עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

קצרים על הקיבוץ (12) - בעקבות המצב

 

27.7.2014

 

 

קצרים בעקבות המצב

 

 

 

לפני כחודש נחטפו גיל-עד שאער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח בדרכם חזרה הביתה מבית ספרם. כולנו התאחדנו בדאגה לגורלם, בעצב עם מציאת גופותיהם והשתתפנו באבלן של המשפחות האצילות. בתגובה מפתיעה- נחטף ונרצח בצורה מזעזעת מוחמד אבו חדיר משועפאט. מעשי תג מחיר הפכו בחמש השנים האחרונות לעניין שבשגרה.מידי כמה זמן אנחנו מתעוררים לאירוע נוסף.

 

וקולנו לא נשמע.

 

בשנים הארוכות בהן היינו עסוקים בעצמנו, בעיצוב צורת חיינו הפרטית והקולקטיבית, הפכו קבוצות אחרות בחברה למובילות דעת קהל בחברה הישראלית. שמאלנים שכמונו הפכו מוקצים והאלימות, מילולית ופיזית, משתלטת. עד כדי כך שכשאנשי השמאל מפגינים – לגיטימי להכותם באלות.

 

חשבנו שיש זמן. כשנגמור לפתור את בעיותינו נתפנה "לתרום לפתרון בעיות החברה והמדינה".

 

רצח הנער משועפאט, שנעשה בצורה כה מזעזעת והמאורעות שעוקבים אחריו בקצב מסחרר, העמידו אותנו על טעותנו: הזמן אוזל ובמהירות מסחררת. אם אנחנו רוצים להשפיע על מיתון ההתנהלות, לתת מרחב לדו קיום, עלינו לעשות זאת כאן, עכשיו ובגדול...מיעוט פאנאטי עלול לשנות את מציאות חיינו בצורה קיצונית ברגע שהנורמות נפרצות.

 

זו אינה השפעה על חברה הנמצאת מחוץ לנו. זו השפעה על החברה שאנו נמצאים בתוכה ומשפיעה על מציאות חיינו באופן קרוב ומוחשי. זה עיצוב העתיד המשותף לנו ולאזרחים האחרים של מדינת ישראל, השונים מאיתנו. קול השפיות חייב להישמע. זה מזמן לא מותרות...

 

בשיחות שהיו לי בימים האחרונים עם מספר חברי קיבוצים חשתי בהתעוררות מתרדמת ארוכה בה היינו כולנו שרויים, בחיפוש פלטפורמות להשפעה.

 

ברגע זה ראוי שנזכור את כוחנו וייחודנו כאנשים החיים בחברה שיתופית: אחד מיתרונותיו הגדולים של הקיבוץ הוא היותו גוף מאורגן בעל תקציב משותף המנוהל באופן דמוקרטי. חבריו יכולים, אם רק יבחרו בכך, להחליט לנצל חלק מתקציב זה לפעילות ממוסדת שתפעל כנגד האלימות ובעד חיזוק הדו קיום, בעד כינון עקרונות של צדק חברתי  וסולידריות החברתית.

 

קיבוצים יכולים להוביל פעילות שוחרת שלום עם ישובים ערביים השכנים להם.

 

הם יכולים לחבור לגופים הפועלים בתחומים שונים ולהעצים את פעילותם בדרכים שונות, בתמיכה כספית ובפעילות חברים

 

ובעיקר -  הם יכולים לאפשר לחברים מתאימים מתוך הקיבוץ להשקיע בפעילות זו את כל זמנם (שליחים - זוכרים את המושג?) ולייצר אפקט משמעותי- לבנות תכניות עבודה, להתמקצע, לרכז ולהוביל פעולות רבות משתתפים, לגייס אלפי מתנדבים וכל זאת לא כתחביב שאחרי שעות העבודה ולאורך זמן.

 

תאום בין הקיבוצים ונציגיהם לבין ארגונים אחים ותכלול העשייה למעשה אפקטיבי - ראוי שייעשה באמצעות התנועות הקיבוציות.

 

עלינו להשפיע על מציאות חיים שמאיימת לבלוע אותנו ולהוביל הבנה מורכבת יותר של המציאות ומגוון דרכי פעולה רחב יותר.

 

יש לנו כלים ייחודיים- צריך רק להשתמש בהם.

 

מאיה שפיר

רכזת המטה השיתופי

 

נכתב בתאריך
27/7/2014



הרשמה לניוזלטר שלנו