עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

טיול סהרורי לנקודת על חזור
טיול סהרורי לנקודת על חזור


רונן סנדר, 5.12.04
לאחרונה הזדמן לי לקרוא מסמך הצעת מעבר לרשת ביטחון שהתפרסמה בקיבוץ בדרום הארץ – היועץ שכנראה כתב את ההצעה היה מעורב בהרבה קיבוצים דיפרנציאלים ולכן בהחלט מתקבל על הדעת שנוסח זה כבר פורסם בקיבוצים אחרים בשינויים כאלה ואחרים.

הצעה זו שווה דיון רחב, אבל בחולשתה העיקרית היא ההבטחה לשמר את מסגרת הקיבוץ, כנראה כקיבוץ מתחדש. העניין שהיום מסתמן יותר ויותר שלהבטחה זו אין אחיזה במציעות המתגבשת.

קוראים רבים ודאי ירימו גבה, הרי ועדת הסיווג המליצה והגדירה "קיבוץ מתחדש". הדבר שרוב החברים כנראה לא יודעים הוא שהועדה, כרוב הועדות רק המליצה, והממשלה אפילו אישרה. נו..... עכשיו נדרש למלא את המסגרת בתוכן, לקבל את אישור הגורמים המקצועיים במשרדי הממשלה ולקוות שהשרים הפוליטיים הממונים יחתמו על התקנות האמורות כדי להקנות להן תוקף מעשי.

הבעיה העיקרית בהגדרת הקיבוץ המתחדש הוא מילוי תוכן לערבות ההדדית. מושג חדש שהוא תנאי בעל יעבור של נציגות משרד המשפטים כדי שניתן יהיה להבדיל בבירור, לדוגמא: בין קיבוץ נחשון לישוב הקהילתי כרמי יוסף. עד שלא יסיימו כל הגופים המעורבים את הדיונים והמשאים ומתנים ביניהם על ההגדרות ותנאי הערבות ההדדית המדויקים שכל קיבוץ חייב ליישם כדי שימשיך להיקרא קיבוץ דיפרנציאלי מתחדש, לא נדע את גבולות הגזרה, איך על הקיבוץ להתנהל, מה מותר או אסור להפריט ואיך יתנהלו עסקי הקיבוץ.

כבר היום מסתמן שרק מעטים מקיבוצי רשת הביטחון בכלל עומדים בתנאים שמתגבשים ע"י התנועה הקיבוצית ותנאים אלה רחוקים מלהיות סוף פסוק, הם כך נראה עוד יוחמרו ויוגדרו באופן מדויק הרבה יותר. ("ערבות הדדית בקיבוץ - טיוטה ראשונה להמלצות התנועה הקיבוצית", 23.11.2004, אביב לשם).

להיכן חותר קיבוץ הדן במעבר לרשת ביטחון היום? על פי הפרטים במסמך שקיבלתי, שעניינו המעבר לרשת ביטחון שהתפרסם באותו קיבוץ בדרום ברור לגמרי שתנאי רשת הביטחון המוצגים במסמך שפורסם לחברים אינם מספיקים כדי לעמוד בקריטריונים הערבות ההדדית של קיבוץ מתחדש. מכאן שההבטחות שנתנו לחברים שעניינן שימור הקיבוץ עלולות להתברר תוך זמן לא רב כדיבורים ריקים.

על שעלול לקרות רמז גברי ברגיל בתשובותיו לנעמי ציון בראיון שנתן לקראת הבחירות לראשות התנועות "פה ושם בארץ הקיבוצים". גברי הסביר כי קיבוצים שלא יעמדו בקריטריונים של הערבות ההדדית יתפרקו, אבל נראה שגברי מגלה אופטימיות מוגזמת באשר למספר הקיבוצים שיאלצו להתפרק בסופו של דבר. לא ברור מאיפה הוא שואב את האופטימיות שהדברים יסתדרו בסופו של דבר.

במסמך שפרסם רו"ח בועז מקלר הוצע לקיבוצי רשת הביטחון לשנות את סיווגם למושב עובדים לפני תהליך שיוך הדירות "קיבוץ, מושב, ישוב קהילתי ומה שביניהם", בועז מקלר, רו"ח 30.8.04. אבל בשבוע האחרון פורסמו המלצות ועדה ממשלתית (ראה מאמר בנושא: "קיבוצים המבקשים להפוך למושבים יידרשו להחזיר למדינה קרקעות לא מאוישות", עמירם כהן, הארץ 29.11.04 או "מושב עכשיו?" אריק בשן, הקיבוץ 25.11.04) שהמליצה על תנאי המעבר מקיבוץ למושב עובדים. עבודה שנעשתה בעקבות בקשת קיבוץ איילת השחר לשנות את הסיווג הקיבוץ. מסתבר שהוועדה זרעה את כל המוקשים האפשריים כדי שקיבוצים לא יוכלו להפוך למושבים אלא רק לישובים קהילתיים. (ראה גם "תגובה: יש מצב למושב, רו"ח בועז מקלר, ת"א" המשמעות של סגירת האפשרות לשנות את הסיווג למושב עובדים תשפיע על הקיבוצים בעיקר בכול הקשור ליכולתם לפרק את הערבות ההדדית תוך שמירה על עתודת הקרקעות, מכסות המים ומכסות הייצור.

נראה שכמה מבכירי התנועה דווקא גילו קורת רוח מסגירת אפשרות שינויי הסיווג, כנראה בגלל חששם לאבד את צאן מראיתם, אולם כפי שציינתי לפני כן דבר זה כנראה לא יעמוד להם לאורך זמן. צעד אחר צעד טוחנים גלגלי השלטון בקצב שלהם. בתחילה בג"צ הקרקעות שהכה במי שחשב שיקבל מקום של כבוד בבית הלורדים המרוויחים בזיעת אפם של שוכרי הקרקע, אחר כך בא ועדת פרידה ישראלי ממס הכנסה והכתה עם חובת תשלום מס במקור, מנהל מקרקעי ישראל כשהפלה קשות בין קיבוצים למושבים בזכאות לשיוך חלקות קרקע, עכשיו נהפכה אפשרות שינוי הסיווג למושב עובדים קשה עד בלתי ישימה.

המכה הבאה כך מסתמן היא רק עניין של זמן, גבולות הגזרה של הערבות ההדדית בקיבוץ המתחדש. ככול שהדיונים יסתיימו מאוחר יותר יכנסו עוד קיבוצים לערוץ חד כיווני שממנו אין חזרה - ישנו את אורחות חייהם למסגרת "רשת ביטחון" ויגיעו לנקודת אין חזור. כאשר יוגדרו לבסוף תנאי הערבות ההדדית המחייבים כל שיותר להם הוא להתפרק (לא לכולם זה אפשרות גרועה כל כך).

טיפשים המתמוגגים מנחת שהנה עוד ועוד קיבוצים עברו למודל רשת הביטחון משולים למתאבד הצוהל מאושר כשהצליח להערים על מציליו ולקפוץ מהצוק. גם אם ייקח לרשויות השלטון זמן רב, האפשרות שמהתנועה הקיבוצית יישארו בבוא היום רק קומץ של כמה עשרות קיבוצים נראית היום ריאלית מתמיד.הכותב בעל תואר שני בכלכלה חקלאית מאוניברסיטת אברדין, סקוטלנד.
לתגובות ואו שאלו מוזמנים לכתוב לדואר אלקטרוני: asway@netvision.net.il
נכתב בתאריך
5/12/2004הרשמה לניוזלטר שלנו