עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

היערכות חדשה של הזרם השיתופי, לאור החלטת הסיווג הממשלתית
היערכות חדשה של הזרם השיתופי, לאור החלטת הסיווג הממשלתית


דובר הזרם השיתופי, שי אלט, 19.4.2004

טלפון: 03-5301382
פקס: 03-5301387
דוא"ל: shituftk@takam.co.il
צוות ההיגוי של הזרם השיתופי החליט להוסיף סעיף מיוחד העוסק בתקצוב הולם לזרם, שיובא לדיון והחלטה בכנס השנתי הקרוב ביבנה.
שמונה חודשים לאחר פרסום ההמלצות, וכמעט חודש (מאז אימצה הממשלה את החלטות ועדת בן-רפאל, המכירות בשני סוגים של קיבוצים- "שיתופי" ו"מתחדש"), אין כל סימן להיערכות תנועתית חדשה המתחייבת מההחלטות הללו.

לכן החליטו חברי מזכירות הזרם השיתופי, שיש להיערך במהרה למציאות החדשה.

ההיערכות החדשה נובעת בשל המצב כיום בו מתקיים על אף החלטת הממשלה - ייצוג בלעדי לקיבוץ ה"מתחדש"- בכל אגפיה ומוסדותיה של התנועה הקיבוצית וכן במערכות הליווי והייעוץ החברתיות והכלכליות למינם. הגופים והמוסדות הללו מתוקצבים באופן מלא מכספי המיסים אותם משלמים כל הקיבוצים בתנועה. לעומת זאת לזרם המייצג את הקיבוץ השיתופי - המוביל לשינויים תוך כדי שמירה על עקרונות קיבוציים בסיסים- לא ניתן כל ייצוג במוסדות התנועה, והאמצעים המוקנים לו –לליווי וייעוץ ברוח השיתופית, הם זעומים עד אפסיים.

מצב זה הביא כאמור, להחלטה להוסיף סעיף מיוחד על נושא תקצוב הזרם השיתופי באמצעים נוספים בכנס השנתי הקרוב. ע"פ ההצעה שתובא לדיון והחלטה - תופנה פנייה לקיבוציי הזרם השיתופי להעביר כספיים (דמי חבר) ישירות לתאגיד להדרכה ויעוץ של הזרם השיתופי ("מעוף")- על מנת לאפשר קיומם של: קורסים וסדנאות (דוגמת קורס המנהלים ש"יובש" באופן מתמיה לאחר הצלחות בעבר), ליווי והדרכה קיבוציים שיתופיים וכאלה המתלבטים לגבי עתידם, הסברה והכוונה וכדומה. החלטה זו תדרוש רצון טוב ושיתוף פעולה מלא מצד הקיבוציים השיתופים, לממן חלק מפעולות הזרם השיתופי. הכנס השנתי, של הזרם השיתופי, יתקיים בקיבוץ יבנה ב-5/5/2004 ויעסוק בצמיחה הדמוגרפית ובקליטה אמיתית בקיבוצים. כנס זה יערך לאחר סדנאות הכנה רבות שפנו בעיקר לצעירים בני הקיבוץ.

גם הכנס השנתי עצמו יהיה פתוח לכל בני הקיבוצים שיהיו מעוניינים להשמיע את דברם. רכז הזרם השיתופי, אמרי רון: "הצעד הזה הוא מתבקש. אין כאן עניין ורצון לעורר פלגנות, אלא צורך השעה והתאמה למציאות ,של מעגל שיתופי גדול המרגיש שהוא לא מתוקצב כראוי ובהתאם להחלטות ועידת התנועה והמלצות ועדת הסיווג".

נכתב בתאריך
19/4/2004הרשמה לניוזלטר שלנו