עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

קיבוץ מתחבק
  
בבית קמה, שרובו הרחבה ומיעוטו קיבוץ, נראים האירועים הקהילתיים כמסיבה משפחתית, רווית חיבוקים ונישוקים
  
לפני שבועות אחדים פרסם אחד הקיבוצים באזורנו מודעת אבל ב"ידיעות אחרונות". המודעה הביעה תנחומים למנהל הקהילה לשעבר שאביו נפטר, אבל מה שצד את תשומת לבי היה שהמנחמים הם "קיבוץ איקס" ו"מתיישבי איקס". כלומר, מישהו באותו קיבוץ חש צורך לציין בהזדמנות חגיגית זו של הבעת תנחומים שיש בקיבוץ הנ"ל שני גופים נפרדים - הקיבוץ ההרחבה – והמידע החשוב הזה חייב לבוא לידי ביטוי גם במודעות אבל. סביר להניח ששני הגופים השתתפו במימון המודעה, אבל גם זה לא מסביר למה דווקא כשמשתפים פעולה טורחים להדגיש שבעצם, אנחנו לא באמת ישות אחת.
  
כולנו יודעים שהחיבור בין קיבוץ להרחבה הוא לא דבר פשוט וגם כשיש הרבה רצון טוב וכוונות כנות, צריך לפתור בדרך הרבה בעיות אמיתיות. חלק מאותן בעיות קשורות בכסף וכסף, כידוע, פירק כבר הרבה שותפויות, חברויות ואפילו משפחות. בבית קמה למדנו להתמודד גם עם זה ולמצוא פתרונות, מתוך הגישה הבסיסית האומרת שבמלחמות כולם מפסידים, אבל יש דברים שלא עולים אגורה ומה שנשאר זו רק צורת החשיבה.
  
אם נחזור למודעה בעיתון, במודעות רק הגודל עולה כסף, לא הניסוח. לפעמים חשוב להקפיד על הניסוח ולפעמים עדיף דווקא לא להקפיד. לפני כמה שבועות הייתי בכנס של החבר'ה מהצבא. השאלה השנייה שכולם שאלו אותי (השאלה הראשונה היתה מה שלום חסיה זוגתי) היתה: "אתה עוד בקיבוץ?" ולכולם עניתי אותה תשובה: "כן, אני עוד בקיבוץ. השאלה היא אם הקיבוץ עוד בקיבוץ". ככל הנראה, החבר'ה שלי מהצבא אינם קוראים את העיתון "הזמן הירוק" ולכן אינם מודעים לדיונים אצל רשם האגודות השיתופיות בשאלה האם לשנות את הסיווג של בית קמה מ"קיבוץ שיתופי" ל"קיבוץ מתחדש".
  
לידידי מקיבוצים אחרים, שכן קוראים את "הזמן הירוק" ושואלים בדאגה מה קורה שם אצלכם בבית קמה, אני מנסה להסביר שיש כאן יישוב שחיות בו יותר מאלף נפשות, מתוכן 78 חברים, רובם פנסיונרים, שמקיימים עדיין מסגרת שיתופית ועוד 43 חברי קיבוץ בעצמאות כלכלית, שזה מעין אוקסימורון, משהו כמו להגדיר רווק כנשוי בעצמאות זוגית. אשר לניסוח, כבר מזמן עושים אצלנו שימוש חופשי במילה "קיבוץ" גם כשמדובר ב"יישוב". על השלט בשער כתוב "קיבוץ בית קמה" ובמודעה האחרונה של "חמישי על המים" כתב מורן שיפוני "בריכת השחייה של הקיבוץ", למרות שמכל מוסדות הציבור, דווקא בריכת השחייה היא של הקהילה.
  
בברכתו לקראת השנה החדשה, הגדיר שגב את משימתו העיקרית בתור יו"ר הוועד החדש כהגברת הליכוד בין הקיבוץ וההרחבה ומיהר להדגיש שהוא מעדיף לא להשתמש בכלל בשתי המילים האלה. זרים שנכחו באותו אירוע של ראש השנה או באירועים אחרים ביישוב, כמו האירועים בבריכה או מפקד האש של "השומר הצעיר", לא יכלו להבחין בשום דרך שלפניהם שני גופים שונים. לי, כמי שמכיר את רוב האנשים, נראים האירועים הקהילתיים בבית קמה יותר כמו אירועים משפחתיים, בעיקר בגלל החיבוקים והנשיקות. במהלך הופעתו של הזמר היווני בבריכה הבחנתי מהמקום שבו ישבתי בתנועה מתמדת של אנשים מהכיסאות שעליהם ישבו לכיוון שולחן הכיבוד והמשקאות וחזרה. הדבר המעניין היה שכמעט כל מי שעשה את המסלול הזה התחבק והתנשק עם מישהו בדרך. איך יסווג את התופעה הזו עו"ד מירון הכהן, רשם האגודות השיתופיות? אולי כדאי להציע לפרופ' אליעזר בן-רפאל, ראש הוועדה לסיווג הקיבוצים, שיוסיף סיווג חדש בין קיבוץ שיתופי וקיבוץ מתחדש - קיבוץ מתחבק?
  
נכתב בתאריך
13/11/2016הרשמה לניוזלטר שלנו