עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

סיכום יום עיון ב-28.7.03, לרכזי ופעילי חינוך בלתי פורמלי בקיבוצים, במוזיאון מזרע הקטנה"
סיכום יום עיון ב-28.7.03, לרכזי ופעילי חינוך בלתי פורמלי בקיבוצים, במוזיאון "מזרע הקטנה"
הזרם השיתופי - 8.8.2003
טלפון: 03-5301382
פקס: 03-5301387
דוא"ל: shituftk@inter.net.il
מאמרים אחרונים ופעילויות קרובות:
סיכם: אבינדב
ביום עיון לרכזי ופעילי חינוך בלתי פורמלי בקיבוצים, שנערך ב-28.7.03 במוזיאון "מזרע הקטנה, ביוזמת הזרם השיתופי והמעגל השיתופי, נערך ביקור באתר חינוכי-היסטורי בקיבוץ מזרע, והוצגו פעילות עמותת א.ש.ד ופרויקטים חינוכיים בקיבוצים.

משתתפי הפורום ציינו, כי פעילות זו אינה באה להחליף את הפעילות הענפה של מחלקת החינוך בתנועה, אלא באה לאפשר לעוסקים בחינוך השיתופי קיום במה לליבון משותף של נושאים החשובים להם.

לפורום זה מוזמנים גם קיבוצים דיפרנציאליים, שגם נציגיהם רואים בפורום זה במה חשובה ויעילה בעבודת השטח שלהם.

בכוונת הזרם והמעגל השיתופי לקיים מפגשים כאלה מדי חודשיים.
על השיתוף, לא כנוסטלגיה אלא כחזון בר-מימוש
"פעם כשהייתי עדיין מרכז משק ילדים במזרע, סיפרה לי אחת המטפלות על ילדה קצת חריגה, שכול בני כיתתה נטפלו אליה…", כך מספר פיני שיבולי, מקימו ומנהלו של מוזיאון "מזרע הקטנה", מוזיאון לתולדות הקיבוץ. "לקחתי את הילדים לדיר העזים והכנסתי לתוכו כבשה. העזים, כמובן, הסתערו על הכבשה. הילדים ביקשו שאגן עליה, וכששאלתי מי היא הכבשה בחברת הילדים שלהם, הבינו מייד את הרמז, והפסיקו להציק לה."

בסיפור קטן זה מתמצת את תפיסתו ההומניסטית-הקיבוצית פיני, שהקים לא סתם מוזיאון נוסף, אלא מקום המכבד את העבר הקיבוצי, לא כנוסטלגיה לשמה, אלא ככלי חינוכי-לימודי, המאפשר לימוד, עיון ומעשה, ואשר שם את החינוך ההומניסטי-הקיבוצי במרכזו.

ביום העיון הזה פרש פיני בפני הבאים את משנתו הרעיונית-החינוכית.
לפני שנצלול לתוכה, נקדים ונאמר, כי כול מי שעדיין לא ביקר במזרע הקטנה, רצוי שימהר.

פיני, חקלאי בנשמה, מרכז משק ילדים ומקימו של המוזיאון, הוא תופעה יוצאת דופן, המשלבת בתוכה איש מעשה, חולם, מחנך בכול רמ"ח איבריו, קיבוצניק גזעי מהדגם שכבר אינו מיוצר בסדרות גדולות בימינו.
האנשים שמאחורי החפצים…
הייחוד במקום אינו רק בחפצים המיוחדים, הפזורים במבנה הרפת הראשונה של מזרע - והם נמצאים פה במגוון מדהים, שמייצג פנים רבות של מזרע, מאז שנוסדה לפני כמעט 85 שנה, כולל סליק לנשק, כלי נשק בייצור עצמי, בגדים, אוהלים, ליפטים וכו' - אלא בעיקר בחיבור כול פריט לדמות מאחריה, כמו טרקטור הדי 4 הצהוב, הקשור לדמותו של האנק - חבר וותיק, שאיבד שתי ידיו בהתפוצצות רימון בעת אימון נשק בתקופת המנדט, ועמד על זכותו להמשיך ולחרוש בשדות העמק, למרות נכותו הקשה, והשכול שפקד אותו, עת בנו הטייס אבד בטיסה מעל הים התיכון.

וכמוהו שורה ארוכה של "דמויות מהחיים", אותן משחזר פיני בכישרון דרמטי וספרותי בכול אתר ואתר.

