עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

קטנות קיבוציות/ זרע התקווה של יוניש

קטנות קיבוציות/ זרע התקווה של יוניש

מאת אברהם שרון, 26/1/2015

 

אנשים זעקו את כאבם ובקול רם אף יותר את אמונתם כי חיים של קיום משותף לא רק חיוניים והכרחיים אלא אפשריים

 

"צועדים יחד לעתיד משותף" היא תנועה שיזם והקים יעקב יוניש מבית השיטה, איש עסקים, יזם, חולם ומגשים, אדם אשר אין במילון העברי של אברהם אבן שושן די מלים כדי להיטיב לתארו באמצעותן. זו תנועה אזרחית יהודית-ערבית, אשר מטרתה קידום חיים משותפים של יהודים וערבים במדינת ישראל.

 

ביום רביעי שעבר היא ערכה בהיכל התרבות בעפולה כנס לסיכום חצי שנת הפעילות הראשונה שלה ותחילת ההחתמה על אמנה חברתית. יוניש מקווה, כי בתוך שלושה חודשים יחתמו עליה כ- 10,000 איש. הכנס התקיים בערב, שבו שרר בחוץ קור-שלגים, אבל האווירה החמה ששררה באולם הפשירה אותו ואת הלבבות. נכחו במפגש שייחים מהפזורה הבדואית בנגב, אימאמים מכפרים ערביים בגליל, מתנדבים צעירים מופלאים מגן נר ומקיבוץ פלך, חווה אלאמו מבית שאן, שעלתה כילדה בת 10 מאתיופיה ללא הוריה ושרדה במדבר המצמיא והממית כנגד כל הסיכויים (היא הקימה את כפר "ביתא ישראל", מרכז תרבות ומורשת של יהודי אתיופיה בבית שאן), יהודים, ערבים נוצרים ומוסלמים, בדואים, דרוזים. אנשים דיברו מעומק הלבבות הפצועים והמדממים שלהם. היו שזעקו את כאבם ובקול רם אף יותר את אמונתם כי חיים של קיום משותף ( הכול כפרו בביטוי דו-קיום והעדיפו על פניו את הקיום המשותף) לא רק חיוניים והכרחיים אלא אפשריים.

 

"הרוב מתון אבל דומם"

 

איל בצר, ראש המועצה, שבירך בכנס, אמר שהוא שולל את האמרה לפיה "נגזר עלינו לחיות ביחד עם הערבים", "לא נגזר", אמרה "יש לנו זכות לחיות עמם". באמנה החברתית נכתב, בין השאר: "אנו דורשם כי חילוקי הדעות בין רוב למיעוט ובין קבוצות באוכלוסייה ילובנו ללא כל אלימות לסוגיה, תוך כיבוד החוק והזכות לחופש הביטוי, כמצופה מחברה דמוקרטית. במציאות חיינו כאן והיום, ולנוכח הקיטוב המקצין בין המגזרים, ובמיוחד בקרב מיעוט של הרוב הדומם בשני המגזרים, אנו רואים חובה לחזק את הכוחות המתונים בחברה, ולהשמיע את קולו של הרוב הדומם בשני המגזרים - הקול שכמעט אינו נשמע את עולים ומתגברים רעשי העוינות והשנאה. נפעל יחד לחיזור הרוב המאמין בערכי הדמוקרטיה, ונשתדל להניעו להשמיע ברבים את עמדותיו ולחזק את השפעתו".

 

באמונה בלתי נלאית חורש יוניש את המדינה לאורכה ולרוחבה ומקים תאים וקבוצות של מתנדבים באזורים השונים. זה בזה נמהלו הכאב והזעם עם האמונה והתקווה כאשר תפילה לחיים משותפים המבוססים על אמון וכבוד הדדי תוך שוויון זכויות מלא נשזרה ברקמה האנושית, כחוט השני. "הרוב מתון אבל דומם", היטב להגדיר אותנו מי מהדוברים.

 

כמו זרע שנטמן באדמה הצחיחה של העוינות, גזענות, האלימות והשנאה, כנגד רוב הסיכויים, התקבצו בהיכל התרבות בעפולה אנשים המאמינים, כי אולי היעדר ההשלמה עם המצב והתקווה- החזקה בעיקר בגלל שהיא נואשת - כי גשם חם וטוב ילחלח אותה טיפה וינביט מתוכה את ניצני השינוי ההכרחי, שאינו סובל דיחוי. יוניש, בלהט מופלא, לא יניח לסיכוי לחמוק. הוא לא הסמיך אותי לעשות זאת אבל אני מרשה לעצמי לבקש מכם ליצור עמו קשר כדי לצרף את חתימתכם על האמונה ומי מכם שירצה או יוכל להצטרף כמתנדב ל"צועדים יחדיו לעתיד משותף", יבורך בכל ברכה .

 

יוניש - 052-3311177, yonish41@gmail.com

מתוך הזמן הירוק

 

נכתב בתאריך
26/1/2015הרשמה לניוזלטר שלנו