עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

"כדי לתקן את העולם - צריך לתקן את החינוך" - סיכום סדנת מחנכים
"כדי לתקן את העולם - צריך לתקן את החינוך" סיכום סדנת מחנכים


שי אלט, דובר הזרם השיתופי, 25.4.04

טלפון: 03-5301382
פקס: 03-5301387
דוא"ל: shituftk@takam.co.il
אמרה זו של קורצ'ק, הייתה הכותרת לסדנת המחנכים של הזרם והמעגל השיתופי
ביום רביעי (21/4), נערך בסמינר אפעל, סדנת מחנכים ברוח הזרם השיתופי. מטרותיו היו להאיר את נקודות החוזק והתורפה בקשר בין בני הנוער והמבוגרים בקיבוץ. בעיקר לאור השינויים העוברים על הקיבוץ, החברה במדינה ובעולם כולו. הסדנה התקיימה כחלק מסדנאות הכנה לכנס השנתי של הזרם השיתופי (5/5), שיתקיים השנה בקיבוץ יבנה. כ- 35 מחנכים מכל הארץ (מגרופית בדרום ועד קיבוץ בית-זרע בצפון), שאלו את עצמם כיצד לעצב את דמותו של המחנך ,כיסוד יציב ומשמעותי בחיי הצעירים? בעידן בו הכול נדמה- נזיל וחסר גבולות, ולעיתים נראה כחסר פשר ומשמעות ברורה.

הסדנה שהונחתה ע"י עמית בן צור(אשבל) ואפרת זינגר(רביד)- מדריכים של ה"מעורר" העוסק בהפקת סדנאות שכאלה- שמה , כאמור את ההנחה ש"כדי לתקן את העולם -צריך לתקן את החינוך". וכך התבקשו המחנכים לחוות את דעתם לאילו נושאים ותחומים הם לעולם לא יצליחו להבין את הנוער, ולאחר מכן מה לדעתם היא הסיבה לכך. הדברים שעלו מהדיונים הצביעו על המלחמות, השואה הניכור מהטבע והייאוש מההווה והעתיד - כבסיס לנהליזם ולתחושת האובדן והמשמעות בחיי המבוגרים מה שמשתקף במהרה בחיי הנוער. בהמשך ניתן דגש ליכולתו של מחנך העובד עם הנוער, להיות- מצפן ומקור של משמעות בעולם חסר פשר וריבוי במקרי אלימות. גם הושם דגש על יכולתו של המחנך לקיים- דיאלוג עם הנוער על המכנה המשותף הבסיסי ביותר: האדם. כמו כן כיצד אליו להציג את העבר כמשמעותי תוך הנחלת היסטוריה, מורשת ומיתוס וכך לחבר את הנוער להווה אמיתי ומשמעותי. ולבסוף להעניק רגש של שייכות, שאליו הנוער כמה ומתגעגע.

בסיום הסדנה הוקרן הסרט "סיפורי מקלחת", שהופק ע"י מחלקת הצעירים של עמק-הירדן. ובו ראינו חברים מדגניה על התקופה של המקלחת המשותפת. הסרט מציג געגועים ורצון לחוויה דומה שנית, של- יחד,מגע, קשר וחשיפה רגשית. כאן חידדו המנחים את חשיבותו של המחנך, לאור השינויים שעולים מהסרט, כמציב אתגר ואף חזון לנוער. עלתה גם החשיבות בשיתוף הצעירים בשותפות בעיצוב הקיבוץ (ובכך להפחית את הרגשת הניכור), ובהתערבות ההורים במשימת הנחלת המשמעות בחיי הילדים והנוער. מארגן הסדנה ופעיל הזרם השיתופי, אלי ברמן:" זו סדנה ראשונה מתוך סדרה שלמה שתעסוק בחיזוק ובירור החינוך לילדינו בתקופה של שינויים. זו גם הכנה לכנס השנתי של הזרם השיתופי, שבו ידון בהרחבה תפקיד החינוך הקיבוצי, כחלק מהשינויים הדמוגרפים שעובר הקיבוץ".

נכתב בתאריך
28/4/2004הרשמה לניוזלטר שלנו