עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

תנועת השומר הצעיר, תפעל לחזק את "הזרם השיתופי" בתנועה הקיבוצית ותיקח חלק פעיל בפעילותו | כחלק מהחלטות שנלקחו בוועידה ה-12, נקבעו דרכי פעולה עקרוניים בתחום הקן השומרי, ההגשמה והקיבוץ
תנועת השומר הצעיר, תפעל לחזק את "הזרם השיתופי" בתנועה הקיבוצית ותיקח חלק פעיל בפעילותו


שי אלט - דובר הזרם השיתופי, 31.5.04
נייד: 052-3864247
אימייל: altshay@hotmail.com
יניב שגיא מזכ"ל השוה"צ עם חניכים בועידה
כחלק מהחלטות שנלקחו בוועידה ה-12, נקבעו דרכי פעולה עקרוניים בתחום הקן השומרי, ההגשמה והקיבוץ.

בסוף השבוע, (27/29-5) נערכה ב"מרכז עידן" (ליד בית שאן) ובגני חוגה - הוועידה השנתית של תנועת השומר הצעיר. בוועידה נקבעו עקרונות פעולה ודרכי פעולה לסעיפים החשובים בחייה של התנועה - הקן השומרי, ההגשמה, והקיבוץ. כאשר נקבע שאת דרכי הביצוע, לאותם החלטות עקרונית, יקבלו ויקבעו במזכירות הארצית שתתכנס ביום שישי הקרוב (4/6).

בוועידה השתתפו כ-950 חניכים, כשבדיונים שהתקיימו בימים חמישי ושישי השתתפו כמה מאות, אשר קיבלו על עצמם משימה רבת משמעות: ליצור מכלול חברתי תרבותי שלם המקיף את חיי הנוער ומנוהל באופן דמוקרטי ושוויוני.
כבר בתחילת הדיונים, התקבלה החלטה עקרונית שבוודאי עוד תכה גלים בזמן הקרוב, והיא: הפיכתו של השומר הצעיר, לתנועת נוער עממית, גדולה ורחבה המאגדת בתוכה את כל גווני ורבידי החברה. לצורך כך נקבע ש"הקן", חייב לשמש כ"לב הפועם" של חי הנוער בכל קהילה. ולהתאים את פעולותיו לצרכי כלל הנוער הישראלי, לאורם של ערכי השומר הצעיר- כשוויון, סולידאריות, ערבות הדדית וכדומה.

כאן מגיעה מקומה של ההגשמה, שבמסגרת התפיסה החדשה של תנועת השוה"צ, מדברת על ניסיון חלוצי ליצור חברה שומרית חדשה המקיימת בתוכה אורח חיים שיתופי, תוך כדי לקיחת אחריות והובלת החברה הישראלית, ואף לשאוף לשינוי כולל במדינה, לחברה יותר צודקת, הוגנת וסוציאלית.

פרק נרחב, הוקדש למה שהיה בעבר, ההגשמה האולטימטיבית - הקיבוץ. בוועידה ה-12, נקבע באופן ברור שהקיבוץ עודנו יעד הגשמה רלוונטי לבוגרי התנועה. בעיקר ואף דווקא בשל תהליכי ההפרטה שעוברת התנועה הקיבוצית, בשנים האחרונות המקעקעות את הבסיס המוסרי לחיי הקיבוץ.

תנועת השוה"צ רואה את עצמה, כזרם חלוצי ומוביל בתנועה הקיבוצית בהשתלבות בו ובהקמת ישובים חדשים. כל זאת היא תעשה ע"פ העקרונות של: התנגדות לתהליכי ההפרטה והשכר הדיפרנציאלי ומציאת פתרונות לשינוים באוריינטציה שיתופית.

לכן השוה"צ יפעל בכל הקיבוצים תוך חיזוק האופי השיתופי בהם. לדוגמה, נקבע שהשוה"צ ייקח על עצמו לקיים קשר עם קיבוצים על מנת שיקלוט בתוכו, קבוצות של בוגרי השוה"צ, כדי שהללו יתמודדו על אופי השיתופי של אותו קיבוץ. (הרעיון שאלו יהיו קבוצות בדומה "לקבוצות הבחירה" שיתמקמו בתוך הקיבוץ ולא כחלק מהקיבוץ). ובהמשך לכך, הוחלט שבוגרי השוה"צ, יפעלו בקיבוצם שלהם להגברת האופי השיתופי של הקיבוץ.
למעשה נקבע שהשוה"צ יחזק באופן אקטיבי את הזרם השיתופי בתנועה הקיבוצית, ואף ייקח חלק פעיל במשימותיו ופעילותיו, למשל ע"י חיזוק והשקעה בקיבוץ הצעיר-פלך.
רכז הזרם השיתופי, אמרי רון:
"אלו הן החלטות יוצאות דופן בחשיבותן. בתקופה בה קיבוצים רבים דוהרים לעבר הפרטה וזונחים ערכים כשיווין וערבות הדדית, חשוב שתהיה תנועת נוער רעננה, המחנכת ומקנה עקרונות שיתופיים-שוויוניים לנוער בארץ ובקיבוצים בפרט".
ראו את מסמך החלטות ועידת השומר הצעיר

נכתב בתאריך
1/6/2004הרשמה לניוזלטר שלנו