עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

חיבור בין הרגל להשלמה
 

חיבור בין הרגל להשלמה

מאת אבישי גרוסמן, 28/4/2014

 

כמו שדיירי שכונות העוני לא מתמרדים נגד הממסד הישראלי המקפח כך גם חברי הקיבוץ ששכרם דל מתרגלים, משלימים ושותקים

 

בקיבוץ הדיפרנציאלי לא תתרחש מהפכה.  אפילו מרד של מקבלי המשכורות הנמוכות לא יתרחש.  בחלוף השנים  מסתבר שרוב רובם של החברים התרגלו למציאות החדשה וחלקם הגדול השלימו עם העובדה שחבריהם הנמצאים בעמדות הנהלה מקבלים משכורות גבוהות בהרבה מהמשכורת המוענקת להם.

 

יותר ויותר חברים שותקים את עלבונם ומשלימים עם העובדה שהחברים שלפני שמותיהם כתובה המילה מנהל מסוגלים להשיג רמת חיים גבוהה הרבה יותר ובעיקר לסייע לבניהם שחלקם חיים בקיבוץ ואחרים העדיפו את החיים מחוצה לו. מכאן שחוסר השוויון במציאות הקיבוצית "המתחדשת" משפיע גם על הדור השני ולפעמים גם על הנכדים המהווים כבר את הדור השלישי לשינוי.

 

כמו שדיירי שכונות העוני שחלקם רעבים ללחם לא מתמרדים נגד הממסד הישראלי המקפח אותם כך גם חברי הקיבוץ שמשכורותיהם נמוכות. מתרגלים, משלימים, שותקים את עלבונם ומנסים כול אחד בנפרד להשיג פירורים הנופלים משולחנם של החזקים בקהילה הקיבוצית. עוצמת ההרגל וההשלמה  מוליכה אל  "שתיקת הכבשים" ואל פירוק הסולידריות המעמדית של מקבלי המשכורות הנמוכות.

 

הבושה ומוסר הכליות נעלמו כבר מזמן מהחצר שפעם הייתה קיבוץ. חלק גדול מבעלי היכולת לא מרגישים בושה בגין זכויות היתר שמעניקים להם ההסדרים שבמסגרת הקיבוץ הדיפרנציאלי. אולי אפילו להפך.

 

כול מי שעיניו בראשו יודע שמאבק על הגשמת הזכויות של מיעוטי היכולת  לא יתרחש במציאות הקיבוצית החדשה. ההרגל, האינטרס האישי וההשלמה חזקים יותר מתחושת הקיפוח וחוסר הצדק המתקיימים במציאות הקיבוצית שהשתנתה.

 

בעלי המשכורות הגבוהות המוענקות להם מכספי הציבור הקיבוצי יכולים לישון בשקט. זכויות היתר שלהם מובטחות ואיש לא יאיים לפגוע בהן. וזאת בדומה לשכבות העשירות בציבור הישראלי שבטוחות שהעניים וחסרי היכולת לא ימרדו נגד המציאות המקפחת אותם. כי גם הם התרגלו למצבם והשלימו עם תוצאותיו. רצינו להיות כמו כולם כבר אמרנו?

 

 

למאמרים של אבישי גרוסמן
נכתב בתאריך
28/4/2014הרשמה לניוזלטר שלנו