עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

חדש וקדש (כנס רביעי לזרם השיתופי)
חדש וקדש
קרני עם-עד, "הקיבוץ", 10.4.2003
ora-ar@yedtik.co.il
למדור "עיתונות"
"120 קיבוצים מכול התנועות, מתנהלים במעגלים שיתופיים כלשהם, גם אם אינם מגדירים עצמם כשיתופיים" * זאת ועוד, בכנס השנתי של הזרם-השיתופי
תחת הכותרת "מה לחדש ומה לקדש?" התקיים הכנס השנתי של הזרם השיתופי, ביום רביעי שעבר, בהשתתפות כ-170 חברים. בלובי של "בית ברנד" באפעל הוגשו לחמניות עטופות ניילון ואירוע הפתיחה כלל שני קטעים מוסיקליים מאת הזוג גברילוב, עולים חדשים מקיבוץ יזרעאל. יצחק בן-אהרון, שאמור היה לברך את ה"שיתופיים" לא הגיע, ואפרים ריינר, לשעבר חבר קיבוץ ויו"ר בנק הפועלים, הרחיב על ה"חידוש" וה"קידוש". קשישת הנוכחים הייתה סנטה יוספטל (גלעד) ולובשי החולצות הכחולות של תנועות הנוער הגיעו בשם העתיד. דגי חבויניק (זיקים) רכז המעגל השיתופי כינה את הגוף בראשו הוא עומד: "זרם חלוצי מול הגל הגואה של השינוי", והוסיף כי "ישנם 120 קיבוצים מכול התנועות, שמתנהלים במעגלים שיתופיים כלשהם, גם אם אינם מגדירים עצמם כשיתופיים". אמרי רון (משמר-העמק), מרכז הזרם השיתופי (בו חברים 27 קיבוצים), מסר "דו"ח מכנס לכנס". לדברי רון הוקם לאחרונה תאגיד "מעוף לקיבוץ" שנועד להעניק שירותי ייעוץ והדרכה באוריינטציה שיתופית. כמו כן, החל לפעול מטה "מעגל הקבוצות" שמרכז את פעילות הקיבוצים העירוניים והקבוצות השיתופיות בכול רחבי הארץ. "אנחנו פועלים במלוא המרץ", הזכיר אמרי רון, "בנושאי התקנון הרדום, מיסוי ומקרקעין, וגם בנושאי ועדת הסיווג". לדברי רון הזרם שואב עידוד מ"עשרות ומאות החבר'ה הצעירים שמאמינים בדרך, הקיבוצים שלנו, בעלי היכולת ואלה שלא, אשר יוצאים ממשבר, ו'רשת הביטחון' שעם הזמן לומדים רבים להכיר בחסרונותיה".

גברי ברגיל, מזכיר התנועה (נתן טל לא נכח מכיוון שלדבריו לא הוזמן) אמר שמקומו של הזרם בתוך התנועה. "המטרה העיקרית שלנו כמזכירי תנועה - מציאת פתרון לקיבוצים משתנים ואי פגיעה בשיתופיים. האינטרס התנועתי הוא לחזק מעגלי שותפות בכול קיבוץ וקיבוץ, גם באלה הדיפרנציאליים".

אפרים ריינר הביא את "חצרים כמשל", והזכיר את שעשו שם בעת מצוקה ומשבר. "במקום לקצץ וליילל הלכו החברים וחיפשו מפעל שיפרנס את החברים. כך הגיעו ל'נטפים' שמפרנס כיום שלושה קיבוצים". עוד טען ריינר, כי אין להקנות למנהלים השכירים בקיבוצים מעמד במוסדות הפנימיים של הקיבוצים, אלא להגביל אותם לתחומי ייעוץ והובלת דרך. לאחר שורת הנואמים, התקיים פנל של נציגי הקיבוצים העירוניים, ואת הכנס סיימו חוגי דיון בנושאים שונים כגון: סיווג הקיבוץ, זכויות המיעוט בקיבוץ, קליטה, משימתיות, כלכלת עבודה, חינוך שיתופי ועוד.
לתוכנית הכנס
לאתר הזרם השיתופי
נכתב בתאריך
10/4/2003הרשמה לניוזלטר שלנו