עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

כנס פורום דרום בשדה בוקר של קיבוצי המעגל השיתופי
כנס פורום דרום בשדה בוקר של קיבוצי המעגל השיתופי
הביא לדפוס - דגי חבויניק, מרכז המעגל השיתופי
טלפון: 03-5301382
פקס: 03-5301387
דוא"ל: shituftk@inter.net.il
כ- 25 חברים מקיבוצים שיתופיים בדרום התכנסו בשדה בוקר ביום ג' 21.1.03 לכנס שנושאו: השינוי בקיבוץ השיתופי בהיבט הנעת עובדים.
ההתכנסות האזורית של הקיבוצים השיתופיים הפכה למסורת, ומהווה במה חשובה להתבטאות חברים ולליבון בעיות, בנוסף לימי העיון והכנסים הארציים. כנסים אילו מתקיימים אחת לחודש בממוצע בדרום, במרכז ובצפון, ומהווים כלי נוסף במערכת הדיונים, החשיבה וההסברה של הזרם והמעגל השיתופי.

יובל אור, רכז איזור דרום בתנועה, הינחה את הדיון, בו הציג מצגת, שהוכנה על ידו בעזרת דרור קפלון (רכז איזור דרום אף הוא), ונושאה: השינוי בקיבוץ השיתופי (הנעת עובדים).
במצגת 5 נושאים להתחדשות ושינוי בקיבוץ: צמיחה דמוגרפית, בטחון סוציאלי, מבנה ארגוני, חלוקת המשאבים בין החברים והנעת חברי הקיבוץ בעבודה.

בכנס זה הודגש כי קיבוצים רבים נמצאים בתהליכי שינוי, כאשר קו פרשת המים או קו השבר בין הקיבוץ השיתופי ובין קיבוץ שעשה תהליכי "אל חזור" הינו השכר הדיפרנציאלי.
הנושא של מוטיבציה בעבודה עמד במרכז הדיון, וכן נושא כלכלת עבודה, שמשמעותה היא שתקציב הקהילה בנוי על משכורות החברים (גם אם הן מוערכות בלבד), וכמובן התקציב האישי בנוי על עקרונות שיתופיים, ולא ע"ס המשכורת.
הועלתה השאלה, איך למקסם ההכנסות מהתפרנסות החברים ללא תגמול דיפרנציאלי. נמסר על דוגמאות של בונוסים שונים בקיבוצים שיתופיים, כאשר מרכיב העונש ל"בטלנים" קיים פה ושם.
כן התקיים וויכוח בשאלה של תימרוץ חברים ע"י הצבת הכנסותיהם כמשפחה מול הוצאותיהם כמשפחה.
הועלתה שאלת יצירת דעת קהל חיובית להגדלת ההכנסות מעבודה, גם בעזרת פעילות ועדת משאבי אנוש.
יחד עם זאת, הבסיס לכל הצלחת הקיבוץ השיתופי הינו הנהגה חזקה ורוב תומך ערכית בין החברים בנושא שיוויון ערך העבודה ובנושא הקיבוץ השיתופי.
נושא זה יש לתחזק כל הזמן. כמו כן הועלה הצורך בשקיפות בנעשה במשק ובשיתוף החברים ביידע ובהחלטות.
הדיון היה מעניין, ולמרות חילוקי דעות מסויימים, אך היתה הסכמה ברורה שהשכר הדיפרנציאלי הוא קו-שבר בעולם הערכים שלנו בקיבוץ.
למצגת של יובל אור ודרור קפלון: השינוי בקיבוץ השיתופי
נכתב בתאריך
20/1/2008הרשמה לניוזלטר שלנו