עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

קיבוץ בעיר / קבוצות בתוך קיבוץ
קיבוץ בעיר / קבוצות בתוך קיבוץ

מאת אבשלום בן צבי, 29/3/2015

 

קבוצות חברתיות יציבות ומגוונת בתוך הקיבוץ הגדול, המקיימות שיחות בתוכן, ימתנו את תופעת קבוצות האינטרס

 

אחד האתגרים הגדולים בחיי קיבוץ הוא הצורך לשמר את השיחה וקבלת ההחלטות המשותפת כשיחה של שותפים, ולהימנע מ"פוליטיזציה" של המערכת, והופעת קבוצות אינטרס.

 

אני רוצה להציע כאן תובנה שעלתה לי לפני כמה חודשים כשניסיתי להסביר בשיחה עם מישהי למה לדעתי חשוב לשמר את המבנה של הקיבוץ שלנו כקיבוץ של קבוצות, ולנסות להימנע ממצב שבו יש מספר ניכר של חברים שלא משתייכים לקבוצה. ברור לי שלזכותנו עומד גם היתרון של היותנו קיבוץ קטן ביחס לקיבוץ הממוצע בתנועה הקיבוצית, אבל אני חושב שיש כאן היגיון שניתן להשליך ממנו גם למציאות בקיבוץ רגיל.

 

אני חבר בקיבוצי כחלק מקבוצה שיתופית שמציינת השנה עשור של חיים בוגרים ביחד, לאחר סיום מסלול הנח"ל. אנחנו אמנם אחידים בגיל, אבל עוסקים במשימות שונות ומגוונות. אנחנו נפגשים לערב משותף פעם בשבוע, שבו יש לנו זמן לדבר על כל מיני דברים שמעסיקים אותנו. את מליאות הקיבוץ, שמתקיימות בערך פעם בשלושה שבועות והן הדבר הכי דומה אצלנו למה שהיתה אמורה להיות אסיפת הקיבוץ, אנחנו מקיימים בארבע קבוצות נפרדות, וישנן גם שיחות קיבוציות שעוברות במעגלים הקבוצתיים בערבי הקבוצה.

 

 כך קורה שאם אני או חבר אחר רוצים להוביל שינוי מסוים או פעולה מסוימת בקיבוץ, או "צריכים" משהו מהקיבוץ, הרצון הזה עובר דרך שלב של שיחות בקבוצה השיתופית או בקבוצה המעורבת של המליאה, עם אנשים שנמצאים במגוון מצבים אישיים שונים ועוסקים במגוון עיסוקים משימתיים וקיבוציים.

 

 המשתתפים בשיחות האלה יכולים להביע את דעתם, לתמוך או לבקר, וכך נוצר מעגל שיכול לקיים שיחה שמובילה להחלטה משותפת ומוסכמת.

 

 

אסיפת קיבוץ . איך מונעים קבוצות אינטרס

 

הערכתי, שלא נסמכת על ניסיון אישי אבל כן נסמכת על סיפורים שאני שומע "מהצד" על החיים בקיבוצים הגדולים, היא שברוב המקרים לרוב חברי הקיבוץ אין קבוצה חברתית מקבילה לקבוצה השיתופית שאני חי בה, ואסיפת הקיבוץ, אינה מהווה במה פעילה לדיונים מהותיים ומורכבים. כאשר אדם רוצה להוביל שינוי מסוים או פעולה מסוימת בקיבוץ, או "צריך" משהו מהקיבוץ, באופן די טבעי הוא יפנה אל ויחפש את מי שיסכימו אתו ויאשרו את רצונו. אלו יכולים להיות שותפים לדעה, שותפים לאינטרס, או אפילו קרובי משפחה. עם המסכימים האלה הוא ייגש אל "מוסדות הקיבוץ" לאשר את המהלך או ההחלטה, אבל קשה יהיה למצוא פורום שבו תתנהל שיחה ממשית על העניין, שלא תהיה כבר מעין "התנגשות" עם קבוצת "מתנגדים". כך, פחות משיכולה להתגבש הסכמה משותפת על החלטה, צפויה להתקבל הכרעה ברוב קולות לכאן או לכאן.

 

לכן, להבנתי, על מנת למנוע או לפחות לרכך את הסיטואציה של "פוליטיזציה" והופעת קבוצות אינטרס בתהליך קבלת ההחלטות בקיבוץ, יש חשיבות גדולה בקיומן של קבוצות חברתיות יציבות ומגוונות, המקיימות בתוכן שיחה שוטפת ומתמשכת על ענייני החיים של החברים בהן. בהיעדרן, קשה מאוד למנוע את ההופעה של יחסים מנוכרים בין החברים.

 

אבשלום בן צבי הוא חבר בקיבוץ העירוני משעול ובעל יומן הרשת עמדת תצפית

 

  
נכתב בתאריך
29/3/2015הרשמה לניוזלטר שלנו