עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

בשבילי זאת לא חזרה, כי אף פעם לא עזבתי

בשבילי זאת לא חזרה, כי אף פעם לא עזבתי

מאת עזרא דלומי, 15/1/2015

 

בבחירות הקודמות במרצ, הפרידו 20 קולות בין אבו וילן לבין המקום שממנו מגיעים לכס הנחשק. עבורו זאת לא חזרה, אלא המשך מן הנקודה ההיא. וילן: "אני סופר כמה נציגים יש למתנחלים יש בכנסת ומגיע ל-13. לנו אין אף אחד, וזה לא הגיוני"

 

בפתח הריאיון, אני שואל את אבו וילן על הדחף שלו לחזור לפוליטיקה. הוא די משתומם על השאלה: "מעולם לא עזבתי", הוא אומר, "הייתי בכנסת מ-1999 ועד 2009, ב-2013 התמודדתי שוב וחסרו לי רק 20 קולות כדי להיכנס. עכשיו אני חוזר ומתמודד.

 

"החור" בין 2009 ל-2013, קרה עקב המפלה הגדולה שבה המפלגה זכתה בשלושה מנדטים ובקושי עברה את אחוז החסימה; "החור" מ-2013 עד היום הוא סוג של תקלה. עוד עשרים קולות והוא היה בפנים.

 

את פסק הזמן הזה מן הכנסת - הוא מקווה שזה פסק זמן - ממלא וילן בעיסוקים פוליטיים-ציבוריים אחרים: הוא מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, הוא יו"ר הוועידה של מרצ ונציגה בחו"ל. בזירה התנועתית הוא יו"ר קרן חבצלת, והביתית - יו"ר כלכלי של נגבה.

 

בעבר כיהן כמזכיר תנועה (1996-2000), כמרכז משק, כמזכיר החטיבה הצעירה בקבה"א, וכשליח התנועה בארה"ב. בצבא שירת ב"יחידה". עוד פריט ברזומה שלו: הוא היה ממייסדי שלום עכשיו, אבל הוא לא "רומנטיקן של פלסטינים", ככתוב, בצדק, בוויקיפדיה. אבו שייך לאלפיון התנועתי שחייו מתנהלים כמסע בין תפקידים ("מגיל 27 אני בפוליטיקה"). באביב שעבר הוא העביר בהרוורד קורס על הסכסוך במזה"ת ומתאר זאת כחוויה מיוחדת.

 

כל כך הרבה שנים בפוליטיקה, לא הגיע הזמן לתת לאחרים?

"לכנסת הקודמת נכנסו לרשימת מרצ פנים חדשות, כך שאיננו קופאים על השמרים. במרצ 80% מהאנשים אומרים שהצבעתם היא תלוית רעיון ואידיאולוגית, פחות על בסיס אישי, כך שהמרכיב הפרסונלי הוא פחות דומיננטי אצלנו".

 

אז איך קורה שח"כ פעיל מאוד כמו ניצן הורביץ נפלט כל כך מהר מהרשימה?

"ניצן היה חבר כנסת מעולה, אבל הוא לא פקד מספיק אנשים. בסוף צריך ידיים. אנשים שלו לא נכנסו לוועידה שזה הגוף הבוחר. הוא הבין שהוא לא יזכה שם לתמיכה ופרש. לדעתי, הוא גם נחבל מאוד בהתמודדות נגד חולדאי על ראשות עיריית תל-אביב. אנשים ארבו לו".

 

במרצ שיטת הבחירות מורכבת. אולי צודקת יותר מבחינה ההיגיון המתמטי שלה, אבל מורכבת. אלף חברי הוועידה בוחרים את המועמדים לכנסת ברשימה המחולקת לחמישיות, כשכל מועמד מחליט באיזו חמישייה להתמודד. בכל חמישייה יש שריון לנשים, יש שריון לערבי וישנה שיטת ניקוד למתמודדים שכשלו בחמישייה הראשונה ורצים גם בשנייה. כל זה כשהקרב הוא על ששה-שבעה מקומות שמנבאים הסקרים, כשהראשון כבר תפוס ע"י היו"ר. צריך מחשב על כדי ללמוד על הסיכויים.

