עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

האם הסגנון הוא האדם?

האם הסגנון הוא האדם?

מאת אבישי גרוסמן, 2/1/2014

 

לאחרונה אני מתנסה בסגנון ויכוח אחר, אלים ודורסני שברוב המקרים אינו מתייחס לטיעוני אלא לאישיותי

 

למה אתה כול כך שונא אותי? שאלתי את עוזי כאשר הוא הזדמן לקיבוץ שלי כדי ללוות חבר משותף שלנו בדרכו האחרונה.

 

אני לא שונא אותך, אני שונא את ההשקפות שלך. השיב לי עוזי ופנה לדרכו.

 

אני יודע. יש אנשים שמקיימים ויכוח לגופם של עניינים. ויש אחרים המקיימים את הוויכוח לגופם של החולקים על דעותיהם. השנאה היא לעיתים קרובות הדלק והמילים הקשות, הפוגעניות הן התוצאה של אנשים המתאפיינים בתכונה אנושית של "השונאים לתיאבון".

 

במשך עשרות שנים ניהלתי ויכוחים, לעיתים מרים וכואבים, על נושאים קיבוציים, תנועתיים ואידיאולוגיים. במסגרת הקיבוץ שלי ובמסגרות רחבות יותר. בדרך כלל נמניתי עם מיעוט, לעיתים מבוטל וכמעט שולי. אבל למעט מקרה אחד ויחיד, חילוקי הדעות שלעיתים היו קשים וכואבים נידונו לגופם של עניינים ולא לגופם של החלוקים זה על דרכו של זה.

 

בחודשים האחרונים אני מתנסה בסגנון ויכוח אחר, אלים ודורסני שברוב המקרים אינו מתייחס לטיעוני אלא לאישיותי. אני יודע שרעיון הקיבוץ השיתופי נמצא בנסיגה בעוד רעיון הקיבוץ הדיפרנציאלי נמצא בנסיקה. נראה לי נכון, מועיל ואמיץ לעסוק בימים אלה לא רק בחוזקות של הקיבוץ הדיפרנציאלי אלא קודם כול בחולשותיו ובפגמים שמתגלעים בדרך הגשמתו. רק כך ניתן לשפר וליעל את המערכות החדשות.

 

הבריחה מאתגר זה באמצעות השחרת דמותו של הקיבוץ השיתופי ועל ידי התקפות אישיות על הרואים בו את הטוב האפשרי, אינה תורמת דבר כדי לקדם את חברת העתיד הרצויה לכותבים.

 

אני מקווה, עוזי, שסגנון הכתיבה שלך אינו ביטוי אמיתי של האדם שבך. אני מצפה ממך לגלות אומץ לב ולנסות לגעת גם בחולשות של הקיבוץ הדיפרנציאלי, ולא רק בחוזקותיו או בחולשות בהן התאפיין הקיבוץ השיתופי. כך נהגתי אני במשך שנים רבות בהתייחסותי לתופעות המאפיינות את החברה הקיבוצית. וזאת כאשר הקיבוץ השיתופי היה במלוא תפארתו ועוצמתו הכלכלית והחברתית. המחיר ששילמתי כתוצאה מנקיטת עמדות אופוזיציוניות לעמדות המקובלות והמוסכמות על רוב הציבור היה לעיתים לא קל.

 

חשוב להבין שהקיבוץ הדיפרנציאלי נמצא בימים אלה בעמדת ניצחון. התומך בו אינו צפוי לשלם מחירים מכול סוג שהוא. ולכן, לא מספיק ואפילו לא "קונץ" להשחיר את פניהם של המתנגדים לשיטה הדיפרנציאלית. חיוני לאבחן את הפגמים בשיטה החדשה, להצביע על תהליכים העוברים עליו ובאמצעות הבנת עומק רגישה לעצב את האמצעים לניתובם למקומות הרצויים לרוב החברים.וכול זאת כדי שניתן יהיה לשנות ולשפר את השיטה המנצחת. אז לעבודה עוזי, באומץ לב ובחריצות אותה אתה מפגין כבר תקופה ארוכה.

 

למאמרים של אבישי גרוסמן
נכתב בתאריך
2/1/2014הרשמה לניוזלטר שלנו