, ולקיבוץ יהיו בכך אופציות בחירה נרחבות, והוא לא יסתפק רק בהסכמה או אי הסכמה על חבר מסוים. הדבר גם יכול לשמש כמנוף לדחיפת חברים לתפקידים הבכירים, כאשר הם ייווכחו לגלות שרוב החברים בקיבוץ, ממליץ עליהם לתפקיד האחראי.
אח"כ דן גדיש ב- 3 פונקציות הניהול- ידע, ניסיון, וכושר מנהיגות, הדרושות לטעמו בניהול התפקידים הבכירים בקיבוץ. בעוד הידע נרכש גם תוך כדי התפקיד וכך גם הניסיון עולה עם הזמן, בפונקצית כושר המנהיגות קיים מוטיב השחיקה. לכן יש צורך ברוטציה, כשלדעתו אורך קדנציה צריך לעמוד על 5 שנים מקסימום, כשלצורך הארכת הקדנציה יש לקבל רוב מיוחס מהקיבוץ. גדיש גם התייחס לצורך במערכת על- מרכזית, כזו הרואה את התמונה בכללותה: משק-חברה. וזאת בנוסף לזיהוי המצב שככול שיותר ענפים במשק מופרדים, גדלה רמת החיכוך בינם. על כן יש לחזק מאוד את מערכות האינפורמציה השונות כדי לתת כלים איכותיים למנהלים הבכירים.

סיכומו של המפגש היה בשאלה- "האם אנו אוכלים את בעלי התפקידים"? ועל הדרכים להתמודד עם השאלה. כשהמוטו במפגש דיבר על כך, שלא חסרים אנשים איכותיים לניהול וגם כאלה המוכנים לקחת על עצמם את המשימה, אך הדבר תלוי רבות באווירה הציבורית הקיימת בקיבוץ. ישנה חשיבות להכשרה רצינית של האנשים, רצוי כמובן אקדמאית, אך הנהגת הקיבוץ מחויבת בדיאלוג קבוע ורציני עם הציבור, כזו המקנה אוירה חיובית וקונסטרוקטיבית.
רכז המעגל השיתופי, דגי חבויניק:
"הקיבוץ השיתופי יתקיים גם במאה ה-21, אם הוא יידע לבנות מערכות ניהול וארגון, התואמות את התקופה. דיון זה הוא חלק מכך, והעובדה שרבים מהקיבוצים השיתופיים, מנוהלים כראוי, מוכיחה שלא נגמר החיפוש והלמידה של הדרכים לכך."

נכתב בתאריך
19/7/2004הרשמה לניוזלטר שלנו