 

***

אבו וילן בן וחבר נגבה (63 + 2+ נכד) הוא הקיבוצניק היחיד שרץ בחמישייה הראשונה והוא מקווה ליהנות ממנת הברזל של רוב חברי הקיבוצים בוועידה, המהווים 17% ממנה, אף כי ברור לו שימי ההצבעה האוטומטית ו"ההתייצבות כאיש אחד" חלפו-עברו. עם זאת, הוא מאמין שהמצב שהיה בקדנציה האחרונה בכנסת, שלראשונה בהיסטוריה לא כיהן בה אף חבר קיבוץ, יגרום הפעם לחברי הקיבוצים לצאת מאדישותם ולהתייצב. וילן: "אני סופר כמה נציגים יש למתנחלים בכנסת ומגיע ל-13. לנו אין אף אחד, וזה לא הגיוני. בלי ייצוג בכנסת אנחנו מאבדים את היכולת להשפיע".

 

יש דילים?

"תמיד יש דילים שנקראים בשפה מכובסת 'הבנות'. בפורום בוחר של אלף אנשים קל יותר לעשות אותם מאשר בפריימריז של עשרות אלפים, אבל גם ככה לא תמיד זה עובד. אישית הייתי מעדיף שבמרצ יהיו פריימריז ולא שהוועידה תבחר".

 

אני מספר לו שאיתן ברושי, מרבה לדבר על רצונו להיות שר החקלאות ושואל לגבי אפשרות של קרב ביניהם על התיק, אם וכאשר.

 

וילן: "אינני יוצא בהצהרות על ענייני שרות. אני מקווה שתיווצר סיטואציה שבה כחלון וליברמן לא ימליצו לנשיא על איש ואז תיאורטית יש סיכוי שהרכבת הממשלה תוטל על הרצוג. אם זה יקרה, אסור לפספס את ההזדמנות גם במחיר של תשלום לחרדים. יש הכרח להתניע את התהליך מדיני. גם אם לא נגיע לפתרון, זה יאפשר לנו לצאת מהבוץ".

 

יש סיכוי להגיע לפתרון?

וילן משיב באנקדוטה: "שמעתי את הנאום המאוד יוני של אולמרט על הקבר של בן-גוריון. אמרתי לו שעם נאום כזה הוא יכול להיבחר במרצ, אבל רק במקום השני, כי זה קיצוני מדי בשביל המקום הראשון ... אבל אולמרט עשה מהלך חכם. לפחות תדע כל אם עברייה שניסינו. זה גם הביא לתמיכה בינלאומית. אני מאמין שבעתיד ניתן להגיע להסדר, צריך להושיט יד ברצינות, אחרת נפסיד את העולם ונתגלגל למצב של דרום אפריקה".

 

מה עמדתך בנושא הפנסיה בקיבוצים?

"הייתי בין אלה שתיווכו בין ועדת גילאון לתנועה. הפשרה שהושגה היא הגיונית. היעד הוא 50% מהשכר הממוצע במשק ויש התקדמות לכיוון הזה".

 

לסיום אני תוהה באזניו כיצד זה מרצ, שמציגה כרטיס ביקור חברתי, נאלמה דום בפרשת "מק-דונלד", שם המנכ"ל עמרי פדן - בשר מבשרה של מרצ (ושותף של וילן להקמת שלום עכשיו) - מנהל קרב מר נגד העובדים ומונע מהם להתארגן.

 

"אני לא מבין את חברי עמרי פדן", אומר וילן. "זכות ההתאגדות היא אלמנטרית. כל ההסברים שלו אינם משכנעים. הוא צריך לתת להם להתארגן. שערה משערות ראשו לא תיפול אם הם יתארגנו. אני נמצא בצד האדום וקשה לי עם זה".

 

ממוזרויות הבלגן של הבחירות המפלגתיות: מקומו של הקיבוצניק בעבודה משוריין; מקומו של הקיבוצניק ב"יש עתיד" תלוי ביו"ר; רק מקומו של הקיבוצניק במרצ תלוי בבוחר.

 

וילן: למתנחלים 13 ח"כים - לנו - אין אף אחד

נכתב בתאריך
15/1/2015הרשמה לניוזלטר שלנו