עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

הדרך לשיקום
 הדרך לשיקום

מאת דובי הלמן, 23/3/2015

 

אני מסכים עם אורי יזהר שלא יכול להיות קיצור הדרך, אך יש להרפות מהטחת איומים אמתיים ומדומים. תגובה

 

קראתי בשמחה את רשימתו של אורי יזהר העוסקת בלקחים מהבחירות לכנסת. שמחה כפולה. אורי חסך לי את הצורך והרצון להגיב על תגובות השמאל, וכן אני מסכים עם מרבית הניתוח שלו. והעיקר שזוהי הסנונית הראשונה לתגובה מפוכחת המנסה לרדת לשורש הכישלון בלי לטייח אותו.

 

אני מוסיף תגובה קצרה משום שעוד במהלך הקריאה היה לי חשש, שאמנם התאמת, שגם אורי יפנה למנטרות. ומה לעשות שההצעה לגבש אידיאולוגיה מחודשת, או הגמוניה בעם ואפילו להטיל משימה זו על בני הנוער הצעירים ולא על מפלגות מסתיימת בהנחה שצריכה להיות מנהיגות שתלבה את המהלך. בימי נעורי למדתי מיחזקאל אבנרי שהיה פילוסוף של התורה הצופית, שכל השאלה היא איך מדליקים את המדורה יש מאין, תורת המדורות. משעה שהמדורה הפכה לאש, נפתחת הדרך.

 

במילים אחרות יש שאלות שאין להן עדיין תשובות. אין תשובה לפתרון הסכסוך היהודי ערבי ואין זה אומר שצריך להתייאש. צריך רק להבין שעכשיו אין פתרון. וצריך לדעת לחיות עם האין פתרון. איני שותף לאורי בהפחדות על התדרדרותה של מדינת ישראל ולכן קל לי יותר מאשר לו לוותר על העכשוויזם או לוותר על הבהילות.

 

לזכותו של אורי שהוא מתלה את המעשה הנדרש בעבודה חינוכית מפרכת, הפגם בגישתו שגם הוא, עדיין, מדבר על הנחלת האידיאולוגיה שלנו במקום להניח שכדי לגבש אידיאולוגיה מחדש צריך הרבה קשב וניסיון הבנה ולאו דווקא הנחלה. לבנות במשותף ממש.

 

הציבור התומך בליכוד אינו אבק אדם ואינו טרף לשקרים והפחדות. דור שני ושלישי בארץ, שהקים ערים וישובים, משתלב בחברה הישראלית ואף תורם לה רבות, הוא בן השיח. ואת השיח אתו צריך לקיים בהרבה צניעות, נכונות לשמוע וללמוד, וגם לקבל ממה שיש לו להציע. הקמת ברית חברתית היא תהליך וזקוקה גם לכלים. היה הייתה פעם ההסתדרות הכללית. משום מה אני ממשיך לדבוק בהנחה שאת ההסתדרות הזו צריך לבנות מחדש כזירה האחת והיחידה לשיקום תנועת עבודה.

 

עוד זמן רב תהיה המציאות שלנו כהגדרתו של ברנר מציאות של קוצים. זהו העם וזוהי הארץ והמדינה. אני מסכים מאד עם אורי שלא יכול להיות קיצור הדרך וכדי לאזור את הסבלנות הנדרשת ואת עבודת הנמלים, את היכולת ללכת בתלם הארוך, צריך להרפות מהטחת איומים אמיתיים ומדומים.

נכתב בתאריך
30/3/2015הרשמה לניוזלטר שלנו