עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

לאן מכאן (72)

לאן מכאן (72)

מאת חן יחזקאלי, 25/2/2015

 

לקראת פטריוטיזם ישראל

 

 

(אני ישראלי. נולדתי) במדינה ששמה ישראל, אותו אופן שבו נולדים צרפתים בצרפת, איראנים באיראן. וכן, אני גאה בהיותי ישראלי ציוני... (מתוך הבלוג של מוחמד זועבי) אני גאה בישראליות שלי, אני גאה בציונות שלי, ואני גאה בערביות שלי. ואני גם, מכל לכל, אני גאה באנושיות שלי. (מוחמד זועבי, "עובדה", 12.01.15).

 

יום אחד אומר לי מאור בני האהוב: אבא, המצאתי מחשב שיכול לעשות הכל, שאתה ואמא תוכלו לבקש ממנו כל מה שתרצו! יום אחר הוא בא אליי עם: אבא, אני אמלא את הבית בכסף עד התקרה, שאתה ואמא תוכלו לקנות כל מה שתרצו! אני מקבל דברים אלה ברגשות מעורבים: מצד אחד אני אוהב את חירות המחשבה שלו ואת הנדיבות והאכפתיות שהוא מגלה כלפי אמו וכלפיי: מצד שני אני שואל את עצמי, האם אין לו פגם במה שקוראים, קשר עם המציאות?

 

ככה אני גם חושב על ההצהרות היצירתיות שמשמיעים המועמדים שלנו לכנסת ולראשות הממשלה. הינה, נתניהו מבטיח להביא שלום, והרצוג ולבני מבטיחים שבתוך שנה הם יעשו שלא יהיו יותר קשישים עניים. דרעי מבטיח שאצלו לא יהיו אנשים שקופים, ליברמן מבטיח שלא יישב עם מרץ, לפיד מבטיח שלא יחלק את ירושלים, טיבי מבטיח שלא יישב בקואליציה, וככה זה הולך. למי שדברים אלה משעשעים אותו אסף נחמיה גרשוני-איילהו את כל ההבטחות שניתנו עד עתה במערכת הנוכחית

 

הבטחה היא צורה של הצהרה מופלגת. במקום להגיד, "הלוואי שיבוא שלום", או "אני מייחל לשלום", או "אני קורא בזאת לאויבינו לשאת ולתת על שלום", אומרים: "אני אביא שלום". זהו המאצ'ואיזם הישראלי כולו על רגל אחת: להבטיח את הירח במקום עשר לירות, ובסוף לא נותנים לא את הירח ולא עשר לירות, אלא שולחים את הבנים להיהרג בעוד מבצע צבאי שנכפה עלינו שלא באשמתנו: ובכלל, כלום אף פעם אינו באשמתנו. כולנו שרוליק התם והתמים, שרק רוצה בטוב, תמיד, ואינו עושה רע לאיש מיוזמתו. אחד הביטויים המוצלחים ביותר ליחס זה של התנערות מאחריות שייך לגולדה מאיר זכרה לברכה, שאמרה: לעולם לא אסלח לערבים על שאילצו את ילדינו ללמוד להרוג אותם.

 

נכתב בתאריך
25/2/2015הרשמה לניוזלטר שלנו