עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

אפשר לנהל את הקיבוץ! (הקורס הראשון של מנהלים בקיבוץ שאורגן ע"י הזרם השיתופי) אלי ברמן, 9.7.2002
אפשר לנהל את הקיבוץ!
אלי ברמן, 9.7.2002
לאתר הזרם השיתופי
בשבוע שעבר הסתיים הקורס הראשון של מנהלים בקיבוץ שאורגן ע"י הזרם השיתופי.
17 בוגרי הקורס, בהם מזכירים, מנהלי משאבי אנוש, מנהלי קהילה ופעילי ציבור, התוודעו למגוון רחב של נושאי ניהול קיבוצי שיתופי. ניהולו האקדמי של הקורס הופקד בידיה של ד"ר שרה אדום (בית זרע) מהמכון לייעוץ ארגוני.

אלדד בן-ארי (גבע), מי שהגה את רעיון הקורס, מסכם בחיוב רב את הקורס. מטרותיו: לחזק את הבטחון העצמי של המנהלים בקיבוצים השיתופיים, ליצור פורום למידה וחשיבה חדשני שיאפשר קיום קבוצת עמיתים בעת הקורס ולאחריו, קבוצה שתוכל לשתף פעולה ולהסתייע איש בניסיון רעהו. וכמובן, עמד הנושא המקצועי בראש מטרות הקורס.
צריך להתמקצע:
אלדד, בנה מצגת לבחינת העלויות הצרכניות בקיבוץ ומסייע לקיבוצים רבים להתנהל טוב יותר ולחסוך עלויות בלתי דרושות.
הרמה המקצועית של ניהול המגזר החברתי ברבים, אולי ברוב הקיבוצים, נמוכה.

גם באותם קיבוצים בהם יש מערכת תמחיר מסודרת, חסרה עדיין גישה מקצועית לניהול, והמדובר הוא בענף בסדר גודל של מפעל, קובע אלדד, בלי ניהול מרכזי יעיל.
ש: יש הרבה קורסי ניהול - מדוע יש צורך בעוד קורס שכזה?
אלדד: המצב שבו מזכיר או מנהל משאבי אנוש מקיבוץ שיתופי נקלע לדיון עם עמיתים מקיבוצים שהופרטו- מתסכל. מרבית הזמן מוקדש לווכחנות סרק אפולוגטית נוסח: אצלנו יותר טוב, ממילא תגיעו גם אתם לשכר דיפרנציאלי ועוד. בקורס שלנו התאפשר דיאלוג חופשי, פורה ובונה. הפתרונות שהקורס הציע היו שיתופיים בלבד, נשענים על עקרונות הקיבוץ השיתופי.
ב- 16 המפגשים בקורס, שמעו המשתתפים מרצים ידועים כמו ד"ר יוסי אלכסנדרוביץ' מ"טבע", פרופ' אילן משולם- מנהל לשעבר של אינטל ישראל וחברות ידועות שם בתחום ההיי-טק, ומרצים אורחים כעמי איילון, אנשי ציבור ומשפט.
תגובות חיוביות ביותר היו גם למשתתפי הקורס שציינו את איכותה האנושית יוצאת הדופן של הקבוצה, את הכלים המקצועיים שקנו במהלכו ואת האפשרות לחשיבה שיתופית ומפרה במהלכו.

הקורס הבא של מנהלים בקיבוצים ייצא לדרכו אחרי החגים ופרטים עליו ניתן לקבל במשרד הזרם השיתופי ( 03-5301382).
נכתב בתאריך
20/1/2008הרשמה לניוזלטר שלנו