עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

קטנות קיבוציות

קטנות קיבוציות

מאת אברהם שרון, 4/3/2015

 

כאילו בכך שהשתננו הפרנו איזה צו. מה רוצים? שניוותר כפי שהיינו לפנים רק כדי שיוכלו להתגאות בנו?

 

על סף סוף הספירה לאחור

גם ספירה לאחור סופרים לפנים ועוד מעט יהיו בחירות שבסיומן ייוודע האם בנימין נתניהו ישלים את הקדנציה הנוכחית שלו, שאותה קטע בגלל גחמה סתמית של מי שרואה צל כהר; האם יימשך במקומותינו האובך והמחנק שיוצר מנהיג גחמני וחלול או שאפשר יהיה להתחיל לנשום, תחת מנהיגותו של יורשו, אוויר צלול של תקווה ושינוי?

 

אחרי שירת הברבור

יפה לראות קהילה מתחדשת, צומחת, מפריכה את התחזיות הקודרות על אודותיה, כברבור שמנער נוצותיו מדמעות המספידים אותו, בעודו שר זמר נוגה, ומתחיל חיים חדשים. יש סיבה, יש הסבר, אבל מעבר לסיבה ומעבר להסבר, במקום שבו נמוגה שירת הברבור מתחיל, כך מתברר, ניגון חדש של ברבורון יפה.

 

מלח הארץ

גם אם לא היינו מאבות המזון של הארץ, היינו אחד מתבליניה שהוסיפו לה טעם וריח. מלח. גם אם כיום, במקום שסרים הטעם והריח ועמם גם החן, אפשר להתווכח - אף כי מומלץ  פשוט לשוחח - על אבות המזון של הארץ ועל תבליניה ולשאול מה היה מקומו של הקיבוץ, האם הוא נמנה עם אבות המזון שלה, או היה רק תבלין.

 

קיבוץ של פעם

פעם אחר עם  נשמעת האמירה "הקיבוצים זה כבר לא מה שהיה פעם", כאילו מי שאומרים נותרו כשהיו פעם, לפני שנים. במקום שבו עצם השינוי הוא המשתנה הקבוע היחיד, מוזר או אם לדייק מקומם לשמוע שוב ושוב את הקביעה הזו, הנכונה כשלעצמה, כאילו בכך שהשתננו הפרנו איזה צו, הפרנו מיתוס, הפרכנו דימוי, בגדנו בייעוד, שברנו חלום. מה רוצים? שניוותר כפי שהיינו לפנים רק כדי שיוכלו להתגאות בנו, ולהציג אותנו כמוצג ארכיאולוגי או אידיאולוגי? קיבוצים שהשתנו עשו זאת מאחר שרוב מספיק של חבריהם  רצו בשינוי והצביעו עליו. השינוי היה נכון מתאים להם. הם שינו את אורחות החיים תוך כדי שינוי הצופן הגנטי שלהם. הם עשו זאת משום שהרוב המכריע בהם לא רצה להיוותר רק עם ברירות מחדל אלא עם אפשרויות בחירה נוספות. אכן, הקיבוצים - רובם - הם כבר לא מה שהיו פעם. זה טבעי, זה אנושי, וזה בעיקר בלתי נמנע,  גם לדעת מי שנזכרים בקיבוץ של פעם בערגה ובגעגוע וגם לדעת מי שרוצים לשכוח אותו.

 

העץ המאכזב

הילדה הקטנה והדקה חיבקה את  גזע העץ הגדול והעבה חזק חזק. הילדים שיחקו מחבואים והיא הסתתרה מאחוריו. עדינה ויפה כמלמלת משי היא מלמלה תפילה - רק שלא יגלו אותי. אחד הילדים גילה אותה. היא החלה לבכות והרביצה לעץ. העץ הזה מיועד להיעקר לטובת בית חדש שעתיד להיבנות במקום. בפעם הבאה, אם היא תיוותר עדיין קטנה מספיק כדי לשחק מחבואים, היא תמצא, כמשוער, מקום מסתור אחר. אולי מאחורי הבית לא יגלו אותה.

 

דפי מידע

מה מצב התשתיות, מי התגייס, מי השתחרר, כמה כסף הרוויחו הענפים, מה תכנית ההשקעות, מי נבחר לאיזה תפקיד, שעות הקבלה בכל בו משתנות באופן חד פעמי. מצבת כוח האדם בחינוך, הפסקת חשמל צפויה ביום ב', מהמרפאה נמסר שהשבוע לא יהיה רופא. הדברים הגדולים, הדברים הקטנים. הפרטים הטכניים,המהותיים. אדני הקיום, העוגנים.

 

נכתב בתאריך
4/3/2015הרשמה לניוזלטר שלנו