עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

"תוך כדי הליך שיוך הדירות והקרקעות, נעשו שגיאות רבות שהביעו לנזקים ואובדן מיליוני דולרים."
"תוך כדי הליך שיוך הדירות והקרקעות, נעשו שגיאות רבות שהביעו לנזקים ואובדן מיליוני דולרים."


דובר הזרם השיתופי, שי אלט, 20.4.04
טלפון: 03-5301382
פקס: 03-5301387
דוא"ל: shituftk@takam.co.il
דבריו של רו"ח בועז מקלר, היו חלק מהביקורת החריפה שנמתחה על ראשי התנועה הקיבוצית ,בכנס פורום החשיבה השיתופי של אזור המרכז.
בתחילת החודש, התכנסו בעין שמר כ- 50 איש מקיבוצי המרכז ומטה יהודה, לדיון שכותרתו הייתה - השלכות ועדת הסיווג והחלטות הממשלה בעקבותיהם. את הכנס ריכז והנחה, דגי חבויניק, מרכז המעגל השיתופי בתנועה הקיבוצית. עיקרי הדברים שנאמרו בכנס - נגעו לאופן התנהלות הקיבוצים לאחר קבלת הממשלה את המלצות ועדת הסיווג. כאשר הדוברים שמו דגש לעובדה שמה שיקבע בסופו של דבר הוא לו דווקא החלטת הממשלה, אלא דרך התנהלות הקיבוצים המתחדשים על מול גופי השלטון השונים (כמס הכנסה, ביטוח לאומי, רשם האגודות וכו').

הנוכחים שמעו בתחילה את דובי הלמן (קיבוץ יוטבטה), שהיה חבר בועדת בן-רפאל (ועדת הסיווג), ומזוהה עם הזרם השיתופי. הלמן סקר בהרחבה את עבודת הועדה ומסקנותיה. לאחר מכן הרצה רו"ח , בועז מקלר- על עבודתו בשנים האחרונות עם התנועה הקיבוצית, במלחמתה על הקרקעות מול גופים מוסדיים וחוץ מוסדיים (המאבק מול "הקשת המזרחית הדמוקרטית" וכו'). מקלר הסביר את משמעויות החלטות הועדה בתחומי המיסוי, קרקעות ועוד. הוא סקר באופן נרחב את מהלך 8 השנים האחרונות, כשהוא מביא שפע דוגמאות מהשטח למהלכים והחלטות שהיו בקיבוצים המשתנים ,שהיו לדעתו נמהרות וכרוכות באובדן נכסים המוערכות במיליוני דולרים. לדעתו ניתן היה להפעיל יותר קור-רוח וסבלנות ושיקול ארוך טווח כדי להבטיח את זכויות הקיבוצים. לדבריו, "בקיבוץ המשתנה חייבים להזהיר מפתרונות קלים, שלאחר מעשה מתבררות כטעיות קרדינאליות שעלו באובדן נכסים".

בשלב זה של הדיון ניתן למתכנסים להביע את דעתם ,שהייתה ברובה מתיחת ביקורת חריפה על התנהלות התנועה, המתנערת מעקרונות שיחדו את הקיבוץ ובראשם השיתוף ובעיקר - הערבות ההדדית. יתרה מזאת, התחושה הרווחת אצל חלק מהדוברים, היא שמזכירי התנועה מתעלמים בצורה שיטתית מכל מה שקשור לזרם השיתופי. כאן גם עלתה משאלה ש"הזרם השיתופי" יפעל גם בקרב הקיבוץ המתחדש כדי להבטיח את נושא הערבות ההדדית, על מנת לשמור על השם והייחוס "קיבוץ" ובמיוחד כדי להבטיח את רווחת החברים. אחד הנוכחים, דן שרון (קיבוץ המעפיל), ציין שישנם מגמות בקיבוצים המשתנים הגורמות לאוכלוסיות "מסוימות", להישאר מאחורה. ועל כן "חייב הזרם השיתופי להרחיב את פעילותו והשפעתו מעבר לקיבוצים המשתייכים לזרם".

נכתב בתאריך
20/4/2004הרשמה לניוזלטר שלנו