עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

אדום מבפנים

אדום מבפנים

מאת עזרא דלומי, 5/3/2014

 

על מחוז הקיבוצים ומפלגת העבודה - הזוג שנגמרה לו האהבה; על התעמלות בוקר שתציל את חייכם ועל נשיאים מטעם עצמם שמחפשים מדינה

 

1. מחוז אין חפץ

 

בדרך כלל, כשזוג מתכנס "כדי לדון ביחסים", זה אומר שיש בעיה. כשאין בעיה, אין סיבה לדון. זה לא אומר את ההיפך - שכשאין דיון - אין בעיה. לעתים יש בעיה, אך מעדיפים להשתיקה. קוראים לזה: העמדת פנים.

 

ההרהור הזה עלה אצלי במהלך ישבת מחוז הקיבוצים ביום 21.2.14, שהתכנסה לדון ב"יחסי הגומלין בין המפלגה לקיבוצים - תפקידם ומקומם של מפלגת העבודה, התנועה הקיבוצית ומחוז הקיבוצים במפלגת העבודה." כותרת ארוכה לבעיה ידועה.

 

מפלגת העבודה ומחוז הקיבוצים במפלגה הם זוג מסוכסך. כבר לא מעט שנים שהם אינם באמת ביחד. שומרים על קשר "בשביל הילדים", לא יותר מזה.

 

בבחירות הלפני אחרונות הייתה "הבגידה" הראשונה. מצד הקיבוצים. לראשונה, כמדומני, זכתה מפלגה אחרת - קדימה - לרוב בין חברי הקיבוצים. זאת הייתה בגידה מהדהדת. התופעה אפיינה לא רק את הקשר תק"ם - מפלגת העבודה. גם התפרים המהודקים בין הקיבוץ הארצי למרצ החלו להיפרם.

 

בבחירות האחרונות הייתה "הבגידה" השנייה: הפעם מצד מפלגת העבודה ומרצ. לראשונה לא נבחר בהן אף חבר קיבוץ לכנסת. ממצב של כ-10% ח"כים חברי קיבוצים, או חמישה שרים חברי קיבוצים שהיה בעבר הלא נורא רחוק, ירדנו לאפס.

 

***

תהליך הדעיכה הזה משקף את מהפך הזהות שעברו הקיבוצים. המעבר מחברה קולקטיבית מלוכדת סביב מכנה פוליטי משותף, לחברה מופרטת שבה כל אדם לעצמו.

 

ומשהופרטה ההוויה, הופרטה גם התודעה. תודעה מופרטת, היא תודעה מתפזרת, שפחות מכירה בחשיבותה של ההתארגנות. היא פחות סוציאל דמוקרטית. סוציאל דמוקרטיה בנויה על שיתוף וסולידריות בין האנשים, על ארגון ככוח משפיע.

 

משאלו פסו - פס גם כוחם הפוליטי של הקיבוצים ושל מחוזם. ההצבעה הקיבוצית נעה עתה בין "שמאל" (מרצ ועבודה); "מרכז" (קדימה) ו"מרכז ימין" (יש עתיד). אין מוקד מרכזי מלכד.

 

"דיון ביחסים" לא יחזיר את מחוז הקיבוצים למה שהיה. גלי ההדף של ההפרטה עשו את הקיבוצים לקולאז' מבחינה פוליטית. הרבה חלקי תמונה המודבקים זה ליד זה וזה על זה.

 

סוציאל דמוקרטים בעלי רצון וכוונות טובות, מוטב שיפסיקו לעסוק בשחזור המחוז ויקימו את המחוז הסוציאל דמוקרטי במפלגת העבודה (וגם במרצ). מחוז שיכיל את כל מי שרוצים שמאל ישראלי ראוי, בעל השקפה חברתית-כלכלית מדינית כוללת. מחוז הקיבוצים יהיה רלוונטי אם יפסיק לעסוק במעמדו, שלומו ושלום פעיליו, ויפעל - יחד עם בעלי ברית רעיוניים בקיבוצים העירוניים ובמחוזות המפלגה האחרים - למען הקמת גוש מרכזי בתוך מפלגת העבודה שיעצב את דרכה ויהווה בסיס להתחדשותו של השמאל הישראלי.

 

2. התעמלות בוקר 2014

 

המכוניות המתפוצצות חדשות לבקרים בשכונותינו השלוות, במסגרת תורנויות החיסול בעולם התחתון, כופות גם על אנשים תמימים וישרי דרך את הצורך להתגונן, להכין אמצעי מנע ואף להתפלל. לפעמים יש טעות בזיהוי, לפעמים יש תאונות עבודה, לפעמים זה מסלול הליכה של יעד לחיסול ואפשר לבחור עבורו סתם מכונית תמימה - שלך או שלי - כדי שתתפוצץ לידו. כך שכולנו חשופים.

 

תפילה תועיל, אם תישארו בבית. היא לא תבטל את האפשרות שתיפגעו אם תהיו בסביבתו של היעד. העולם התחתון איננו שומע תפילה. הוא אמנם מניח כיפה, בבואו לבית המעצר או לבית המשפט, אבל זה בשביל הקלה בעונש.

 

לכן, כדי להקדים תרופה למכה וכדי לשלב נעים עם מועיל, מומלץ בזה על התעמלות בוקר שתשמור לכם על שלמות הגוף, לא רק על הכושר.

 

הנה הצעה להתעמלות בוקר יומית:

רד במדרגות הבית בריצה קלה - הופ, הופ, הופ!
המשך בריצה אל מכוניתך והקף אותה חמש פעמים.
עבור לניתורים קלים ליד חזית המכונית - קפוץ, קפוץ, קפוץ, עמוד!
רד ל-5 שכיבות סמיכה: עלה וסובב ראש לימין; רד וסובב לשמאל
חזור על התרגיל מצדדיה האחרים של המכונית: עלה רד, עלה רד!
עבור לזחילת גחון צבאית מתחת למכונית, כדי לוודא שהכול נקי.
משסיימת, עלה בדילוגים כפולים במדרגות הביתה, הופ, הופ, הופ, הופ!
שחרר ידיים, הרפה רגליים, קנח במתיחות עד כאן תרגילנו להיום.
נשוב עם אותו תרגיל מחר.

 

 

3. נשיאים ורוח

 

א. מי פנוי באיילון? מחפשים נשיא למדינה

ב. אני לא סתם רץ לנשיאות, דולי בדקה בקלפים, בקפה עשתה מפה אסטרולוגית (פואד).

 

 

 

4. "חרופּ-פיקס"

 

הקיבוצים בעקבות קופיקס: יקימו את "חרופּ-פיקס", רשת צימרים ב-10 ₪ ללילה.

 

 

למאמרים של עזרא דלומי
נכתב בתאריך
5/3/2014הרשמה לניוזלטר שלנו