עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

חשיבה שיתופית בצובה
חשיבה שיתופית בצובה
הזרם השיתופי:
טלפון: 03-5301382
פקס: 03-5301387
דוא"ל: shituftk@takam.co.il
מאמרים אחרונים ופעילויות קרובות:
חשיבה שיתופית בצובה
המפגש הרביעי של פורום החשיבה השיתופית באזור המרכז, מטעם המעגל השיתופי בתנועה, נערך ב- 30.5.03 בקיבוץ פלמח צובה.
עדנה, חברת צובה, סיפרה לבאי המפגש על ההיסטוריה של קיבוץ צובה, שעלה ב- 1948 להתישבות. זהו קיבוץ שיתופי לכל דבר, להוציא הפרטות מזון, החזקת דירות וחשמל. שאר פריטי הצריכה משותפים. בקיבוץ 250 חברים, 200 ילדים ואולפן לעברית בן 26 שנים.
הקיבוץ מתפרנס מ"אורן" – מפעל המייצר זכוכית מגן לרכב, גידולי שדה בשפלה, מטעים בהר, לולים, רפת משותפת עם צרעה, אתר קיפצובה ומלון שנפתח עם המילניום.
דגי חבויניק, מרכז המעגל השיתופי, דיווח על הפעילות במעגל, שעיקרה מאבק על שמירת אופיו השיתופי של הקיבוץ הבוחר בכך.

אמרי רון דיבר על הנושא "השיתוף – נכס או נטל?" והציג מודל התמודדות שיתופי עם מצוקות התנועה הקיבוצית. הפיתרון אינו בהכרח דיפרנציאלי, קבע רון, והקיבוץ המתחדש יכול להציב פתרונות אחרים, כמו תגמולים לא חומריים.
עם התרופפות בסיס ההסכמה הרעיוני בקיבוצים, יש לקיים בקיבוץ בירור ערכי מעת לעת, כמו בכל ארגון מודרני השואף להמשיך לאורך זמן.
אמרי גם דיווח על כך שוועדת הסיווג מטעם משרד המשפטים עומדת לסיים את תפקידה ולפרסם המלצותיה ביולי הקרוב. עקב כך, בקיבוץ הדיפרנציאלי יהיה צורך לקיים דיונים ולהגדיר מחדש את זהותם. עד היום אף קיבוץ שהשתנה לא שינה תקנון, והחברים הצביעו בעצם על חוברת בלבד, שהומלצה ע"י היועצים החיצוניים, שהיא נטולת תוקף משפטי מחייב.

אלדד שלם ממעברות (פעיל בתנועה עד לפני מספר חודשים) הרצה על תוכנית לחידוש אורחות החיים במעברות.
הצורך להכין תוכנית שכזו נבע מהפער שהיה קיים במעברות בין העוצמה הכלכלית והקיבוץ המטופח והמאורגן לבין נורמות בלתי שיתופיות שחדרו לקיבוץ, בעיקר, אך לא רק, מכיוון הצעירים.
התוכנית עוסקת בקשר מסוים של עבודה ותקציב דרך שעות נוספות בתשלום, תגמול סימלי על הימצאות בעבודה וקנס סימלי על היעדרות ממנה - כל זאת תוך מתן אפשרות לכולם להגיע לסידור שכזה, כולל הוותיקים ועובדי החוץ - ובלי שכר דיפרנציאלי כלשהו, עם הפרטת תקציבים עמוקה - להוציא סיעוד, בריאות, חינוך והעמקת הבטחון הסוציאלי.
התוכנית עברה בקלפי באסיפה ב- 65.1%, ולא התקבלה בגלל ה- 0.9% החסר.
הוחלט להמשיך בתהליך, כדי להגיע לקבלת התקנון החדש. הרצאתו עסקה בדילמות שמעסיקות קיבוצים רבים המצויים בקשיים, להתקדם לפיתרון, שיהיה גם שיתופי וגם מתאים לרוח הזמן.

סיכם: אבינדב
נכתב בתאריך
1/6/2003הרשמה לניוזלטר שלנו