עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

תמיכה גורפת של הזרם והמעגל השיתופי, במהלכי מזכירות התנועה ביישום "הערבות ההדדית", בכל הקיבוצים
תמיכה גורפת של הזרם והמעגל השיתופי, במהלכי מזכירות התנועה ביישום "הערבות ההדדית", בכל הקיבוצים.


שי אלט - דובר הזרם השיתופי, 18.5.04
נייד: 052-3864247
אימייל: altshay@hotmail.com
זאת אף כי - יישום "התקנון הרדום", היה מונע את הצורך במהלכים המתרחשים כעת בכיוון זה
בימים אלה, יוצאת מזכירות התנועה הקיבוצית, בראשות המזכירים, למהלך של ניסיון ליישום תקנון של "ערבות הדדית", כוללת ומקיפה, לכל הקיבוצים באשר הם. ב- 7 כנסים אזורים שיערכו בתקופה הקרובה, יתחיל המהלך - בשמיעת החברים ובהנחלת דפוסי ההתנהגות שיחויבו מעקרונות הערבות ההדדית. חברי הצוות הפעיל של הזרם השיתופי, בראשותו של הרכז- אמרי רון, ושל רכז המעגל השיתופי- דגי חבויניק, לקחו על עצמם להשתתף באופן פעיל ויצירתי במהלך, מתוך רצון לשלב אצבעות עם פעילות המזכירות, היכולה להביא למצב מבורך בו יובטחו זכויותיהם של כל האוכלוסיות החלשות החיות בקיבוצים. כאשר לדעת חברי הצוות, מצב זה הוזנח במהלכי השינוי שעברו קיבוצים רבים.

· מסביר, אמרי רון:" מאז ומתמיד אמרנו שהפתרונות צריכים ויכולים להיות תוך שמירה של אוריינטציה שיתופית, כשתאגיד "מעוף",מייעץ לכך בצורה טובה. יחד עם זאת, אם קיבוץ מחליט לעבור למצב דיפרנציאלי- חשוב שישמרו בו זכויות של כל האוכלוסיות בו, בעיקר המגזרים החלשים."
התקנון הרדום

פעילותה של מזכירות התנועה מעלה שוב את נושא "התקנון הרדום", שעושה רושם שהוא נשכח עם השנים. כזכור, "התקנון הרדום", נוצר עוד בתקופה של לפני איחוד התנועות. הרעיון המרכזי שעמד מאחוריו, היה שהקיבוץ יוסיף סעיף לתקנון הקיים, שיופעל רק אם הקיבוץ יעבור שינוי מבני לעבר הדיפרנציאלי.וכך יובטחו משפטית זכויותיהם של בעלי מוגבלויות- כתלויים, זקנים, נכים, וכן של חסרי יכולות השתכרות (מבוגרים לפני גיל הפנסיה)- בצורה תקנונית וחוקית.

למעשה עיגונו של "התקנון הרדום", היה מבטיח את עקרונות הערבות ההדדית, שעכשיו מדברים אל יישומם, כבר לפני מלמעלה מחמש שנים. על כן ישנה תחושה של החמצה מסוימת ושל קושי רב בעדכון אורחות החיים בקיבוצים שכבר עברו לעבר צורת חיים בה הבטחת ביטחונות סוציאליים נעשית רק דרך המשכורות האישית שלהם, עם כל המשתמע מכך.
מוסיף, דגי חבויניק:" קיבוצים עברו שינויים מבנים, ללא שינוי התקנון, אלא על הצבעה על קבלת חוברת השינוי של היועצים למינם. זה יצר מצב בו חברים שמרגישים שנפגעו כתוצאה ממהלכי השינוי, אינם מוגנים תקנונית ומשפטית. ולמעשה הם לא יכולים לפנות לשום גוף ממסדי להגנה על זכויותיהם. לכן חשוב מאוד לנסות לתקן מצב זה." אימוץ עקרונות "התקנון רדום", הוחל כבר בצורת צוותי חשיבה בכ- 10 קיבוצים. כאשר קיבוצים כגן-שמואל ועין השופט, עומדים בפני סיומו של תהליך קבלת "התקנון הרדום". ואילו בקיבוץ משמר העמק הוא אומץ לחלוטין.
מסכם, אמרי רון:" אנו שולחים ברכה למזכירי התנועה על תחילתו של המהלך. אנו תיקווה שתהיה בהם הנחישות ליישם את עקרונות הערבות ההדדית, המבטאים ערכים נאצלים, בכל הישובים הנקראים- קיבוץ".

נכתב בתאריך
20/5/2004הרשמה לניוזלטר שלנו