עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

גינת פרחים והשוק
גינת פרחים והשוק
הזרם השיתופי
טלפון: 03-5301382
פקס: 03-5301387
דוא"ל: shituftk@inter.net.il

מאת רונן סנדר, כלכלן, 9.3.2003
רבות מדברים כלכלנים על כוחות השוק, הביקוש וההיצע המופלאים אשר יפתרו את כלל בעיותינו אם רק נמתין בסבלנות שיעשו את העבודה. בהמשך יובא סיפור גינת הפרחים המציג מגוון דוגמאות של מושגים וכשלי שוק שונים. לא יינתן הסבר למושגים הכלכליים בסיפור ומי שאינו בקי במושגים בסיסיים אלו יאלץ לפנות למילונים כלכליים.
ברחוב לא גדול ולא קטנטן, בלב העיר ישנו בית משותף, בקומה השנייה של הבית גר דייר אשר נעשה פריק של טיפוח הגינה בחזית הבית.
הדייר משקיע זמן וכסף רב בטיפוח הגינה, רכישת צמחיה, מערכת השקיה ובניקוי.
תושבי הבית נהנים מהמראה של כניסת ביתם דבר המעלה הרגשתם הכללית ומצב רוחם בכול פעם שהם חוצים את כניסת הבית.
לפנינו שיפור חיובי בתועלתיות (סיפוקם) של דיירי הבית. אולם, אין אפשרות מעשית למדוד את גובה העלייה הכוללת של התועלתיות כיוון שאין דרך מדויקת למדוד סיפוק המשתנה מאדם לאדם. עקומת הביקוש נגזרת מהתועלתיות (Utility) ורעיון זה הוא הבסיס לכלכלה המודרנית.
למרות שכל דיירי הבית נהנים מהכניסה היפה של בית, מסרבים חלק מהדיירים לקחת חלק בעלויות להן נדרש הדייר מקומה שתיים ומכיוון שכך, נאלץ הדייר לממן את רוב העלויות מכיסו הפרטי.
גם עוברים ושבים ברחוב נהנים מהגינה המטופחת בחזית המבנה ואינם נדרשים לשלם עבור תוספת סיפוק זו.
לפנינו כשל שוק הנקרא מוצר ציבורי. כלל הדיירים והעוברים ברחוב נהנים מהגינה אולם אין דרך לכפות על הצרכנים תשלום עבור השימוש.
הערה: "כשל שוק" זה מקרה שכוחות השוק של הביקוש וההיצע אינם מאפשרים עסקה בין קונים למוכרים.
מעברו השני של הרחוב שוכן בית קפה הפועל רוב שעות היממה, השולחנות של בית הקפה ממוקמים על המדרכה הישר אל מול הגינה המטופחת.
אין ספק שהגינה הנקייה ומטופחת מעניקה ליושבים בבית הקפה נוף אטרקטיבי ומרענן שלא ניתן לראות בכול בית קפה.
לפנינו Positive Externality (השפעה בין גורמים חיובית), במקרה זה כשל שוק. בית הקפה זוכה לתוספת מבקרים ועליה ברווחיו בזכות הגינה של הבית מעבר לרחוב, ללא כל תשלום מצידו ואין לדירי הבית דרך לגבות תשלום עבור השקעתם.
כפי שאמרנו, פועל בית הקפה עד שעות מאוחרות והגינה מעברו השני של הרחוב העלתה באופן משמעותי את מספר המבקרים ואת רווחי בעליו. עומס המבקרים העלה באופן משמעותי את רמת הרעש הבוקע מבית הקפה ומטריד את מנוחת השכנים ברחוב באופן של ידעו קודם לכן.
לפנינו כשל שוק הנקרא Negative Externality רעש סביבתי הגורם להשפעה שלילית על הנפגעים מבלי שיש ביכולתם להביאו לידי פיתרון בדרך כוחות השוק (ביקוש והיצע).
דיירי הרחוב מנסים להתארגן ולדון עם בעלי בית הקפה בדרך לפתור את בעיית הרעש, אולם מספר הדיירים הרב וריבוי הדעות מונע מהם חזית אחידה שתאפשר משא ומתן אפקטיבי. עוד מקרה של כשל שוק.
הקורא יכול לדמיין לעצמו עוד לא מעט פרטים, משתנים כלכליים המשתלבים אל תוך מורכבות סיפור פשוט זה, כגון עלית מחירי השכירות בגלל השפעת הגינה או ירידת מחירי שכירות בחלקים אחרי של הרחוב כתוצאה מהרעש והצפיפות.
הובאו במשוואה של סיפור זה רק חלק מכלל המשתנים המרכיבים מערכות כלכליות מורכבות כדוגמת מונופולים, אוליגופולים, מונופולים תחרותיים (Monopolistic Competition) וכד'.
לסיום, משפט דמגוגי השגור בפי רבים; יש העוסקים ברווחה וחברה, אנחנו עוסקים בדבר האמיתי החשוב, כסף וכלכלה.
מדע הכלכלה עוסק בסיפוק צרכיהם של בני האדם ומכאן שכל דבר שהוא מעניינו של אדם בין אם רווחה, ביטחון אזרחי, אמנות, או ספורט הם מעניינו של העוסק בכלכלה.
מאמרים נוספים של רונן סנדר:
על תאגידים ותקנונים - 20.1.2003
נכתב בתאריך
9/3/2003הרשמה לניוזלטר שלנו