עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

משבר אינו מחייב שכר דיפרנציאלי, אפשר להיחלץ גם בדרך שיתופית, סיכום מפגש המעגל השיתופי 21.2.2003
משבר אינו מחייב שכר דיפרנציאלי, אפשר להיחלץ גם בדרך שיתופית
הזרם השיתופי:

טלפון: 03-5301382
פקס: 03-5301387
דוא"ל: shituftk@inter.net.il
כמה עולה לכל משפחה רמת החיים הקיבוצית, בה נמצא כל קיבוץ?
האם יש אפשרות לקצץ בה ולייעד את הסכומים הנחסכים למטרות אחרות, חיוניות לא פחות, כמו הגדלת הדירה והגדלת התקציב האישי, מבלי לפגוע כלל ברמת החיים העכשווית?
הדבר אפשרי בהחלט, קובע אלדד בן ארי (גבע) מתאגיד הייעוץ "מעוף לקיבוץ" של הזרם השיתופי, ואין חכם כבעל הניסיון. לאחר טיפול ב- 30 קיבוצים יודע בן ארי על מה הוא מדבר!

בבדיקה, שהוא עורך בקיבוץ שמזמין את שירותיו, משווה אלדד את תקני העבודה ל"תקנים אוניברסליים". הבדיקה מעלה שקיבוץ בגודל בינוני יכול לחסוך 35 משרות וחריגה של למעלה משני מיליון ש"ח בשנה, מבלי לפגוע בבשר החי.

מסקנה זו הציג בן ארי במפגש השלישי של פורום החשיבה השיתופית של איזור מרכז מטעם המעגל השיתופי, שנערך ביום ו' 21.2.03 בקיבוץ נחשון, והשתתפו בו כ- 35 חברים מ- 12 קיבוצים.

המשימה מוטלת על רכזי הענפים. הם אינם אחראים ליצירת הסטייה מהתקן, אבל בכוחם לצאת ממנה ולהביא לשיפור דרמטי ברמת החיים של הקיבוץ.
מצגת על "מעוף לקיבוץ"
אורי מאיר (גבעת עוז), מנהל הקהילה
הירצה על אפשרות ליציאה ממשבר בדרך שיתופית.
קיבוץ גבעת עוז היה במצב נואש, בהיותו בין 16 הקיבוצים חדלי הפרעון מהקיבוץ הארצי. לאחר הסדר הבנקים, אליו נכנס הקיבוץ בשנת 1997, היועץ טל ישועה הנהיג את הקיבוץ לקראת שכר דיפרנציאלי. בליווי הזרם השיתופי עשה הקיבוץ תפנית רעיונית.
סקר, שערכה ד"ר שרה אדום, העלה כי 84% מהחברים רוצים קיבוץ שיתופי. גם הצבעה בקלפי העלתה ממצא זהה. בעקבות כך, הוחלפה הנהגת הקיבוץ בתהליך קשה וכואב, והקיבוץ נחלץ מהמשבר בדרך שיתופית. המפעל "ארומור" תרם רבות ליציאה מהמשבר.
בגבעת עוז יש היום השקעה בפנסיה, ביטוח סיעוד ואסונות וקליטה מחודשת של צעירים ומשפחות צעירות.
סיפור דומה שמענו מאבנר אלתרלוי, מרכז המשק של קיבוץ יזרעאל
שגם הוא היה ברשימת 19 הקיבוצים חדלי הפרעון מהתק"ם. לאחר משברים כלכליים ועזיבה של רבים מהשכבה המובילה , הצליח הקיבוץ להתאושש. אלתרלוי מהסס להשתמש במושג יציאה מהמשבר, כחושש מעין הרע. את הגורם הערכי לשינוי, שנעשה בדרך השיתופית, הוא רואה בתמהיל האנושי של החברים ביזרעאל, שהציבו לעצמם מטרה , גזרו על עצמם גזירות וצעדו יחד שכם אחד.
בשנת 1990 הוקם המפעל "מיטרוניקס", המייצר ציוד לניקוי בריכות שחייה, שעיקר תוצרתו היא לייצוא.
זו השנה העשירית של קיום מועצת מנהלים עבור שלושת מפעלי הקיבוץ.
התהליך הביא חזרה הביתה 19 בנים, יש השקעה רבה בקליטה ישראלית, ושכונה חדשה של 16 יחידות דיור נבנתה בשלוש השנים האחרונות. ועדת יזמות שהוקמה הניבה ענפים חדשים כמו משרד ארכיטקטים, גידול תוכים ועוד.
מרכז המשק ביזרעאל מעורב גם בנושאים חברתיים, ומעיד על משימתיות כמו קליטת מכון חו"ל, קבוצה שנייה של נוער נעל"ה (8 מהם חיילים בודדים) ועוד.
דגי חבויניק, מרכז המעגל השיתופי
שפתח את הכנס, גם סיכם אותו וקבע כי אין כל הכרח לנקוט בשכר דיפרנציאלי, כדי להיחלץ מהמשבר.
בדיון לסיום הכנס דרשו המשתתפים להציג את הכלים, שפותחו ב"מעוף לקיבוץ" בפני מירב הקיבוצים ובפני הנהלותיהם, כן גם להגביר את פעילות המעגל השיתופי, כדי להגיע למירב החברים.
רשם: אבינדב

ץוביקל ףועמ :רשק תריציל
maoflakibutz@hotmail.com
Power Point טמרופב תגצמה
ןאכ וצחל - תגצמה תלבקל
נכתב בתאריך
25/2/2003הרשמה לניוזלטר שלנו