עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

אדום מבפנים

אדום מבפנים

מאת עזרא דלומי, 27/1/2015

 

על הגזרה שממנה צריך לבוא מזכיר התנועה הבא; על הדמיון בין בחירות 1981, ל-2015; ועל הנישואין העקרים בין מרצ לקיבוץ הארצי

 

מזכ"ל התנועה הבא: צאו מהקופסה

 

אינני מאלה המתלהבים מכל ציוץ על "חדשנות", "הצערה", "ריענון" ועוד מיני ביטויים שנועדו לדחוק את הוותיקים החוצה. מצד שני, אני גם נגד עסקנות נצחית, גם כשהיא מתקראת "שליחות". די מ"עוד מאותו דבר”. בתנועה צריך שתהיה קצת תנועה, קצת זרימה. תנועה זה ההיפך ממים עומדים.

 

הדברים הללו נכתבים בהקשר של בחירת מזכ"ל תנועה חדש, עם עזיבתו של איתן - החברים הכריחו אותי - ברושי לכנסת (שיהיה בהצלחה). הדברים הללו נכתבים בניסיון להרגיע ממשחק הכיסאות המוזיקליים שמתנהל בשנים האחרונות בין בעלי התפקידים בתנועה בנוסח "נבחרנו לכל החיים מן הג'וב ישחרר רק המוות." ג'וב, לא סתם. ג'וב במובן של דין התנועה...

 

יש היום עשרות צעירים (צעירים? חלקם כבר בעשור החמישי לחייהם) בקיבוצים העירוניים ובקומונות הבוגרים שניתן למצוא מי מבניהם שייקח על עצמו את תפקיד מזכיר התנועה המתפנה, כאחד מצוות, לא כטיסת סולו, ובמודל של שליט יחיד כפי שקורה היום.

קיבוץ פלך. לחפש דור חדש של פעילים בקיבוצים החדשים

 

הם הרבה יותר שריריים מבחינה רעיונית; הם מסמלים את "היציאה החוצה" אל הציבור הישראלי - מן ההיבטים הפוליטיים והחברתיים - לא כקבוצת אינטרס הארוזה בחבילת "המרחב הכפרי" ו"שימור הזכויות"; והם היו ממובילי המחאה החברתית שהקיבוצים די הדירו רגלם ממנה. הם אנטי מגזריים, חפים מהגישה הסקטוריאלית שדבקה בקיבוצים, הם עם הפנים החוצה.

 

נכון, מדברים היום על התבגרות מאוחרת, על דחיית הכניסה למעגל האחריות, על צעירות הנמשכת עד גיל ארבעים ועוד מיני אבחנות, המכשירות תפיסה שמי שעוד לא בן חמישים, הוא חסר ניסיון. מצד שני, די לראות איזו עבודה מצוינת עושים כמה חברי כנסת שהם בני שלושים פלוס-מינוס. וגם אצלנו די לראות את ההישגים של כמה מחברי תנועת הבוגרים ומעגל הקבוצות במאבק על התאגדות עובדים ובהקמת קואופרטיבים. כך שזה לא עניין הגיל, בכלל לא.

 

אם דנים ברצינות בתנועה החוזרת לעצמה, תנועה שמתחברת לסביבתה, תנועה ששבה אל ערכיה, תנועה כגורם משפיע ומעצב, לא תנועה שהיא רק לובי, ראוי שיוביל אותה מי מבין אלה שמממשים את השאיפות הללו ביום-יום. צאו אל מחוץ לגדר. יש רשימת מועמדים ראויה בתנועות הבוגרים, הקיבוצים העירוניים, מעגלי הקבוצות, איך שלא תקראו לזה. חפשו שם את המזכ"ל הבא.

 

אנחנו הילדים של קיץ שנת 81

 

וותיקים שבינינו - היום אסור לומר זקנים - מערכת הבחירות הנוכחית היא מסע של 34 שנים אחורה בזמן. אל הקיץ הלוהט של 1981. אל מערכת הבחירות ההיא.

 

יש כל כך הרבה מאפיינים דומים: אז הסית בגין נגד הקיבוצים והטיח בהם את עיירות הפיתוח; היום מסית נתניהו נגד המחנה הציוני ("מחנה אנטי ציוני"), בעיקר בנבחר הערבי שלו, זוהיר בהלול, כדי לפגוע בלגיטימיות של יריביו; גם אז היה מבצע צבאי מורכב - הרבה יותר מהנוכחי - בתוך מערכת הבחירות, שגרם לאנשים, אולי משיקולי הבחירות שלהם, לתהות לגבי העיתוי; גם אז היה באזזז באוויר ש"די, אי אפשר להמשיך כך" ותחושה שזה סוף שלטון הליכוד, שגובתה בסקרי דעת קהל.

 

ולא רק בסקרים, אלא גם במדגם הבחירות של חנוך סמית, שהעניק לפרס את הניצחון.

 

בחירות 1981. בחצות התהפכו התוצאות

 

במערך מיהרו לחגוג. רבין ופרס התנשקו במופע של ידידות רגעית, וישראל פלג, ראש לשכתו של פרס, מיהר להכריז (באנגלית, לעיתונות הזרה): "גבירותי ורבותי קבלו את ראש הממשלה הבא של ישראל".

 

אלא שמקץ כמה שעות, הגיעו תוצאות האמת, שניכו אחוז אחד מהמערך וקבעו כי בגין ניצח. בערב ההוא קיבל פרס את הכינוי "ראש ממשלת סמית".

 

כיום כשהסוקר הבולט נקרא ד"ר קמיל פוקס, חשוב להיזהר כדי שדברים לא "יצאו בפוקס" ושבוז'י - סליחה יצחק - לא יהיה רק ראש ממשלת פוקס. בבחירות ההן, כמדומני, טבע ד"ר יוסף בורג, אלוף הרפליקות, את המשפט האלמותי: "מדבר סקר תרחק".

 

משבר נישואין

 

העסקה שעבדה יפה בין הקבה"א למרצ - תנו משאבים ופעילים, קבלו מושבים בכנסת ומוקדי כוח - כבר לא כל כך עובדת. אם לא תתחולל הפתעה מרעישה, נראה שגם בכנסת הבאה לא יהיה ח"כ קיבוצי מטעם מרצ. מרצ מניה ראויה, אלא שמאז מפלת שלושת המנדטים בבחירות 2009, היא לא מצליחה לחזור לעצמה. יש איכות, אין כמות. ועכשיו, צרה צרורה, מפלגת העבודה, בחרה רשימה עם הרבה מאפייני מרצ בהרכבה ועלולה לגזול את כבשת הרש. לו אילן גילאון עמד בראש מרצ, ניתן היה לבדל יותר בין השתיים. המודל של מפלגה ותנועה קיבוצית בליבה כבר לא מתקתק. התנועה נחלשה וגם חבריה כבר לא מתייצבים "שכם אחד". הקבה"א במרצ הוא רק משל. הנמשל הוא תנועת העבודה כולה שצריכה לחשוב מחדש על דפוסי הארגון הפוליטי שלה.

 

מרצ. הקיבוצניקים נדחקו מן הרשימה

 

חילופי שגרירים

 

שלוש שנים לאחר שמונה בוגי לשגריר הנוער העובד בליכוד, מונתה ציפי לשגרירת אצ"ל בעבודה.

 

מתוך הזמן הירוק

נכתב בתאריך
27/1/2015הרשמה לניוזלטר שלנו