עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

סיכום מפגש החשיבה השיתופית בשדה-בוקר, בנושא קליטת בנים וצעירים בקיבוץ, ב-6.7.2003
סיכום מפגש החשיבה השיתופית בשדה-בוקר, בנושא קליטת בנים וצעירים בקיבוץ, ב-6.7.03
הזרם השיתופי - 6.7.2003
טלפון: 03-5301382
פקס: 03-5301387
דוא"ל: shituftk@inter.net.il
מאמרים אחרונים ופעילויות קרובות:
תנאים של חיבה
כ-40 פעילי חברה ודור צעיר השתתפו ב-6.7.03 במפגש החשיבה השיתופית של אזור הדרום, שהתקיים בשדה בוקר, ועסק בקליטת בנים וצעירים בקיבוץ.
עינת נעמן - מרכזת מח' צעירים בתנועה
עינת נעמן (מזרע) - מרכזת מח' צעירים בתנועה, פתחה את המפגש בהרצאה על גורמי חיבור וחיכוך בין הצעירים לקיבוץ.
את מסלול הקליטה תיארה כמעין מסלול נסיעה ובו תמרורים ורמזורים. הצעירים שואפים לעצמאות, ניידות וחופש, ומבקשים אופקים פתוחים, חברה צעירה, מימוש מקצועי בתחום שלמדו - כול זאת בנוף כפרי, רצוי הדומה למחוזות ילדותם, ברווחה כלכלית - בקיצור: בעסקה טובה, שחייבת להתממש תוך זמן קצר.
בדרך יש גורמים, כמו מצב הקיבוץ, מורל החברים, עמדות ההורים ביחס לקליטה ועוד, ודי באי מימוש אחד מהם, כדי שהנוסעים יפנו ברמזור הקרוב לדרך אחרת.
הסדר צעירים, שכ"כ הרבה קיבוצים רואים בו חזות הכול, אינו הגורם הבלעדי, טוענת נעמן.
התעסוקה והפרנסה, בן הזוג ושלל גורמים בלתי מזוהים ובלתי נשלטים (מזג האוויר) הם הקובעים, בדרך של רגרסיה מרובה, היכן ינחת הצעיר.
חוסר האמון הקיים ומתחזק בקיבוצים רבים, וראייה של חלק מהחברים את הצעירים כפרזיטים, החולבים את הקיבוץ, אינם מסייעים לקליטה.
הגורם החשוב, בעיני צעירים רבים, הוא טעם הקיבוץ, המשמעות.
ללא דיאלוג אמיתי עם הצעירים, כשהנחת העבודה היא WIN-WIN - לא תתאפשר קליטת הצעירים.
העזיבה המסיבית של בני הקיבוץ נעצרה לאחרונה, מחדשת נעמן, בשל המצב הכלכלי בארץ, וזו הזדמנות לנסות ולקלוט אותם.
בהתייחסה ל-9 הרחבות קהילתיות בקיבוצים, בדקה נעמן ולא מצאה בהם בני משק רבים. הכיוון של קיבוצים רבים הוא לאפשר לבנים תושבות בתוך הקיבוץ עצמו, אלא שזו עסקה מוגבלת בזמן, משום שהצעירים רוצים לרכוש דירה, ולא לכלות כספם על שכר-דירה (יש סידור של שכר-דירה, שכאשר הבית משויך, הוא הופך לחלק מהתשלום עבורו).
ניצן פלדמן, יזרעאל - דרושים שותפים לדרך
ניצן פלדמן, מרכזת חינוך ביזרעאל ופעילה בנושא צעירים בזרם השיתופי, עמדה על הצורך לפתח עם הבנים "תנאים של חיבה", ולא יחסי עובד-מעביד.
אני מחפשת שותפים לדרך, ולא רק דיירים, קבעה ניצן.
רק קיבוץ שמשדר אופטימיות, שיש בו חיי חברה ותרבות תוססים, שבהם יהיו הצעירים והנקלטים פעילים מאוד, קיבוץ שישתף את צעיריו בעיצוב עתידו בדיאלוג בגובה העיניים - יצליח לקלוט אותם.
פאנל צעירים
בהנחיית יובל אור (רעים), מלווה חברתי בדרום, התקיים פאנל צעירים, בהשתתפות נדב פרץ, בן וחבר רביבים, חמוטל דוברת-איתן, נקלטת ביבנה הנשואה לבן משק, וערן אבין, רכז חברה ושירותים בניר יצחק. בפאנל נידונו ההיבטים של קליטת הצעירים, מנקודת מבטם הם.

בסה"כ היה זה מפגש מעורר למחשבה, שמסקנתו היא: אין שפנים ואין מרשמי פלא לקליטה - זהו תהליך ארוך, קשה ומורכב, שהתנאי הראשון להצלחתו הוא שדור ההורים והחברים המבוגרים יאמינו בו וירצו בו. ללא רצון אמיתי של הקיבוץ והחברים, המשדרים אמונה ואופטימיות, וללא דיאלוג מתמיד עם הצעירים - יתקשה הקיבוץ לקלוט.

המפגש, שהיה האחרון לעונה זו, אורגן ע"י דגי חבויניק, רכז המעגל השיתופי בתנועה הקיבוצית, ויובל אור.
סיכם: אבינדב, הזרם השיתופי
נכתב בתאריך
20/1/2008הרשמה לניוזלטר שלנו