עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

לאן מכאן (49)
 

לאן מכאן (49)

מאת חן חזקאלי, 23/3/2014

 

בני, אל תסמוך על מורינו, ועוד פחות מזה על מנהיגינו. כל עוד הדבר תלוי בהם, לא יהיה פה שלום לעולם

 

מאור בני האהוב התאהב בשחמט. המחשב מקל עליו את הלמידה בכך שצובע לו תמיד את המשבצות המותרות ומונע ממנו את האפשרות לעשות מהלכים אסורים. אני שמח על כך שהוא אוהב שחמט, ובמיוחד שהוא לומד לקבל הפסד בקלות. צר לי רק שהוא אינו לומד אנגלית. לפני מספר ימים שאלתי אותו: מה דעתך שנחזור ללמוד איך לדבר אנגלית ביחד? הוא חשב והשיב: קודם נגמור עם השחמט.

 

הרעיון לעשות סדר יום הוא הכרח בל יגונה בחיים: כשרוצים לעשות יותר מדבר אחד, אז אומרים, קודם נעשה אל"ף, אחר כך בי"ת וכן הלאה. אלא הוא גם יכול להיות כלי של הונאה עצמית, כי האל"ף תמיד מתחלף במשהו אחר שנעשה אל"ף, ואילו הבי"ת תמיד נשאר בי"ת.

 

אבל לפעמים הרעיון לעשות סדר הוא הכרח בל יגונה מסיבה נוספת, כי לפעמים יש סדר שמוכתב על ידי המציאות, יש דברים שאי אפשר לשות לפני שעושים דבר אחר, ולפעמים אפילו אין ניתן לעשות את הדבר האחר לפני שעושים דבר אחר נוסף וכך הלאה. יש אשר אומרים כי כאלה הם כל הדברים, ובאמת על כל דבר שעושים אפשר תמיד לדמיין דבר אחר שמאפשר אותו. למשל, שלפני שניתן לרקוד צריך ללמוד ללכת, ולכן זהו הסדר הנכון: קודם לומדים לעמוד, אחר כך ללכת, ורק אז לרקוד. אלא שזה אינו אמת: כל מי שמסתכל על תינוקות מגלה כמעט מיד שהסדר הוא בדיוק להיפך, כי תינוקות קודם לומדים לרקוד, אחר כך ללכת ורק אז לעמוד. זה אפילו הגיוני, כי הריקוד הוא דרך לערוך ניסויים בתנועה וביציבה, ולכן צריך לרקוד לפני שאפשר ללכת, וההליכה היא שימוש בתנועה כדי להימנע מליפול, ולכן צריך ללכת לפני שאפשר לעמוד.

 

יש כאן הרבה אפשרויות: אולי יש סדר נכון לדברים מסוימים, בעוד שלדברים אחרים אין סדר נכון; ואולי יש דברים שיש להם כמה סדרים נכונים; ויש דברים שאין להם שום סדר נכון ושום זמן נכון – כמו לומר לה שאינך אוהב אותה יותר, וכמו לדבר ההפוך – כלומר להגיד לה שאתה אוהב אותה – כי הזמן הנכון הוא כאשר יהיה לך מובטח שהיא תגיד שגם היא אוהבת אותך, ולכן אין זמן נכון. זהו אולי המאפיין המרכזי של הפחדנות: הפחדן אינו באמת פחדן, הוא בסך הכל אחד שמחכה לרגע הנכון, שזוהי התנהגות אחראית ורצינית ורציונאלית.זוהי התנהגות שמלמדים בבית הספר, כלומר שם מלמדים אותנו להתנהג בצורה אחראית ורצינית ורציונאלית, כלומר להיות פחדנים.

 

בבית הספר מלמדים שלכל דבר יש את הסדר הנכון, והזמן הנכון, והמורים יודעים מה טוב בשביל הילדים, כי החומר שלומדים בכל מקצוע, בכל שנה, בכל רבעון, בכל יחידת לימוד, בכל שיעור, ואפילו בכל חלק מן השיעור, עומד על מה שהיה לפניו ומשמש בסיס למה שיבוא אחריו, וזהו סדר שנקבע על ידי אנשים רציניים, לאור הניסיון המצטבר, ובהתייעצות עם מומחים, לאורו של הידע המתקדם ביותר, ומי אתה שתערער על כך. ובאמת אחד הדברים שהילד לומד למן תחילת כיתה אל"ף ועד לאוניברסיטה, זה להיות ילד טוב ולא לערער על סדר הדברים. התוצאה היא שכמעט כולנו תקועים עם תפיסות מעוותות על מהו סדר הדברים הנכון, שעולות לנו במחירים בלתי משוערים. לפני שאומרים למישהו שאוהבים אותו, צריך לוודא שהוא אוהב אותנו; לפני שמקבלים החלטה, צריך לדעת את הדברים לעומק; לפני שהולכים אחרי צו ליבנו, צריך ללכת אחרי צו מורינו; לפני שמתחילים לחקור במה שמעניין אותנו, צריך ללמוד מה שתכנית הלימודים מכתיבה; לפני שמבקשים עזרה, צריך למצות את כל האפשרויות להצליח בכוחות עצמנו; לפני שמנסים רעיון חדש, צריך להיות בטוחים שהוא טוב; לפני שמדברים, צריך לדעת על מה אנחנו מדברים; לפני שמביעים ספק, צריך לחזק את האמונה; לפני שנותנים אמון, צריך לקבל הוכחות; לפני שמתחילים משא ומתן לשלום, צריך שתהיה הסכמה על תוצאותיו.

 

מאור בני היקר. בעצמי איני יודע מהו סידרם הנכון של הדברים, וגם כשיש לי רעיון, איני ממליץ לך בהכרח לסמוך עליי. רק זאת אומר לך: אל תסמוך על מורינו, ועוד פחות מזה על מנהיגינו. כל עוד הדבר תלוי בהם, לא יהיה פה שלום לעולם.

 

 

למאמרים של חן יחזקאלי
נכתב בתאריך
23/3/2014הרשמה לניוזלטר שלנו