עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

מודעות למציאות

מודעות למציאות

מאת אבישי גרוסמן, 4/11/2014

 

השילוב של יהודים וערבים כאן בארץ ישראל, הוא שילוב היכול להניב תוצאות טובות יותר מכול חלופה אחרת

 

עמיקם אסם צודק. אנחנו חיים במסגרת מדינת ישראל כבר מעל שישים וחמש שנים במדינה דו לאומית. עשרים אחוז מאזרחי ישראל אינם נמנים על הלאום היהודי, רובם ערבים מוסלמים ומיעוטם נוצרים, דרוזים וצ'רקסים.

 

על פי הגדרת מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית מיעוט גדול זה אמור להיות שווה זכויות וחובות לאזרחים ממוצא יהודי. האם עיקרון דמוקרטי זה מתקבל בהבנה וברצון על ידי חלק גדול מאזרחי ישראל היהודים? ספק גדול. רבים מאזרחי ישראל היהודים רואים את ישראל קודם כול כמדינה יהודית ורק בעדיפות שנייה כמדינה דמוקרטית בה אמור להיות שוויון זכויות גמור לכול האזרחים החיים בה ללא הבדל דת מין וגזע.

 

הביטוי לשוויון זכויות במסגרת מדינת ישראל אינו רק פיזי ומשפטי אלא גם במוקדי הזדהות המביאים לידי ביטוי את הזיקות ההיסטוריות והעכשוויות למדינה בה הם חיים ומתפקדים.

 

החובה לאפשר למיעוטים את תחושת שוויון הערך מוטלת קודם כול על הרוב ובמציאות בה אנחנו חיים הכוונה היא לאזרחי ישראל היהודים. מסתבר שלא רק "נפש יהודי הומייה" כפי שאנחנו נוהגים לשיר במסיבות חגיגיות, אלא גם לאזרחי ישראל שאינם יהודים יש עולם פנימי שהוא לעיתים סוער, אוהב כמהה והומה, כמו עולמנו שלנו, אזרחי המדינה היהודים. חשוב תמיד שנזכור את הכלל הקובע: מה ששנוא עלייך אל תעשה לחברך". האם אנחנו, אזרחי ישראל היהודים היינו רוצים שהמנון מדינת ישראל יביא לידי ביטוי רק את הכמיהות של הערבים החיים לצידנו כאן במדינה המשותפת לשני העמים החיים זה לצד זה במדינת ישראל? התשובה לשאלה רטורית זאת היא שלילית מוחלטת.

 

והסיבה היא שמילות ההמנון הן ביטוי שירי לצורך בזהות לאומית ייחודית ומוגדרת. לא מפתיעה היא העובדה שרבים מקרב הערבים אזרחי ישראל מתנגדים לשיר את ההמנון הישראלי, התקווה, המביא לידי ביטוי רק את כמיהתם של היהודים תושבי ישראל למדינה ייחודית משלהם.

 

רבים מאזרחי המדינה, יהודים וערבים היו אולי מעוניינים שבני העם השני, יהודים, או לחילופין, ערבים יהגרו מהארץ או יתאדו בדרך פלא. והתוצאה: הארץ תתרוקן מבני העם השני. ובא לציון גואל. אלא שהזיה זאת אין לה שום סיכוי להתגשם במציאות. וטוב שכך. השילוב של יהודים וערבים כאן בארץ ישראל, הוא שילוב היכול להניב תוצאות טובות יותר מכול חלופה אחרת.

 

נראה לי שהתאמת מילות ההמנון של מדינת ישראל למציאות הדו לאומית הריאלית של ישראל באלף השלישי בה חיים אלה לצד אלה אזרחים ישראלים בני עמים ודתות שונות בשוויון זכויות מלא, יכולה להוות התחלה הוגנת וחכמה לדרך חדשה בה נצעד יחד יהודים והערבים כאן בארצנו המשותפת.

 

למאמרים של אבישי גרוסמן
נכתב בתאריך
4/11/2014הרשמה לניוזלטר שלנו