עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

פלונטר דיפרנציאלי - היום, כשאדריכלי השינוי צריכים לאמץ את הסיווג החדש לקיבוצם, כמתבקש מן ההפרטה העמוקה, הם לפתע נבהלים מן הגולם שיצרו
פלונטר דיפרנציאלי 
מאת רונן סנדר, 27.5.2007
לסיקור הכנס - כתבה: עיתון הקיבוץ

 

היום, כשאדריכלי השינוי צריכים לאמץ את הסיווג החדש לקיבוצם, כמתבקש מן ההפרטה העמוקה, הם לפתע נבהלים מן הגולם שיצרו


יום  עיון ערך משרד של עו"ד שלמה כהן, במשותף עם "מרכז ההדרכה להתחדשות" בנושא הקיבוצים הדיפרנציאלים. את משרד שלמה כהן מכיר כל חבר בתנועה, אבל אולי יאיר את עיננו מי מהקוראים; מיהו הגוף הקורא לעצמו "מרכז ההדרכה להתחדשות"? מה תפקידו ואת מי הוא בדיוק מדריך?

אם להתבסס על התקצירים של העיתונות הקיבוצית, לא יום עיון דרוש כאן, אלא את הודיני ואורי גלר שישנסו מותניים יחדיו לחלץ את התנועה הקיבוצית. הפלונטר הוא של התנועה הקיבוצית, משרדי עורכי הדין, רואי החשבון וסוללות היועצים שרבים מהם אינם כלל חברי קיבוצים. אלה רק ייהנו, והתנועה הקיבוצית תזדקק לעוד הרבה שעות יעוץ וייצוג משפטי שתעשיר את העוסקים במלכה הדיפרנציאלית.

תלונות רבות יש להם, ליועצים למיניהם: נגד מנהל מקרקעי ישראל, נגד בתי המשפט, נגד משרדי הממשלה ונגד מי לא. ניתן לחשוב שהכול בא להם בהפתעה. הרי כבר לפני שנים רבות היו שהתריעו נגד השינויים בקיבוצים וחזו שאין כיסוי להבטחות, כי "לפני מעשה במחשבה תחילה" וצדדים משפטיים, היסטוריים, תשתיות, מיסוי ועוד פרטים חשובים, לא נלקחו בחשבון עוד הרבה עניינים לפני הריצה להפרטה. בצד הכלכלי עסקי הרי כבר הוכח שהמעבר הדיפרנציאלי לא פתר כלום – מי שניהל גרוע לפני, מנהל גרוע אחרי, שכר גבוה זה לא בית ספר לניהול.

 

***

היום, כשמלינים על הסיווג, כדאי להזכיר מעט היסטוריה: את. בג"צ בית אורן המפורסם כנגד הרשם והשינוי בבית אורן, שהיה מראשוני הקיבוצים שעברו לשכר דיפרנציאלי. כיוון שהרשם וראשי התנועה חששו מתגובת בג"צ להפרות החוק לכאורה, הם התנדבו לנמק את השינוי בצורכי השעה וגם סיפרו על סיווג חדש – שנמצא בדרך. בג"צ, בטוב ליבו, נתן להם יד חופשית להקים וועדה כדי לקבוע סיווג חדש. כך נולדה וועדת הסיווג שעל יציר כפיה מלינים היום. או כמו שנאמר; גם עשו במכנסיים וגם מאשימים את כל העולם ששורף להם בתחתונים.


אם אז היו התובעים והזרם השיתופי בראשם פונים לבג"צ בבקשה להורות לרשם לאסור כל שינוי המנוגד לתקנות והתקנונים של הקיבוצים עד לקביעת הסיווג החדש, כי אז סיכוי גדול שהיה נסתם הגולל על השכר הדיפרנציאלי בקיבוצים.

הבעיה של הקיבוצים הדיפרנציאלים היום אינה רק מהות האמור בתקנות החדשות שעברו ריכוך דרסטי בלחצה של התנועה על אולמרט הפוליטיקאי, הבעיה היא הצורך להעביר את התקנונים בקיבוצים ברוב מיוחס שכלל לא בטוח שיושג. חברי קיבוצים רבים הנאבקים על קיומם לאחר מספר שנים בג'ונגל הדיפרנציאלי, כבר לא קונים הבטחות בקלות רבה. רבים מהחברים הללו שהתפתו להצביע בעד, כבר לא יעשו כך מבלי שיקבלו בטחונות מתאימים, בטחונות  שהנהלות הקיבוצים אינן יכולות וגם רוצות לספק.

התביעה מרשויות החוק שיבטלו את התקנות ויתנו לקיבוצים לעשות כרצונם הינה חוצפה ועזות מצח המראה על ליקוי מאורות אצל כמה המתיימרים להוביל תנועה שלמה. בקיבוצים רבים האנרכיה הפנימית צועדת לפני המחנה ולפני האנרכיה שיש במדינת ישראל.

 

***

הרשם נחלץ לעזרת ההנהלות והתנדב לאפשר הצבעה ברוב מופחת של 60%. מדוע 60% ולא 51%? שאלה טובה, מדוע להצביע בכלל על שינוי בתקנון? אם הרשם בין כה וכה עושה מה שבא לו? שהרי הוא יכול לאשר או לא לאשר את השינויים שמזכירות הקיבוץ תביא בפניו. הוא בכלל יכול לכתוב את השינויים בעצמו, לתקן ולחתום.


נראה שהבג"צ הבא בדרך – כפי שכבר נכתב קללת "על חרבך תחיה" מרחפת על התנועה כולה - מעניין אם גם הפעם יצטרף לעתירה כזו הזרם השיתופי.

החמור בכנס האמור אינו בעצם ההודאה בחורים שבשיטת השכר הדיפרנציאלי, אלא בהרכב האנושי שנכח שם: הפעם לא היו אלה מתריעים שאפשר לבטלם במניעים אידיאולוגים, היו אלה האידיאולוגים הדיפרנציאלים עצמם ויד ימינם המודים בכישלונם.

בשעה שראשי ועוזרי השיטה הדיפרנציאלית מודים בכישלון השיטה, ממשיכות הנהלות בקיבוצים בתנופת השכנוע והשינוי הדיפרנציאלי, לצבוע את ה"קיבוץ המתחדש" בצבעים ורודים שקריים, כמי שאומרים: כן, השיטה דפוקה, אבל אנחנו בשלנו.

 

 

תקנות באפילה, אריק בשן, הקיבוץ 17.5.2007
מאמרים של רונן סנדר


נכתב בתאריך
27/5/2007הרשמה לניוזלטר שלנו