עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

מצושיסה קוקוסוקה, אגרת אל המערב
מצושיסה קוקוסוקה, אגרת אל המערב
נשיא חברת הענק האלקטרונית היפנית MATSUSHITA ELECTRIC IND CO
הזרם השיתופי
טלפון: 03-5301382
פקס: 03-5301387
דוא"ל: shituftk@inter.net.il
"נימת דברי תראה אולי חריפה מדי, ביקורתית באופן קיצוני, זאת אך ורק לאלה שאינם מבינים ש"מדיניות חברתית" מכינה, קודם כל, את האנשים לעבוד כפי שצריך ואינה מסתפקת בניהול העניינים השוטפים, ניהול המגן על העובדים רק בדרך אגב.
אנחנו ננצח במערכה הזו והמערב המתועש יפסיד. אתם אינכם יכולים עוד לעשות דבר, כיוון שאתם נושאים בקרבכם את הגורמים למפלתכם. המנהל שלכם הוא "טיילוריסט"*. אך הגרוע הוא שגם החשיבה שלכם כזאת היא. אתם משוכנעים לחלוטין שאתם מנהלים כראוי את מפעליכם בעוד אתם מפרידים בין המנהלים מצד אחד לבין הכפיפים, המבצעים, מצד שני. כאן, אלה "החושבים" – שם אלה "המהדקים ברגים".

עבורכם ניהול, זוהי אמנות העברת רעיונות של המנהלים לידיהם של הפועלים. אנחנו ה"פוסט טיילוריסטים", יודעים שעסקים זה עניין שהפך כה מסובך וקשה, שקיומה של החברה העסקית הוא כה בעייתי, בסביבה יותר ויותר מסוכנת, בלתי צפויה ותחרותית, שמפעל חייב לגייס ללא הרף, יום יום, את האינטלגנציה של כולם, כדי שיהיה לו סיכוי כלשהו לצאת מכך בשלום.

עבורנו, ניהול הוא דווקא אומנות הגיוס והתיעול של האינטלגנציה של כולם, לטובת מטרות המפעל. מאחר ואנו נקטנו, יותר מכם, באמצעים הדרושים, כדי להתמודד עם האתגרים הטכנולוגיים והכלכליים החדשים, הרי אנו יודעים שהאינטלגנציה של כמה טכנוקרטים, עד כמה שתהיה מבריקה, תהיה מעתה בלתי מספקת לחלוטין, כדי להתמודד עם אתגרים אלה.

רק האינטלגנציה המשולבת של כלל העובדים, תאפשר למפעל להתמודד עם הסביבה הסוערת והתובענית החדשה שלו. בגין כל אלה, מעניקות החברות הגדולות שלנו פי שלושה או ארבעה יותר הכשרה לכל עובדיהן, מאשר עושות זאת החברות שלכם. זו הסיבה מדוע אנו מקיימים בקרבנו דו-שיח ותקשורת כה אינטנסיביים ובכך מתעלים ללא הרף את הצעותיהם של כולם. יש לציין שהחברות היפניות פונות לשם כך אל מערכת החינוך כדי שתכשיר עבורן ותספק להן יותר ויותר בוגרים בעלי השכלה רחבה, נאורה ותרבותית. אנשים שיהוו קרקע פורייה ההכרחית לתעשייה, הניזונה מאינטלגנציה קבועה ומתמשכת.

אלה האחראיים למדיניות החברתית כלכלית שלכם, שהם לעיתים מזומנות אנשים עם רצון טוב, מאמינים שצריך להגן על האדם במפעל. אנחנו מעשיים וחושבים להיפך: יש להגן על המפעל באמצעות האנשים, והמפעל ישיב להם כגמולם פי מאה מונים, לאחר מכן. בגישתנו זו, אנחנו בסופו של דבר, הרבה יותר סוציאליסטים מכם.

*טיילוריזם = גישתו של פרידריק טיילור האמריקאי, אשר פתח בשנות העשרים את שיטת הסרט הנע, אשר הפרידה בין ה"מבצעים", לבין ה"חושבים"/"מתכננים".
נכתב בתאריך
22/2/2003הרשמה לניוזלטר שלנו