עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

אדום מבפנים / בעזרת השם

אדום מבפנים / בעזרת השם

מאת עזרא דלומי, 29/7/2014

 

זר"ש (זרם שיתופי) היה שם לא מוצלח ומט"ש (מטה שיתופי) עוד פחות. את הקיבוצים השיתופיים, העירוניים וקומונות הבוגרים יש לאגד תחת השם "מעגל הקיבוצים והקבוצות" 

 

בשיעורי תקשורת מלמדים על חשיבותה של הכותרת שצריכה לצוד את עין הקורא ו"להכניס" אותו לכתבה או למאמר שמתחתיה. עוד מלמדים שאם יש קושי למצוא כותרת טובה וממצה, התואמת את תוכן המאמר, נראה שיש בעיה עם המאמר עצמו.

 

הדברים הללו נכתבים בהקשר של השמות המוזרים מעט שאימצה לעצמה התארגנות הקיבוצים שיתופיים בתנועה: מקודם זר"ש (זרם שיתופי), שם שקשה לעכל ולא רק בגלל שכך קרוי אחד מבני  המן; וכיום מט"ש (מטה שיתופי), שם שאיננו תואם במדויק את הגוף שעל שמו הוא קרוי.

 

השם זרם שיתופי (זר"ש) נולד לפני כעשרים שנה, עם התאגדותם של כשלושים קיבוצים שיתופיים למעגל פנים תנועתי. השם "קיבוץ שיתופי", כפי שנקראו קיבוצי הזרם, נועד ליצור בידול ולומר שהזרם האחר, המופרט, הוא של קיבוצים "לא שיתופיים". אלא שקיבוץ מעצם הגדרתו הוא שיתופי. קיבוץ ושיתוף חד הוא. וכך, פרדוקסלית, בשם "קיבוץ שיתופי" הובלעה במשתמע אמירה שקיבוץ יכול להיות גם לא שיתופי. אנשי פרסום היו  מסבירים שזה פוגם במותג "קיבוץ". 

 

אחר כך, עם הקמת גוף רחב יותר של קיבוצים שיתופיים, שכלל את קיבוצי הזרם השיתופי ואת הקיבוצים השיתופיים שלא היו חברים בזרם, נבחר להתארגנות החדשה השם "המטה השיתופי", או "המט"ש". 

 

חוץ מבעיה בעברית, שהרי מטה הוא מזכירות או הנהלה של ארגון ולא הארגון עצמו, השם מט"ש הוא חסר השראה ומזכיר את מנהל התשלומים (מת"ש) הצה"לי.

***

ערב הכינוס השנתי של המטה השיתופי, בספטמבר הקרוב במשמר העמק, מוצע בזה לרענן את שמה של התארגנות הקיבוצים המקיימים אורח חיים שיתופי שוויוני באופן שיתאים לה ויגדירה כהווייתה. השם החדש ראוי שייצג גם את מעגל הקבוצות - קומונות הבוגרים והקיבוצים העירוניים - הנמצא בזיקה עם המטה השיתופי.

 

פעם היה לנו "איחוד הקיבוצים והקבוצות". מתאים מאוד שיהיה לנו עכשיו "מעגל הקיבוצים והקבוצות". גם קיבוצים, גם קבוצות, גם תרבות המעגל. שם קולע ומשקף.  

 

מתוך "הזמן הירוק"

למאמרים של עזרא דלומי
נכתב בתאריך
29/7/2014הרשמה לניוזלטר שלנו