עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

תשבח או לפחות תשתוק

תשבח או לפחות תשתוק

מאת אבישי גרוסמן, 24/12/2014

 

תהליכי השינוי מעודדים מנזרי שתקנים שבאים במקום חברה חושבת ותוססת

 

במציאות בה אנחנו חיים בימינו אלה עדיף לשבח או לפחות לשתוק. מה ייצא לבן אדם וכמובן גם לעיתון אם ישמיע ביקורת על הממסד המקומי או על הממסד התנועתי. רק נזק או במקרה הטוב התעלמות כאילו לא נאמרו או נכתבו הדברים. רבים מבין העומדים בראש המערכת הקיבוצית או התנועתית אינם אוהבים ביקורת על עמדותיהם וכמובן לא על ביצועיהם. ולכן הולכת המתפשטת תופעת "שתיקת הכבשים" או במקומה מופיעות מילים מכובסות היוצאות מבית מדרשו של ריצוי ההנהגה, המוליך לעיתים לקבלת טובות הנאה מסוגים שונים.

 

בעבר כאשר הקיבוץ היה עדיין קיבוץ והתנועה הייתה עדיין תנועה, התברכה התנועה הקיבוצית בשורה של כתבי עת שבאמצעותם הביעו החברים את עמדותיהם בנושאים שונים. נכון, גם אז היו רבים שכתבו את מה שהמנהיגים רצו לשמוע. אבל היו גם כאלה שהשמיעו את ביקורתם על ההנהגה המקומית או התנועתית. זירות הביטוי הרחבות יותר, המגוונות יותר אפשרו, גם לאלה שחלקו על דעותיהם של חברי המנהיגות המקומית או הארצית להשמיע את עמדותיהם באחד מתוך שלל כתבי העט אותם הוציאה ותחזקה התנועה או הקיבוץ הבודד.

 

דמוקרטיה במיטבה אמורה לטפח ביטוי חופשי של דעות שונות, חלקן משבחות וחלקן ביקורתיות. פיתוח אוטונומיה ועצמאות מחשבתית זקוק למפגש עם דעות שונות בתחומים שונים ומגוונים. אחריות רבה מוטלת על ההנהגות המקומיות וכמובן גם על ההנהגות התנועתיות, אחריות שבאה לידי ביטוי בטיפוח אמצעי תקשורת מקומיים ותנועתיים וכמובן מתן עידוד ותמיכה לכותבים או מביעים בעל פה, דעות המפרות את הדיון המתרחש.

 

צמצום היקפיו של עיתון "ידיעות קיבוץ", כולל פיטוריהם של חלק מהעיתונאים העובדים בו, מנוגד באופן מוחלט למגמה הרצויה.

  

תהליכי השינוי מעודדים מנזרי שתקנים שבאים במקום חברה חושבת ותוססת.

  

רוב חברי הקיבוצים משלימים עם תהליך זה בעוד מביעי הדעה בכתב ובעל פה הולכים ומתמעטים עד שיידומו כליל.

 

נכתב בתאריך
24/12/2014הרשמה לניוזלטר שלנו