עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

שיתופי-חדשני / מר ארץ ישראל

שיתופי-חדשני / מר ארץ ישראל

מאת אורי הייטנר, 19/1/2014

 

אין מי שמזוהה יותר מעזריה אלון עם אהבת הארץ, עם ידיעתה, עם הגנת הטבע. הוא היה אנציקלופדיה לארץ ישראל. לזכרו

 

למעלה משלושים ספרים כתב עזריה אלון - ספרים עתירי מידע על ארץ ישראל ונופיה, פרחיה, ציפוריה, בעלי החיים שבה, ספרי ילדים וספרי צילומים ואף ספר אוטוביוגרפי, ספרו האחרון "טבע ואדם". אחד הספרים, קובץ מאמרים, מבטא בשמו את דמותו של עזריה - "כישרון לארץ ישראל".

 

אין מי שניחן בכישרון הזה יותר מעזריה. הוא היה אנציקלופדיה לארץ ישראל - בוטניקה, זואולוגיה, היסטוריה, תנ"ך, זמר עברי, התיישבות, מה לא? בכל מה שקשור לארץ ישראל, הוא מאגר מידע בלתי נדלה. אין מי שמזוהה יותר ממנו עם אהבת הארץ, עם ידיעת הארץ, עם הגנת הטבע. הוא ייסד את החברה להגנת הטבע, הוא הגה והוביל את הקמפיין נגד קטיף פרחי הבר; קמפיין שסוכניו היו הילדים שחינכו את הוריהם - אחד הקמפיינים המצליחים בתולדות המדינה.

 

הכרתי את עזריה אלון לפני 32 שנים, בקיבוצו בית השיטה. בית השיטה היה הקיבוץ המאמץ של קיבוצי - אורטל. לעזריה אלון עצמו מקום חשוב בתולדות אורטל - הוא האיש שהציע את שם הקיבוץ.

 

כצעיר בן 18 זכיתי לפסוע בשבילי הגלבוע בהדרכתו. מצד אחד, חשתי שאני צועד בעקבות דמות מופת. מצד שני, דומה היה שאני פוגש מכר ותיק, שהרי הקול הרדיופוני הזה, בדיוק באותה אינטונציה, היה לחם חוקי מידי שבת ב-9:50 בבוקר, משחר ילדותי, שכן אבי הקפיד להאזין לפינתו ברדיו, ובמשך שנים כמעט ולא החסיר שידור.

 

ההיכרות העמוקה יותר עם עזריה, הייתה בעשור האחרון. במשך עשר שנים רצופות, הובלנו יחד סדרי ט"ו בשבט בגולן ובגליל. בנימין יוגב - בוג'ה ממכון "שיטים" ואני הנחינו את הסדר, ועזריה אלון ישב לצדנו, והשתלב בהנחייתנו בסיפורי שבעת המינים. אחד מספריו היה על שבעת המינים, והוא שיתף אותנו בידע היסטורי ובוטני על שבעת המינים כמכלול ועל כל מין ומין בנפרד. הוא גם סיפר על מצוות "לא תקטוף" והקמפיין נגד קטיפת פרחי בר. והוא סיפר כיצד החברה להגנת הטבע הוסיפה בשנות ה-60 נדבך נוסף לט"ו בשבט - חג הגנת הטבע. ובהגיענו, במסע בין שבעת המינים, לגפן - עזריה שר סולו, בקול רועם וחף מרעד, בחי"ת ועי"ן גרוניות, את השיר המיוחס לשלמה אבן גבירול "שבעים המה הגיבורים", וכבש את לב הקהל. כך עד שנתו ה-95. גם השנה תכננו סדר משותף, בקריית שמונה, אולם לפני שבועות אחדים מצבו הבריאותי של עזריה התדרדר, והוא לא נטל חלק באירוע.

 

למותר לציין איזו זכות גדולה נפלה בחלקי, להנחות לצדו של עזריה את הסדרים. עזריה הוא בשבילי ענק, גדול מהחיים, וגם בשנה העשירית לצדו, עצם המעמד גרם לי להתרגשות גדולה.

 

עזריה אלון מופיע בספר השיאים של גינס כמגיש הוותיק ביותר של תכנית ברדיו. הוא הגיש את תכניתו "נוף ארצנו" ברציפות לאורך 53 שנים. עזריה, שזכה בעשרות פרסים בארץ ובעולם, הוא אחד משני האישים היחידים שזכו פעמיים בפרס ישראל. פעם אחת הוא זכה בשם החברה להגנת הטבע בפרס על מפעל חיים ולפני שנתיים הוא זכה באופן אישי בפרס על תרומה ייחודית לחברה הישראלית. ואכן, תרומתו הגדולה לא תסולא בפז. אך עם כל ההוקרה, ההכרה והערכה, שמר עד יומו האחרון על אורח חיים קיבוצי צנוע, חיים פשוטים בדירה פשוטה ולבוש צנוע, כולל מכנסיים קצרים וסנדלים, גם בחורף.

 

יהי זכרו ברוך!

למאמרים של אורי הייטנר
נכתב בתאריך
19/1/2014הרשמה לניוזלטר שלנו