המוזיאון עבור פיני אינו מסע לעבר, אלא חזון להווה ולעתיד - חזון של חברה שיתופית, סולידרית, הומניסטית, שוחרת שלום ואוהבת כול אדם שנברא בצלם.
הביקור במוזיאון, בהדרכתו של פיני, בנוסף להיותו חוויה מוזיאלית מדהימה, היא קודם לכול צלילה לעמקי הנפש וההוויה האנושית, כאשר בראש מדרג המניעים עומדת משמעות רוחנית-הומניסטית כמנוע וכמניע הראשי לפעולתו של האדם.

פיני, בחולצת העבודה הכחולה של פעם, ובמכנסיים קצרצרים, החושפים זוג רגליים חסונות ומוצקות, שואף למותר האדם, לטעם קיומו, ובדבריו שנכתבו לנכדו אייל בר-המצווה, הוא מצטט מאריה בן-גוריון ז"ל: "מותר האדם מן הבהמה מהו? במה שאדם הוא יצור חושב. האדם יודע שסופו למות. כיוון שהגיע לבגרות, נעשה מודע לחלופיות חייו. איש איש עפ"י כוחו והשגתו יחפש אחר משמעות חייו ותכליתם, ישאף להתערב ביציקת תוכן לחיים, בנתינה ובלקיחה".

המוטו של פיני לקוח מתהילים: "סור מרע ועשה טוב, בקש שלום ורדפהו". טוב, אליבא דפיני, אינו נעשה לבד, וכאשר אתה חדל לעשות טוב, הטוב הופך לפחות טוב, ולרע, ופיני מבקש רק טוב.

החיים, קובע פיני, משולים לנסיעה באופניים. כאשר זה קל, סימן שאתה בירידה, ופיני ממשיך ורוכב במרץ בלתי נדלה, חרף גילו הלא-צעיר כול כך…

המפגש עם פיני מעמת אותך עם מילים גבוהות, שנשמעות כ"כ טבעיות, כשהן יוצאות מפיו: "אנו נושאים בחיים אלה שליחות מוסרית, ועיקרה חברה טובה וצודקת יותר".

בערכות הפעלה, שניתנות למבקרים, מציע פיני שלל פעילויות חינוכיות, קיבוציות, למגוון גילים מהגיל הרך ועד כיתה י"ב ,ואפילו לאחריה.

היופי בערכות אלה הוא שבאמת ניתן ליישמן בכול מקום, ולא רק בחצר "מזרע הקטנה".

ובעידן זה של "תכל'ס", גם זו בשורה מרנינה לכול מי שמבקש לחזור לערכים, ואינו מוכן לקבל מציאות בלתי חינוכית של מדידת ציוני בגרות כמטרת החינוך היחידה והעליונה.

כתבה זו אינה בעלת אופי פרסומי-שיווקי, אבל זו בהחלט המלצה חד-משמעית לבקר במוזיאון - על טפכם, זקניכם, בניכם ובנותיכם - ביקור שיחרוט ויצרוב בנשמותיכם חוויה גדולה.
אשד שופע…
בפורום המחנכים של אזור הצפון, שהתכנס ב"מזרע הקטנה", שמענו גם דברים מאבישי גרוסמן על עמותת א.ש.ד - עמותת חינוך חדשה שעניינה אזרחות, שלום ודמוקרטיה, שקמה במוסד החינוכי גלבוע ומפעילה במקום מכללה אקדמית, המציעה תוכניות לימוד ותארים אקדמיים מוכרים, ועל כוונה להפעיל במקום גם מכינה קדם-צבאית, מכוני מחקר יישומיים בתחומי ביטחון, כלכלה, חברה וחינוך, וכן על כוונה לשמש כבסיס לפעילות חינוכית מטעם הזרם השיתופי.
פרויקט הזית
דורון נדיב ממשמר העמק תיאר בפגישה פרויקט משימתי ערכי, שהתבצע לפני כשלוש שנים בקיבוץ שמרת, בו בני הנוער גידלו בעצמם זיתים, תוך מימוש ערכי העבודה ואחריות חברתית, ענף שרווחיו הופנו לחיזוק השיתוף בקיבוץ.
מנהיגות נוער יישובית
רועי קיבריק, לשעבר משמרת, הציג פרויקט מנהיגות נוער יישובית, שהתנהלה במועצה האזורית משגב, שמטרותיה היו חברת הנעורים בכול אחד מ-35 יישובי המועצה וחיבור בין הנוער למבוגרים בכול יישוב.
נכתב בתאריך
20/1/2008הרשמה לניוזלטר שלנו