עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

קצרים על הקיבוץ (9) - חיזוק תחושת המשילות של הנהגת הקיבוץ הרחבה

 

23.6.2014

חיזוק תחושת המשילות של הנהגת הקיבוץ הרחבה

 

מבחינת ציבור החברים "הנהגת הקיבוץ" כוללת את כל ממלאי התפקידים אותם הם פוגשים ביומיום מהמזכיר ועד אחרון רכזי הועדות החברתיות.

 

את הצורך בתפקודם המיטבי של כולם ניתן לדמות לעקרון יסודות הקורט בגופנו - יסודות המצויים בכמות מעטה ביותר בגוף האדם, אך למרות כמותם המזערית, מחסור בהם יכול לחולל תגובות קיצוניות.

 

על פי אותו עיקרון, כשחוליה אחת בהנהגה הרחבה של הקיבוץ חלשה - היא עלולה לצבוע את ההנהגה כולה בחולשתה. בדרך כלל מופנית אז  אצבע מאשימה כלפי כל שדרת ההנהגה והאמון בכל ממלאי התפקידים וביכולתם "לשלוט במצב" נפגע.

 

על מנת לחזק את אותן חוליות חלשות, שכל שורת ההנהגה בקיבוץ תפעל כיחידה מתואמת לפי אותו קוד התנהלות ובכללי אתיקה אחידים, מומלץ לקיים פורום פעיל של כל ממלאי התפקידים החברתיים: לכל אותם אנשים שיצאו מעמדת "החבר הקטן" ועמסו על גבם אחריות המחייבת אותם להוות סמכות, בתחום מסוים, כלפי ציבור החברים.

 

בפורום זה יש מקום ללימוד משותף של כלי ניהול, לתאום דרכי טיפול בפניות חברים, לבניית נהלי תיאום והעברת מידע בין רכזי ועדות שמתקיים ביניהן ממשק קבוע וקביעת דרכי טיפול בנושאים בין תחומיים מיוחדים.

 

ניתן ורצוי להפוך פורום זה לפורום עמיתים, פורום המשתף ותומך בפתרון דילמות העולות מן המפגש עם החברים ממקום של בעל תפקיד ומייצר חזון משותף לכל אותם שותפים בהנהגת הקיבוץ בזמן נתון.

 

היזמה ליצירת הפורום וסדר היום שלו צריכים להיות בידי מזכיר הקיבוץ על מנת לבנות מערכת שלמה התומכת בפעילותו.

 

פורום כזה, המתנהל לאורך זמן ומתרגל את אופן קבלת ההחלטות על סמך ערכים, מייצר תחושת משילות ואמון ובמקביל מצמיח מתוכו חברים מודעים יותר ומנהיגי עתיד.

 

נכתב בתאריך
23/6/2014הרשמה לניוזלטר שלנו