עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

מלחמת שינוי והתשה (עפ"י פרופ' אסא כשר), אורן יהלום, 2.1.2003
מלחמת שינוי והתשה
אורון יהלום, "הקיבוץ", 2.1.2003
ora-ar@yedtik.co.il
למדור "עיתונות"
פרופ' אסא כשר התארח בגבע וקבע: קיבוצים רבים עסוקים עד זרא בהחלטות נסיבתיות בנוגע להפרטה, עבודה וכו' עוד בטרם הגדירו את היסודות, העקרונות והערכים המנחים אותם בדרכם החדשה * כך הם מתישים את עצמם ללא כיוון ומטרה * (ואל תפספסו את המסקנה החשובה בסיום)

בשבוע שעבר הרצה פרופ' אסא כשר בגבע, במסגרת הפאב הפילוסופי, על משמעות החיים ונגע בסוגיית תהליך השינוי בקיבוצים.

לפי פרופ' כשר, בבואנו לבצע שינויים בקיבוץ עלינו לבחון, ראשית כול, את העקרונות, את שאלות היסוד ולברר: אלו ערכים כלליים אנו רוצים ליישם בקיבוץ. למשל, עלינו לשאול: האם אנו רוצים להחליף ערכים ישנים כמו: שותפות, שוויון וסוציאליזם בערכים חדשים בורגניים, כמו: אינדיווידואליות, מעמד וליברליזם. רק לאחר שנחליט על העקרונות והערכים המנחים אותנו בדרכנו החדשה נוכל לגזור ולהסיק מהם החלטות פרטיות, בנוגע לאופי השינוי הכלכלי, התעסוקתי וכו'. קיבוצים רבים, מציין פרופ' כשר, עסוקים עד זרא באותן החלטות נסיבתיות בנוגע להפרטה, עבודה וכדומה עוד בטרם הגדירו את היסודות. כך הם מתישים את עצמם ללא כיוון ומטרה.

חשיבות מיוחדת מייחס פרופ' כשר לכנות ויוזמה. כלומר, ראשית כול, עלינו להיות גלויי לב ולשים את הדברים על השולחן. למשל: איננו חפצים או מסוגלים עוד להרוויח שכר אחיד בזמן שאנו מבצעים עבודות שונות בהיקפן ובטיבן. לעומת זאת, למשל, היינו רוצים לפתח ולממש את ייחודו של כול פרט לפי רצונו החופשי, גם אם יבוא על חשבונם של אחרים. תהליך זה, מציין פרופ' כשר, הינו כואב וקשה ביותר. הוא אומר זאת על סמך ניסיונו בעזרה לקיבוץ גן-שמואל. שנית, לא נוכל לבצע שינוי, שישביע את רצון הרוב אם הרוב יהיה פסיבי או בלשונו של פרופ' כשר "יצוף על המים", בעוד קומץ חברים יהיה אקטיבי, "ישחה" וינווט את השינויים בכיוון הרצוי לו. כלומר, אינטרס של מספר מצוצמם של חברים, שלא לומר "קליקה", יכתיב ל"צפים" את אופיו החדש של הקיבוץ כך שישרת אותם ולא את הרוב.
עד כאן הכול כשר. ומכאן הערה לא כול-כך כשרה:
אני רק יכול לדמיין לעצמי אלו מסקנות היו מתקבלות ברוב קיבוצינו לאחר הרצאה מרתקת שכזאת. להלן דוגמית:
המזכירות שמעה את הרצאתו המאלפת של אסא כשר והחליטה לבצע ללא דיחוי כמה החלטות (לא תתקיים הצבעה בנושא):
הפרטת מזון לא תחול על: ברוקולי, כרובית, גזר וסובין.
איצקו יעבור לנהל את הפלחה. שרקה תישאר במחסן בגדים עד שנמצא לה מחליפה.
המזכירות תברר עד השבוע הבא את פשר המילה "פרופ'".

והשאר יסופר בתרועה בספר תולדות התנועה.
נכתב בתאריך
9/8/2006הרשמה לניוזלטר שלנו